Čo je whitepaper?

od Martin Tkáč

Biela kniha alebo whitepaper, je oficiálny dokument vydávaný pri nových projektoch , ktorý informuje užívateľov o produkte, technológii a spoločnosti, ktorá ho vydáva.

Čo je whitepaper?

Vo svete blockchainu je to základný dokument, ktorý predstavuje celý projekt od spoločnosti, tímu až po konkrétnu kryptomenu, NFT, aplikáciu a ďalšie, s ktorou spoločnosť prichádza na trh.

Každý vývojár môže do bielej knihy zverejniť čokoľvek ho napadne, neexistuje žiadna oficiálna šablóna na jej vypracovanie. V optimálnom prípade by mal byť whitepaper informatívny a zrozumiteľný pre potencionálnych užívateľov.

Čo môže whitepaper obsahovať?

Vývojári vypracovávajú whitepaper za účelom poskytnutia pochopenia cieľa ich projektu. Napríklad whitepaper platformy Bitcoin uvádza:

„Čisto peer-to-peer verzia elektronickej hotovosti, ktorá umožní, aby jedna strana posielala online platby priamo druhej strane bez toho, aby museli prechádzať cez finančnú inštitúciu.“

Whitepaper blockchainu Ethereum zase opisuje svoj cieľ nasledujúcim spôsobom:

„Zámerom blockchainu Ethereum je vytvoriť alternatívny protokol na vytváranie decentralizovaných aplikácií.“

Whitepaper často opisuje predstavu o užitočnosti projektu a jeho využitia v reálnom svete. Môže opisovať riešenie konkrétneho problému alebo spôsob, ako zlepšiť určité aspekty nášho života.

Napriek tomu je dôležitá opatrnosť. Pamätajte, whitepaper, ktorý sľubuje príliš veľa a neobsahuje dostatok relevantných informácií, nie je dôveryhodný.

Záver

Na základe bielej knihy, teda whitepaperu, by mali budúci užívatelia pochopiť to, čo plánuje projekt urobiť. Na druhú stranu, whitepaper nie je regulovaná forma informácií a napísať ich môže prakticky ktokoľvek. Preto je veľmi dôležité zamerať sa na to, či projekt poskytuje dostatok informácií a brať do úvahy všetky riziká spojené s novým projektom.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár