Ako fungujú mixéry kryptomien?

Prípad Tornado Cash je horúcou témou v súvislosti s nedávnymi sankciami a zatknutím jeho tvorcu Alexandra Vinnika. Stalo sa vám už, že ste použili mixér kryptomien? Alebo ste tento pojem počuli vôbec po prvýkrát? V tomto článku sa pozrieme na to, čo sú to takéto platformy a ako fungujú.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Obsah

Čo sú kryptomenové mixéry?

Mixér kryptomien je služba, ktorá umožňuje skryť pôvod finančných prostriedkov a účel vykonávanej transakcie. Ich používatelia posielajú mince na platformu ponúkajúcu tento typ riešenia. Tam ich automatizovaným spôsobom zmiešajú s inými tokenmi. Potom pošlú ekvivalentné množstvo zmiešaných mincí na adresu podľa vlastného výberu, čím skryjú spojenie medzi odosielateľom a príjemcom.

Tento typ služby má mnoho legitímnych využití. Pravdepodobne nechcete, aby váš zamestnávateľ poznal intímne detaily každej bankovej transakcie, ktorú ste kedy vykonali, a tiež ani to, aby váš zamestnávateľ – alebo ktokoľvek iný – poznal podrobnosti každej vašej transakcie s kryptomenami. Pri fiat menách držaných na bankovom účte máme aspoň čiastočné súkromie. Banka má síce prístup k nahliadnutiu do všetkých našich transakcií, ale tretia strana ich nevidí. Pri kryptomenách je princíp jednoduchý – v blockchaine sa nič nestráca. Pokiaľ nepoužívame súkromné mince, ako je Monero, musíme sa zmieriť s tým, že všetky informácie o našich transakciách budú navždy viditeľné v blockchaine.

Konanie proti spoločnosti Tornado Cash

Pri každom nákupe, prevode alebo interakcii s kryptomenami sa tieto údaje zverejňujú vo verejnej, transparentnej distribuovanej účtovnej knihe. Ak vám záleží na ochrane súkromia, najlepšou voľbou by bolo používanie mixéra. Bohužiaľ, z rovnakého dôvodu sú mixéry mincí atraktívnym nástrojom pre kybernetických zločincov, a teda aj cieľom orgánov činných v trestnom konaní. Obľúbeným argumentom proti kryptomenám je práve ich využiteľnosť v kybernetickej kriminalite. Mixéry mincí zaberajú šedú zónu medzi uľahčovaním prania špinavých peňazí a zachovaním práva na súkromie.

Orgány činné v trestnom konaní a vládne agentúry považujú kryptomenové mixéry za nástroj, pomocou ktorého môžu zločinci prať peniaze, a tak skryť, odkiaľ tieto prostriedky pochádzajú. Pri oznamovaní sankcií voči službe Tornado Cash americké ministerstvo financií uviedlo , že zločinci využívajú túto platformu na pranie špinavých peňazí, pričom tvrdí, že táto služba od svojho vzniku v roku 2019 zmiešala digitálne aktíva v hodnote viac ako 7 miliárd USD. Podľa spoločnosti Elliptic, ktorá sa zaoberá prieskumom trhu s kryptomenami, však bolo s nezákonnou činnosťou spojených len 1,5 miliardy USD. Americké ministerstvo financií tiež uviedlo, že medzi tieto aktíva patrí 103,8 milióna USD, ktoré v júni ukradla severokórejská kyberzločinecká skupina Lazarus z Horizon Harmony Bridge, ako aj prostriedky ukradnuté z Nomad Bridge po augustovom útoku.

Tornado Cash

Ako fungujú mixéry kryptomien?

Pred odstránením Tornado Cash tento decentralizovaný mixér využíval inteligentné kontrakty na prijímanie vkladov z jednej adresy a umožňoval ich anonymný výber na adresu príjemcu. Ostatné mixéry mincí fungujú podobným spôsobom. Inteligentné zmluvy teda fungujú ako pool, v ktorom sa všetky vložené tokeny zmiešajú. Pri výbere prostriedkov z týchto poolov sa preruší spojenie v reťazci medzi zdrojom a cieľom, čím sa transakcia anonymizuje.

V prípade Tornado Cash mohol používateľ pripojiť peňaženku Metamask k platforme a vložiť finančné prostriedky. Na vklady boli k dispozícii tieto tokenové možnosti: ETH, DAI, cDAI, USDC, USDT a WBTC. Po schválení vkladu prešli prostriedky do fondu Tornado Cash. Keď bol používateľ pripravený na výber, zadal adresu príjemcu, na ktorú potom zmiešané prostriedky putovali.

Mnohé kryptomenové mixéry používajú na overovanie a autorizáciu transakcií Zero-Knowledge Succinct Non-Interactive Argument of Knowledge (známy aj ako zk-SNARK). Zk-SNARK je kryptografický dôkaz, ktorý umožňuje jednej strane dokázať, že má určité informácie bez toho, aby ich odhalila.

Kryptomeny sú veľmi často decentralizované, teda nie sú fiduciárne. To znamená, že nad peňaženkou a finančnými prostriedkami nemá kontrolu tretia strana a za automatizáciu procesu sú zodpovedné inteligentné kontrakty. Keďže takéto platformy nepoužívajú sprostredkovateľov, sú spoľahlivo neutrálne. Bohužiaľ to tiež znamená, že môžu byť lákavým nástrojom pre kybernetických zločincov. Pomocou mixérov môžu prať ukradnuté kryptomeny, ako to bolo v prípade spomínanej skupiny Larazus.

Wanting to donate to Ukraine is a great example of a valid need for financial privacy: even if the government where you live is in full support, you might not want Russian government to have full details of your actions.

Dôvody používania mixérov

Zástancovia mixérov tvrdia, že sú mimoriadne užitočné a dokonca potrebné. Najmä v prípadoch, keď činnosť jednotlivca – napríklad novinárska činnosť, občianska neposlušnosť a účasť na protestoch – môže túto osobu vystaviť riziku zablokovania jej finančných prostriedkov. Takýto jednotlivec potrebuje viac súkromia pri svojich kryptografických transakciách. Napríklad v prípade tohtoročných protestov v Kanade sme boli svedkami potlačenia vzbury zablokovaním bankových a kryptografických prostriedkov. Využitie platformy na mixovanie mincí na podporu protestujúcich mohlo byť najlepším, ak nie jediným riešením.

Teraz predpokladajme, že chcete prispieť na morálne ušľachtilú vec, ale vzhľadom na povahu veci radšej dar skryjete. Príklad? Odvolajme sa na nedávny tweet Vitalika Buterina, v ktorom sa priznal k použitiu Tornado Cash na podporu Ukrajiny. Posielať svoje finančné prostriedky hackerom bojujúcim v digitálnej vojne, ktorá sa odohráva popri tradičnej vojne, nie je nevyhnutne niečo, o čom by ste chceli dať vedieť celému svetu. Pomáhať pri nákupe zbraní pre Ukrajincov bojujúcich na fronte? Podobne.

Záverečná myšlienka

Pomocou mixérov môžeme jednoducho vložiť svoje finančné prostriedky a pomocou inteligentných zariadení ich zmiešať s miliónmi iných transakcií a následne poslať príjemcovi. Zobrazená adresa odosielateľa je adresa mixéra, nie adresa pôvodného odosielateľa, čo zabezpečuje anonymitu transakcie.

Bohužiaľ, zdá sa, že úrady vidia len jednu stranu mince, o čom svedčí intenzívne úsilie o zničenie Tornado Cash. Zdá sa trochu absurdné bojovať proti zločinu odstraňovaním nástrojov používaných pri danom trestnom čine. Rovnako morálne pochybná je aj otázka zatknutia Alexandra Vinnika. Je vôbec možné urobiť zločinca z niekoho, kto iba napísal kód? Adekvátne by mohli byť zatknutí výrobcovia zbraní. Pripomeňme si, že Vinnik predtým prejavil ochotu spolupracovať s úradmi, hoci len tým, že zablokoval ruské adresy, na ktoré sa vzťahujú sankcie.

Ako bude vyzerať budúcnosť mixérov kryptomien? Dá sa očakávať, že v súvislosti s pripravovanými globálnymi reguláciami v oblasti kryptomien bude táto téma určite v centre pozornosti. Zatiaľ je však používanie takýchto platforiem úplne legálne, pokiaľ sa človek nedopustí trestného činu. Právo na súkromie je koniec koncov jedným z našich základných ústavných práv.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár