Pred 14 rokmi Hal Finney prijal prvú transakciu v histórii kryptomien

Pred viac ako týždňom oslávila kryptomenová komunita dôležité výročie udalosti, že Satoshi Nakamoto vyťažil prvý blok Bitcoinu.  Uplynulo tiež 14 rokov od prvej transakcie s použitím najstaršej kryptomeny. Dňa 12. januára 2009 poslal Satoshi 10 BTC istému kryptografovi a počítačovému vedcovi Halovi Finneymu. Pri tejto príležitosti vám pripomenieme okolnosti tejto udalosti, predstavíme tohto muža a povieme vám o jeho vplyve na rozvoj kryptografie.

od Martin Tkáč

Newsletter news

14 rokov od prvej transakcie BTC

Hal Finney sa počíta medzi ľudí, ktorí výrazne prispeli k rozvoju kryptografie. Medzi cyberpunkovou komunitou sa tešil uznaniu dávno pred vytvorením prvej kryptomeny. Dlhé roky pracoval pre PGP Corporation, ktorá bola zodpovedná za vývoj softvéru Pretty Good Privacy. V súčasnosti ju mnohí používatelia digitálnych aktív používajú ako metódu zabezpečenia, kde sú na prístup k zašifrovaným informáciám potrebné dva kľúče.

Dôležité je, že Finney vytvoril v roku 2004 softvér Reusable Proofs of Work (RPOW), ktorý bol založený na koncepte Proof of Work iného kryptografa Adama Backa. Pre väčšinu to bol míľnik pre Bitcoin, pretože ako vieme, túto technológiu o pár rokov neskôr použil Nakamoto.

V roku 2009 sa Finney, ktorý sa zaujímal o obsah e-mailu s whitepaper prvej kryptomeny, ktorý Nakamoto poslal skupine kryptografov, rozhodol túto tému preskúmať podrobnejšie. Čo bolo ďalej? Finney sa stal prvým človekom, nepočítajúc Satoshiho, ktorý si stiahol a spustil bitcoinový softvér. Potom 12. januára dostal peer-to-peer transakciu obsahujúcu 10 BTC.

V roku 2013 na fóre BitcoinTalk opísal kryptograf svoj príbeh prvého kontaktu so Satoshiho konceptom. Potom sa podelil o svoje pocity s komunitou a opísal reakcie svojho okolia na Bitcoin.

„Keď Satoshi oznámil prvú verziu softvéru, okamžite som sa toho chytil,“ povedal v roku 2013.

Finney spomína, že jeho kolegovia kryptografi neboli príliš presvedčení o koncepte Bitcoinu a boli k tejto myšlienke dosť skeptickí.

„Kryptografi videli príliš veľa veľkých schém od nevedomých noobov. Majú tendenciu mať reflexnú odmietavú reakciu.“

Hal natoľko veril myšlienke anonymného vývojára (alebo možno vedel, kto sa skrýva za pseudonymom Satoshi? To sa asi nikdy nedozvieme), že sa ho rozhodol podporiť aj tým, že sa stane jedným z prvých ťažiarov Bitcoinu. Prispel teda k ťažbe niekoľkých ďalších blokov BTC a medzitým sa mu podarilo nájsť niekoľko chýb v softvéri Bitcoin, ktoré napísal Nakamotovi do e-mailu. Keď zistil, že protokol Bitcoin je stabilný, vypol jeho softvér, ktorý používal na ťažbu následných kryptomien, pretože zistil, že výpočtový výkon vyčerpáva procesor jeho počítača.

Earn China GIF by Feliks Tomasz Konczakowski

Prvé ocenenie bitcoinov

Nemôžeme prehliadnuť fakt, že Finney bol jedným z prvých ľudí, ktorí stanovili cenu pre prvú kryptomenu. Tým, že najprv odhadol zlomok celkového svetového bohatstva domácností, ktorý ovplyvnil projekt, vyslovil hypotézu, že každá z 21 miliónov vyťažených mincí bude mať jedného dňa hodnotu približne 10 miliónov dolárov.

„Keďže sme všetci dosť bohatí s bitcoinov alebo budeme, keď budú mať hodnotu milión dolárov, ako každý očakáva, mali by sme časť tohto nezarobeného bohatstva dobre využiť,“ uviedol v jednom z príspevkov, ktoré zverejnil v roku 2011 na fóre BitcoinTalk.

Zaujímavé je, že Finney si bol vedomý špekulatívneho charakteru ekonomiky kryptomien:

„Nebezpečenstvo spočíva v tom, že ľudia kupujú bitcoiny v očakávaní, že cena porastie a výsledný zvýšený dopyt ženie cenu nahor. Toto je definícia bubliny a ako všetci vieme, bubliny praskajú.“

Choroba

V roku 2009 Finneymu diagnostikovali nevyliečiteľnú chorobu, ktorou je amyotrofická laterálna skleróza. Najprv napredovala veľmi pomalým tempom, no v roku 2014 sa agresívne stupňovala, čo malo za následok paralýzu tela kryptografa. Hal Finney zomrel 28. augusta 2014.

Pred jeho smrťou sa Finney a jeho manželka Fran snažili zvýšiť povedomie o jeho stave a získať finančné prostriedky pre ľudí, ktorí ho majú.

Ako by vyzeral súčasný a budúci svet kryptografie a teda kryptomien, keby Hal neochorel, sa už, žiaľ, nedočkáme. Môžeme však predpokladať, že určite by bol jeho aktívnym účastníkom a mal by kľúčový vplyv na jeho ďalší rozvoj a mnohé veci súvisiace s týmto odvetvím. Každopádne, Hala Finneyho môžeme s istotou nazvať legendou kryptografie, ktorá má nepopierateľnú kľúčovú úlohu pri ich vytváraní.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár