Monero, ako funguje?

od Martin Tkáč

Podobne ako Bitcoin aj monero je skutočne decentralizovaná kryptomena. Čo to ale znamená? Je to kryptomena, ktorá nemá na čele žiadneho vedúceho predstaviteľa, spoločnosť alebo inú organizáciu.

Keď sa pozrieme na Bitcoin, nikto nemôže poprieť jeho popularitu a mnoho výhod, ktoré so sebou prináša. Ale aj samotná prvá kryptomena má svoje nevýhody pre používateľa a to predovšetkých nedostatok súkromia a anonymity. Pri každej transakcii sa čas, suma a príslušné adresy zapíšu do blockchainu, kde si ich môže pozrieť ktokoľvek.

Práve tento nedostatok anonymity viedol k vytvoreniu mincí, ktoré poskytujú súkromie pri svojom využití, jednou z nich je Monero.

Obsah

Čo je Monero?

Monero alebo inak pod sktratkou XMR je kryptomena so vzájomným sprístupňovaním, ktorá je zameraná na ochranu súkromia a navrhnutá je tak aby bola anonýmna a nikto ju nevedel vystopovať.

Transakciu na blockchaine Monero nie je možné spojiť s konkrétnym používateľom v digitálnom ani reálnom svete, pretože kryptomena je zameniteľná s každou inou jednotkou tejto meny. Monero nieje populárne u mnohých finančných regulátorov, pretože XMR nedokážu monitorovať alebo identifikovať ich užívateľov.

História Monera

Tak ako pri iných kryptomenách aj monero má svojho „Satoshiho“. V tomto prípade ide o Nicolasa van Saberhagena, ktorého  reálna identita nieje známa a práve tento človek vytvoril v roku 2012 whitepaper .

Tento dokument predstavuje všetky vlastnosti a navrhol v ňom novú formu hotovosti s názvom CryptoNote.

Neskôr na tomto protokole vznikla kryptomena Bytecoin a o niečo neskôr v roku 2014 prešiel kód forkom a vytvoril novú menu Bitmonero, dnes známe ako Monero.

Na XMR pracuje celý tím vývojárov a väčšina z nich chce zostať v anonymite.

Fungovanie XMR

Monero zabezpečuje svoje súkromie a anonymitu a spolieha sa na dva hlavné koncepty:

  • skryté adresy (stealth)
  • kruhové podpisy (ring signatures)

Skryté adresy umožňuje vygenerovať odosielateľovi jednorázovú verejnú adresu v mene príjemcu pre každú transakciu zvlášť. Príjemca však môže naďalej používať jednu verejnú adresu na prijímanie všetkých svojich platieb podobne ako pri Ethereum.

Používateľ XMR si vygeneruje súkromný kľúč s náhľadom (private view key) a kľúč s výdavkami (private spend key) . Súkromný kľúč s náhľadom odosielateľovi zobrazí všetky transakcie spojené s jeho účtom. Zatiaľ čo súkromný kľúč s výdavkami je podobný súkromnému kľúču bitcoinu, ktorý sa používa na autorizáciu platieb.

Kruhové podpisy označujú digitálny podpis, ktorý môže podpísať ktorýkoľvek člen určitej skupiny osôb so súkromnými kľúčmi. Pri vykonaní transakcie s XMR vaša peňaženka Monero vytvorí kruh z kľúčov ostatných používateľov, ktoré vytiahne z blockchainu. Ktokoľvek by transkaciu sledoval nedokáže zistiť, čí bol kľúč použitý na podpis, a to robí transakciu anonymnou.

co je monero

Hodnota XMR

Ako sme už spomenuli vlastnosti a súkromie Monera sú jedinčné a práve to prináša tejto kryptomene jeho hodnotu. Ktokoľvek a kedykoľvek môže vykonať transakciu bez udania dôvodu a nemusí sa obávať, že ich bude sledovať tretia strana.

Do budúcna môže mať kryptomena hodnotu pre tých, ktorí veria, že súkromie kryptomien bude stále viac žiadúce a teda oplatí sa do nej investovať a upevniť jej postavenie na trhu. Kryptomenu však podporuje komunita finančnými prostriedkami cez crowdfundingový systém komunity Monero (CCS)

Ťažba

Monero je založené na mechanizme proof-of-work, podobne ako BTC a iné kryptomeny. Algoritmus, ktorý tento systém riadi je navrhnutý tak, aby bol odolný voči ASIC minerom. Ide o špecializované ťažobné zariadenie využívane predovšetkým veľkými spoločnos’tami, ktoré im poskytuje značnú vyhodu.

Keď sa pozrieme na BTC, 65 % jeho hashovacej sily pochádza z ťažobnývh firiem ASIC v číne, čo ohrozuje decentralizáciu tejto kryptomeny. Práve Monero so svojim algoritmom RandomX, je optimalizovaný len pre ťažiarov používajúcich CPU (notebooky, PC a ďalšie) alebo GPU (ťažbu pomocou graficných kariet), čo by malo bezpečne udržať decentralizáciu kryptomeny.

Kde kúpim BTC?

Odskúšali sme všetky najznámejšie burzy a každú z nich sme používali dlhšiu dobu, aby sme si sami skúsili čo prináša. Ak plánujete nákup kryptomien náš portál odporúča burzu BINANCE.

V prípade, že potrebujete poradiť ako sa do burzy registrovať a kryptomenu nakúpiť napíšte nám alebo použite tento krátky návod, ktorý vás prevedie celou registráciou.

Graf


Záver

Monero je kryptomena, ktorá je určite zaujímavou alternatívou hlavne ak je vašou prioritou anonymita a súkromie. Veľmi oceňujeme jej decentralizovaný pôvod bez majiteľa alebo niekoho, kto ju zastupuje.

Z nášho pohľadu nejde o kryptomenu, ktorú by sme držali dlhodobo, kvôli hodnote alebo boju proti inflácii ale jej koncept súkromia a odolnosť voči ASIC minerom z nej robí najväčšiu privátnu mincu z pohľadu trhovej kapitalizácie.

zdroj: https://en.wikipedia.org/wiki/Monero, coindesk.com, pixabay.com, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár