Čo je BUSD?

od Martin Tkáč

BUSD je regulovaný stablecoin, často používaný na kryptomenovej burze Binance. Za každým BUSD sa v rezervnom fonde drží jeden americký dolár, inak povedané BUSD je viazaný s USD 1:1. Tento stablecoin je možné kedykoľvek zmeniť za fiat menu a naopak.

Obsah

Čo je BUSD?

BUSD je založený spoločnosťami Paxos a Binance a pomocou blockchainu je ponúkaný ako produkt stablecoinu. Ako sme už spomenuli celkové množstvo BUSD je kryté rovnakým množstvom amerického dolára, ktoré drží v úschove spoločnosť Paxos.

Pokiaľ cena USD stúpne alebo klesne BUSD ho bude v rovnakom rozsahu kopírovať.

BUSD poskytuje transakciám tri kľúčové atribúty:

  • prístupnosť
  • flexibilitu
  • rýchlosť

Token je ľahko dostupný cez platformy Paxos alebo Binance. Je možné nakúpiť ho prostredníctvom burzy alebo brány pre fiat meny od Binance. Tiež je možné poslať určité množstvo USD na platformu Paxos, ktorá vyrazí úplne nové BUSD tokeny.

Je to veľmi flexibilný stablecoin, ktorý umožňuje rýchlu zmenu akejkoľvek kryptomeny za stablecoin, bez toho aby bolo potrebné opustiť blockchain. Pomocou BUSD môže užívateľ posielať peniaze po celom svete za nominálne poplatky.

Token je dostupný na troch rôzych blockchainoch

  • Ethereum
  • Binance Smart Chain
  • Binance Chain

Ako funguje?

BUSD sa radí medzi najjednoduchšie stablecoiny a to vďaka tomu, že drží väzbu na americký dolár. Každú BUSD je možné vymeniť za 1 USD v rezervnom fonde. Keď na platformu Paxos pošlete BUSD, vaše tokeny sa spália a dostanete za ne fiat menu. Tento mechanizmus udržuje ponuku a rezervu v pomere 1:1.

Ako náhle sa cena BUSD začne pohybovať smerom dolu pod 1 USD, arbitrážni obchodníci začnú vo veľkom skupovať BUSD. K dosiahnutiu celkového zisku im stačí cena 0.98 USD za jeden BUSD.

Po nakúpení veľkého množstva BUSD môžu arbitrážni obchodníci prostredníctvom platformy Paxos previezť BUSD na fiat menu, čo zvýši cenu a obnoví väzbu 1:1.

BUSD

Využitie v praxi

Kryptomeny majú vlastnosť veľkej volatility a práve stablecoiny sú ideálnou možnosť ako predchádzať kolísaniu cien na kryptomenových trhoch. Obdobie zvýšenej volatility môžu obchodníci prečkat tak, že zmenia svoje kryptomeny na stablecoiny ako je napríklad BUSD.

Druhou významnou vlastnosťou stablecoinov a teda aj BUSD je uzamknutie výnosov bez nutnosti zmeny na fiat menu. Ako náhle chce obchodník vystúpiť z investície a udržať svoje zisky, BUSD je ideálny spôsob ako to dosiahnuť. Nieje potrebné čakať prevod fiat meny na bankový účet alebo naopak, stačí zmeniť kryptomenu na BUSD a v prípade, že chce znovu vstúpiť do obchodu,  jednoducho vstúpi do novej pozície a kúpi iné aktívum.

V čom sa líši od iných stablecoinov?

BUSD sa od ostatných stablecoinov líši vo viacerých dôležitých ohľadoch. BUSD je prvý stablecoin krytý fiat menou. Existuje mnoho iných stablecoinov, ktoré sú kryté napríklad kryptomenou, jednou z nich je DAI.

Ďalej existujú algoritmické stablecoiny, ktoré niesú žiadnym spôsobom zaistené. Tieto projekty sa snažia ponuku riadiť algoritmami, ktoré vytvárajú a pália tokeny.

V čom sa ale líši BUSD od stablecoinov, ktoré sú kryté kryptomenou? Hlavnou z vlastností je, že Paxos vydáva pravideľné audity, ktoré preukazujú, že rezervy amerických dolárov odpovedajú ponuke BUSD v pomere 1:1.

Tieto audity realizuje firma Withum v rámci požiadaviek na BUSD ako regulovanej kryptomeny. Nie každý projekt robí niečo podobné a preto niekedy vznikajú pochybnosti či sú niektoré stablecoiny kryté tak ako avizujú.

Regulácia BUSD

Orgány štátu New York zaviedli pre platformy Paxos a Binance presný spôsob akým musí stablecoin fungovať. Okrem toho, že Paxos musí zabezpečiť plné zabezpečenie tokenu, musí tiež dohliadať na tvorbu a pálenie BUSD tokenov.

Paxos má tiež právo v prípade nelegálnej činnosti zmraziť účty a odobrať finančné prostriedky. Tieto zásady sú riadené „Listinou dôvery“ a bankovými zákonmi štátu New York.

V inteligentných zmluvách tohto tokenu je zabudovaná nová funkcia, ktorá reflektuje na reguláciu: SetLawEnforcementRole. Práve tento kúsok kódu umožňuje Paxosu používať vyššie spomenuté právomoci.

Kde kúpim BUSD?

Odskúšali sme všetky najznámejšie burzy a každú z nich sme používali dlhšiu dobu, aby sme si sami skúsili čo prináša. Ak plánujete nákup kryptomien náš portál odporúča burzu BINANCE.

V prípade, že potrebujete poradiť ako sa do burzy registrovať a kryptomenu nakúpiť napíšte nám alebo použite tento krátky návod, ktorý vás prevedie celou registráciou.

Graf


Záver

BUSD je stabilný nástroj pre obchodníkov ale aj investorov. Práve jeho regulácia a pravidelné audity dodávajú tomuto stablecoinu vysokú spoľahlivosť. Pre užívateľov, ktorí pravideľne využívajú platformu Binance je určite dobrou voľbou.

zdroj: academy.binance.com, wiki, pixabay.com, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár