The Merge – všetko, čo potrebujete vedieť o prechode Etherea PoW na PoS

od Martin Tkáč

Ethereum má prejsť od energeticky náročného systému proof-of-work k ekologickému proof-of-stake. Táto transformácia je známa ako „The Merge“ a príde veľmi skoro. Preto sme pre vás pripravili sprievodcu, v ktorom vysvetľujeme všetky detaily!

Obsah

Čo je The Merge?

Ethereum zmení spôsob schvaľovania transakcií. V súčasnosti tento reťazec funguje podobne ako Bitcoin, kde sa transakcie  overujú cez decentralizovanú sieť počítačov, ktoré si konkurujú pri riešení zložitých výpočtov. Ako odmenu dostávajú ťažiari nové ETH mince.

Tento spôsob je však energeticky veľmi náročný. To je dôvod, prečo Ethereum čoskoro prejde na mechanizmus konsenzu, ktorý využíva oveľa menej energie. Sieť by mala byť o 99 % energeticky efektívnejšia.

Tento nový systém sa nazýva proof of stake (PoS). V systéme PoS transakcie schvaľujú adresy, ktoré stakujú svoje ETH tak, že ich uložia do tzv. „zmluvy o vklade“. Tí, ktorí prispeli viac ETH, dostanú úmerne vyššie odmeny. Zatiaľ čo proof-of-stake robí bohatých bohatšími, nemá to žiadny negatívny vplyv na životné prostredie.

Spoločnosť Ethereum pracuje na prechode na proof of stake od spustenia blockchainu v roku 2015.

The Merge je jedným zo série vylepšení, vďaka ktorým by malo byť používanie Etherea rýchlejšie a lacnejšie. V súčasnosti tento blockchain bojuje s pomalými transakciami a vysokými nákladmi na ich implementáciu. Jednoduchá výmena tokenov za tokeny Uniswap môže stáť až niekoľko desiatok dolárov.

Zlúčenie samo o sebe nevyrieši problém vysokých cien plynu, ale len pripraví pôdu pre ďalšie modernizácie, ktoré v konečnom dôsledku znížia náklady. Tieto vylepšenia boli kedysi označované ako Ethereum 2.0, no tento termín sa začiatkom roku 2022 zmenil.

Prešlo už Ethereum na proof-of-stake?

Možno ste si všimli, že Ethereum už má reťazec proof-of-stake, na ktorom môžete stakovať ľubovoľné množstvo ETH. Tento reťazec, známy ako Beacon Chain, bol spustený v decembri 2020. Odvtedy je veľmi populárny a dnes má cez 330 000 validátorov, ktorí v ňom celkovo zablokovali asi 12 miliónov ETH.

Beacon Chain však nemá žiadnu funkciu. Funguje paralelne s hlavným Ethereum blockchainom a zatiaľ čo vývojári pracujú na ďalšej verzii Etherea, nemôžete robiť nič okrem stakovania ETH.

Zlúčenie zmení mainnetovú verziu Etherea – časť, ktorá podporuje transakcie a smart kontrakty – na Beacon Chain. Akonáhle bude fúzia dokončená, proof-of-work v Ethereu prestane existovať a ťažba bude navždy preč.

Po zlúčení bude konečne možné prevádzkovať inteligentné zmluvy na mainnete Ethereum pomocou proof-of-stake, nie proof-of-work. Bude tiež možné vybrať ETH vložené v zmluve o vklade Ethereum 2.0. Nebude to však možné urobiť hneď po The Merge.

Budeme si musieť počkať na aktualizáciu „upratania“, ktorá podľa Ethereum Foundation – organizácie dohliadajúcej na vývoj Ethereum blockchainu – príde čoskoro po The Merge.

ethereum

Kedy príde The Merge?

Tim Beiko z Ethereum Foundation 12. apríla napísal, že mainnet sa „niekoľko mesiacov po“ júni 2022 zlúči s Beacon Chain. Napriek tomu boli aktualizácie siete v minulosti mnohokrát odložené a môžu sa znova oneskoriť.

Musíš niečo urobiť?

Pravdepodobne nie. Zlúčenie nezmení nič v histórii Etherea. Na zobrazenie úplného záznamu blockchainu Ethereum budete môcť stále používať prieskumníkov blokov, ako je napríklad Etherscan.

Ak všetko pôjde hladko, nebudete musieť pohnúť ani prstom. Merge je len zmena backendu. Ak ste však baník Ethereum, stratíte schopnosť ťažby.

Ak stakujete ETH v Beacon Chain (alebo ho delegujete na niekoho iného, ​​pokiaľ nemáte 32 ETH), malo by vás tešiť, že si budete môcť vybrať svoje tokeny krátko po The Merge.

Dôležitá poznámka: po The Merge sa emisie nových ETH znížia približne o 90 %. Spolu so spaľovacím mechanizmom implementovaným v EIP-1559 by to mohlo urobiť z Etherea deflačný projekt.

Čo sa stane po prechode na PoS?

Po The Merge ďalšie aktualizácie zvýšia kapacitu a rýchlosť siete zavedením „shard chains“. Rozšíria sieť na 64 blockchainov. Ale najprv to musí prísť na The Merge, keďže shard chains sú založené na stakingu.

Spoločnosť Ethereum poznamenala, že potreba škálovania pomocou shard chains bola kompenzovaná riešeniami škálovania druhej úrovne, ako sú Optimizmus a Arbitrum. Tieto riešenia prenášajú tokeny ETH a ERC-20 do iného blockchainu. Výsledkom je, že sieť funguje rýchlejšie a za oveľa nižšie náklady.

V konečnom dôsledku budú shardy pravdepodobne koexistovať s technológiami vrstvy 2. Ethereum Foundation tvrdí, že dopyt po „mnohých po sebe idúcich kolách shard chain“ bude meraný komunitou Ethereum. Napriek tomu je možné týmto spôsobom zabezpečiť „nekonečnú škálovateľnosť“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár