Tornado Cash s americkými sankciami

Ministerstvo financií USA v pondelok oznámilo, že zavádza sankcie na mixér kryptomien Tornado Cash. Práve vďaka tomuto mechanizmu zločinci preprali už viac ako 7 miliárd USD. Jedným z používateľov platformy boli hackeri zo Severnej Kórei Lazarus Group.

od Simona

NEWSLETTER okrypte.sk

Tornado Cash pod drobnohľadom amerických úradov

Čo znamenajú sankcie v praxi? Po prvé, blokovanie prostriedkov Tornado Cash v USA alebo tých, ktoré vlastnia subjekty, na ktoré sa vzťahujú zákony USA.

Ako sa uvádza v oznámení ministerstva, Tornado Cash, populárnu službu, ktorá uľahčuje „miešanie“ kryptomien, teda skutočné zahmlievanie ich pôvodu, využívali okrem iného napr. od hackerskej skupiny Lazarus Group. Ako je všeobecne známe, funguje v prospech Kimiho režimu v Severnej Kórei, zločinci s jeho pomocou preprali viac ako 455 miliónov USD. Mixér tiež získal prostriedky z kybernetických útokov na Nomad a Harmony Bridge.

„Napriek verejným prísľubom Tornado Cash nedokázal zaviesť účinné kontroly, ktoré by zabránili zákerným hackerským skupinám pravidelne prať finančné prostriedky,“ informovali americké úrady.

Šéf americkej diplomacie Antony Blinken dodal, že hackeri zo skupiny Lazarus sú zodpovední, okrem iného, za jednu z najväčších krádeží kryptomien v histórii. Ako avizoval, americké služby využijú všetky prostriedky na boj proti kyberzločincom, ale aj tým, ktorí im pomáhajú.

Tornado Cash je po Blenderi druhou takouto sankcionovanou entitou, ďalším mixérom, ktorý použili aj severokórejskí hackeri na ukrytie ziskov z kybernetických útokov.

dolár

Zaujímavosťou je, že Tornado Cash v apríli oznámilo, že zablokuje adresy na sankčnom zozname Úradu pre kontrolu zahraničných aktív (OFAC), výkonnej agentúry amerického ministerstva financií.

„Zachovanie finančného súkromia je nevyhnutné na zachovanie našej slobody, nemalo by to však ísť na úkor nedodržiavania pravidiel,“ následne odovzdal projekt.

Spoluzakladateľ Tornado Cash Roman Semenov, tiež vysvetlil, že tieto zmeny sa zavádzajú len na frontende, teda na úrovni decentralizovanej aplikácie. V praxi to znamenalo, že Tornado Cash nebolo možné uzavrieť sankciami.

„Inteligentné zmluvy sú nemenné. Protokol (inteligentné zmluvy v reťazci) a frontend (dapp) sú rôzne veci,“ vysvetlil.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár