Hackeri zo skupiny Lazarus Group majú v držbe viac ako 40 miliónov dolárov v kryptomenách

Nové údaje ukazujú, že severokórejská skupina Lazarus Group už nazhromaždila viac ako 40 miliónov USD v bitcoinoch, ethereu, BNB a rôznych stablecoinoch.

od Simona

Hackeri zo skupiny Lazarus Group majú v kryptomenách viac ako 40 miliónov USD

Severokórejský hackerský kolektív Lazarus Group vlastní v kryptomenách až 47 miliónov USD. Vyplýva to z údajov, ktoré zhromaždila spoločnosť Dune Analytics. Konkrétne ide o 42,5 milióna USD v BTC a 1,9 milióna USD v ETH. K tomu treba pripočítať 1,1 milióna USD v BNB a 640 000 USD v stablecoinoch, najmä v BUSD.

Zdroj: Dune Analytics

Zaujímavé je, že hodnota držaných kryptomien klesla z 86 miliónov USD (údaje zo začiatku septembra tohto roka). Z toho vyplýva, že hackeri časť digitálnych aktív predali.

Dune Analytics sleduje 295 peňaženiek, ktoré americký Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) a Úrad pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC) identifikovali ako patriace severokórejskej hackerskej skupine.

Je prekvapujúce, že táto skupina nedrží žiadne súkromné mince, ako napríklad monero alebo zcash, ktoré je oveľa ťažšie vystopovať.

Posledná transakcia spojená s peňaženkami Lazarus bola zaznamenaná 20. septembra.

Bitcoin

Cieľ hackerov?

Médiá 13. septembra informovali, že skupina Lazarus Group uskutočnila útok na burzu kryptomien CoinEx, v dôsledku čoho došlo k strate digitálnych aktív v hodnote najmenej 55 miliónov USD. Okrem toho FBI obvinila Lazarus z hackerských útokov na burzy Stake, Alphapo, CoinsPaid a Atomic Wallet, ktoré zločincom spoločne vyniesli viac ako 200 miliónov USD.

Spoločnosť Chainalytic na druhej strane uviedla, že rozsah krádeží kryptomien hackermi napojenými na Severnú Kóreu sa od roku 2022 znížil až o 80 %. Od polovice septembra ukradli zločinci napojení na Severnú Kóreu kryptomeny v celkovej hodnote až 340,4 milióna USD. To je v porovnaní s rekordom z roku 2022 nízka hodnota. Vtedy bolo zhabaných až 1,65 miliardy USD v digitálnych menách a tokenoch.

Koncom minulého týždňa americké federálne úrady varovali pred „významným rizikom“ potenciálnych útokov skupiny Lazarus Group proti americkým zdravotníckym a verejným subjektom.

Prečo však severokórejskí hackeri kradnú kryptomeny? Pravdepodobne tak robia na príkaz orgánov tejto krajiny. Kimov režim potrebuje digitálne aktíva, pretože ich využíva na obchádzanie sankcií, ktoré naň uvalili USA. Politici pravdepodobne používajú bitcoiny okrem iného aj na financovanie svojho jadrového programu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár