Rusko pracuje na „cezhraničnom“ CBDC

Rusko začne pracovať na systéme cezhraničného zúčtovania založenom na digitálnej mene centrálnej banky (CBDC). Všetko sa deje v súvislosti so sankciami, ktoré boli na krajinu uvalené v reakcii na inváziu na Ukrajinu.

od Simona

Newsletter news

Rusko pracuje na CBDC

Podľa správ Kommersantu z 9. januára majú byť ďalšie podrobnosti o projekte digitálneho rubľa známe v prvom štvrťroku 2023. Je známe, že ruská centrálna banka preskúma dva možné modely cezhraničného vyrovnania.

V prvom navrhovanom modeli rôzne krajiny uzatvárajú samostatné bilaterálne dohody s Ruskom o integrácii svojich systémov CBDC. Každá dohoda by sa uzavrela s cieľom zabezpečiť, aby konverzia a prevod aktív medzi krajinami boli v súlade s ustanoveniami týchto dohôd.

Druhý model je založený na platforme podobnej rozbočovaču pre Rusko na interakciu s inými krajinami.

Roman Prochorov, predseda predstavenstva Asociácie finančných inovácií (AFI), povedal, že prvý model je jednoduchší na implementáciu, ale menej sľubný pre bilaterálne interakcie medzi krajinami. Druhá možnosť by bola „pokročilejšia“. Dodal, že počiatočný obojsmerný systém by mohol byť implementovaný s Čínou ako najpravdepodobnejším partnerom vzhľadom na ich „technologickú a politickú pripravenosť“.

Už v roku 2022 Rusko oznámilo, že v roku 2023 plánuje použiť svoj digitálny rubeľ na prevody s Pekingom.

CBDC

Názory sú rozdielne

Viceprezident Ruskej asociácie bánk Alexej Voylyukov pre médiá tiež povedal, že zavedením digitálneho rubľa sa globálna politická situácia Ruska nezmení ani nezlepší a testy platformy CBDC je možné vykonať len so spriatelenými a technologicky pripravenými krajinami.

Banka Ruska už skôr oznámila, že chce do roku 2024 vydať digitálny rubeľ. Podľa predpokladu budú na platformu CBDC napojené všetky banky a úverové inštitúcie.

Rusko čelí finančným a obchodným sankciám od eskalácie rusko-ukrajinskej vojny, keď vo februári 2022 spustilo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu. Odvtedy sa skúšali a zvažovali spôsoby, ako sankcie obísť. Uvažovalo sa napríklad o používaní kryptomien v krajine „len na podporu zahraničného obchodu“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár