Najdokonalejší spôsob, ako mať  bitcoin bezpečne uložený 

Ochrana bitcoinového majetku proti krádeži, konfiškácii alebo sprenevere, sa stáva absolútnou nevyhnutnosťou. Táto téma je dnes aktuálnejšia ako kedykoľvek predtým. 

od Rastislav Vasilišin

Newsletter news
FTX, Celsius, BlockFi, CBDC alebo hackerské útoky, nám darovali cennú lekciu v priamom prenose. Samozrejme, pokiaľ ste neboli medzi tými, ktorým v nich uviazli investície.

 Základným predpokladom bitcoinera je odvaha, ale dôležitou súčasťou odvahy je opatrnosť. A tej nie je nikdy dosť.

 Preto som dal dokopy nasledovných sedem nástrojov, potrebných pre najdokonalejšie zabezpečenie bitcoinu.

Vyberte si svoje bitcoiny z krypto búrz

Počet bitcoinerov rastie závratným tempom. Kým na začiatku roka 2022 vlastnilo bitcoin 183 miliónov ľudí, na konci toho istého roku to už bolo 219 miliónov. Avšak keď si uvedomíme, že všetky bitcoiny sa nachádzajú len na 44 miliónoch adresách, zistíme, že drvivá väčšina investorov stále drží BTC na burzách. Neuvedomujú si, ako veľmi riskujú.

Väčšina začínajúcich investorov nakúpi bitcoin na krypto burze ako FTX a ponechá ich v správe burzy. Nebuďte jedným z nich a vyberte svoje aktíva z úschovy centralizovaných búrz! Ešte dnes! Neodkladajte to, lebo zajtra môže byť neskoro.

Bitcoin si uložte do hardvérovej peňaženky

Ak skutočne chcete mať v bitcoinoch uloženú finančnú rezervu na dlhé obdobie, mali by ste ich mať aj bezpečne uložené. Najlepším riešením pre takúto úschovu sú hardvérové peňaženky, alebo takzvané „cold wallety”, čiže studené peňaženky. 

 Čo je to Hardvérová peňaženka?

Bitcoin si uložte do hardvérovej peňaženky

Hardvérová ​​peňaženka je malé zariadenie, menšie ako platobná karta, ktoré chráni vaše bitcoiny pred nástrahami internetu, pretože nie sú k nemu permanentne pripojené. Pripájajú sa do počítača ako USB kľúč a sú považované za najbezpečnejší spôsob úschovy bitcoinu. 

Zlatým pravidlom bitcoinu je: „pokiaľ nemáte od bitcoinov privátne kľúče, nie sú to vaše bitcoiny“. Primárnou výhodou studenej peňaženky je jednoduchá obsluha, ale najmä vlastníctvo privátneho kľúča. Inými slovami, keď si uložíte kryptomenu do hardvérovej peňaženky, máte k dispozícii aj svoj privátny kľúč. To znamená, že ste aj skutočným vlastníkom svojho bitcoinu.

Nastavte si multisig overenie

Výraz „multisig” pochádza z anglického spojenia multisignature, čo doslovne znamená viac podpisov. Tento spôsob zabezpečenia bitcoinov si vyžaduje elektronický podpis dvoch a viac osôb pre každú transakciu, a pre zabezpečenie úschovy. Je to forma ďalšieho zabezpečenia najmä pre privátnych klientov a firmy.

Locked Away 3D GIF by Woodblock

V prvom rade tento princíp eliminuje tradičné riziko „kľúčového človeka”. Kľúčový človek je väčšinou osoba alebo spoločnosť, ktorá samostatne vlastní prístup k bitcoinu. Neslávne známym príkladom bola kauza skrachovanej kanadskej kryptoburzy QuadrigaCX. Po náhlej smrti majiteľa burzy sa stratilo aj 190 miliónov dolárov. 

 V druhom rade multisig poskytuje transparentnejší prístup k úschove. Všetky transakcie sú sprístupnené všetkým participantom, čo umožňuje efektívnejšie dodržiavanie pravidiel v rámci správy aktív. 

Bezpečne si uschovajte svoje privátne kľúče

Pripomeňme si znova zlaté pravidlo: „Not your keys, not your bitcoin.” 

Privátne kľúče sú heslá, ktoré umožňujú priamy prístup k bitcoinu. Sú oveľa dôležitejšie ako hardvérová peňaženka. Tú môžete kľudne aj stratiť, ale ak máte svoj privátny kľúč, viete sa k bitcoinu dostať prostredníctvom novej peňaženky. 

Preto ak nemáte priamu kontrolu nad privátnym kľúčom, nemáte kontrolu ani nad vašimi mincami. Avšak musíme mať na pamäti, že privátne kľúče by sa nikdy nemali zálohovať v digitálnom prostredí, ako napríklad na mobile alebo na počítači, ale vždy len vo fyzickej forme. Ak sa má bitcoin stať investíciou na dôchodok alebo predmetom dedičstva, tak aj papier môže vyblednúť.

Jason Alexander Wallet GIF

Bitcoin vznikol preto, aby nás oslobodil od závislosti na bankách. Preto bezpečne uložený privátny kľúč znamená, že sa nikto iný k vašim bitcoinom nedostane. Ani exekútor, ani polícia, ani vláda.

Použite zabezpečenú sieť

Pri prístupe k vašej peňaženke s digitálnou menou je dôležité používať zabezpečenú sieť, aby ste sa vyhli akýmkoľvek potenciálnym problémom a hrozbám. Ak je to možné, odporúča sa použiť virtuálnu privátnu sieť (VPN) na šifrovanie údajov a vytvorenie ďalšej vrstvy zabezpečenia.

Použite zabezpečenú sieť
Udržujte softvér aktualizovaný

Na ochranu bitcoinov je samozrejme dôležité  pravidelne aktualizovať softvér vašej peňaženky. Zároveň je dôležité sa uistiť, že každý počítač alebo zariadenie, ktoré používate na prístup k peňaženke, používa najnovšiu verziu operačného systému.

Bam Bam Work GIF by TRT
Buďte si vedomí podvodov

Bohužiaľ je na trhu stále veľa podvodníkov, ktorí sa zameriavajú na bitcoinerov. Je preto potrebné o nich vedieť a byť na pozore pred akoukoľvek podozrivou aktivitou.

Poznáte idióm: „Ak to znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, pravdepodobne to tak je“? Pri správe bitcoinu preto využívajte len overené spoločnosti a svoje súkromné kľúče nezdieľajte s nikým iným, okrem svojich najbližších. Už vôbec sa o tom nechváľte na sociálnych sieťach.

Na záver

Bitcoin nám poskytol nevídanú mieru slobody. Vlastnícke práva neboli v dejinách ľudstva nikdy zabezpečené lepšie, ako sú teraz. Bitcoin si vieme preniesť cez akékoľvek hranice na planéte a nedokáže nám  ho zhabať žiaden colník, banka, ani štát.

Ale bitcoin so sebou prináša aj veľkú dávku zodpovednosti a nikto za nás nebude niesť následky vlastnej  nedbalosti. 

Je to celé na vás. 

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár