Ethereum oslavuje 8. narodeniny

30. júla, uplynulo presne 8 rokov od chvíle, keď Ethereum Foundation oznámila spustenie prvej verzie Etherea, Ethereum 1.0. Odvtedy sa ETH stalo druhou najväčšou kryptomenou na trhu.

od Simona

Dnes má ETH kapitalizáciu 225 miliárd USD a až 17,8 milióna blokov digitálnych aktív. Ôsme výročie uvedenia etherea na trh oslavuje celý svet kryptomien. Používatelia na Twitteri (alebo skôr X) zverejňujú tweety týkajúce sa ich začiatkov s ETH. Generálny riaditeľ spoločnosti Binance, Changpeng Zhao, tiež pridal tweet na túto tému a zverejnil fotografiu s Vitalikom Buterinom z mája 2015.

8 rokov rastu – Ethereum je druhá najväčšia kryptomena na trhu

Málokto očakával, že projekt Ethereum, Vitalika Buterina sa stane druhou najpopulárnejšou kryptomenou na trhu. Nápad vytvoriť nástupcu bitcoinu sa Vitalikovi Buterinovi zrodil v hlave v roku 2013, keď mal len 19 rokov. Koncom toho istého roka Vitalik zverejnil bielu knihu, ktorá obsahovala základnú myšlienku siete Ethereum. Už v januári 2014 bola sieť Ethereum predstavená na konferencii The North American Bitcoin Conference v Miami.

Nápad mladého Vitalika zaujal viacerých vývojárov, napríklad Gavina Wooda, ktorý neskôr vydal „žltú knihu“, ktorá obsahovala technické implementácie pre Ethereum 2. Keď sa rok 2014 chýlil ku koncu, projekt Ethereum zorganizoval prvé kolo crowdfundingu, čím získal viac ako 18 miliónov USD. Finančné prostriedky boli získané prostredníctvom predaja vlastného tokenu ETH. Fáza Frontier, t. j. implementácia základnej technickej bázy, sa začala 30. júla 2015 a práve tento dátum sa považuje za „narodeniny“ etherea.

Ethereum

Revolúcia vo svete kryptomien alebo prechod ETH z PoW na PoS

The Merge etherea bolo oznámené už v roku 2016, teda len rok po spustení ETH. Nakoniec sa uskutočnilo až v septembri 2022, keď ETH prešiel z algoritmu Proof-of-Work na energeticky účinný Proof-of-Stake.

Ťažba etherea na grafických kartách sa tak jednoducho stalo minulosťou. Prechod na PoS sa začal 6. septembra počas nasadenia softvéru Bellatrix. Operácia bola dokončená 15. septembra po vyťažení takzvaného bloku Terminal Total Difficulty (TTD) .

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár