Kryptomena DAI, čo to je a na čo je užitočná?

0 komentárov

Poskytovanie a požičiavanie kryptomien si získava na obľube. Takéto činnosti poskytujú užívateľom pohodlnejšie spôsoby poskytovania pôžičiek ako používanie tradičných metód a tiež vyššie zisky. V tomto článku sa pozrieme na MakerDAO a jeho kryptomenu DAI, pretože sa stáva stredobodom záujmu.

Obsah

Stablecoiny sú kryptomeny prepojené s fiat menou (takzvaná tradičná mena), často s americkým dolárom. Tether (USDT) je jedným z príkladov práve takýchto stablecoinov. Tieto aktíva uľahčujú investorom účasť na obchodovaní s kryptomenami.

DAI je tiež stablecoin a funguje podľa protokolu MakerDAO. Kryptomena DAI sa však mierne líši od ostatných stablecoinov. Pozrime sa, aké sú medzi nimi konkrétne rozdiely.

Čo je to MakerDAO?

MakerDAO je ethereum (ERC-20) decentralizovaná finančná platforma (DeFi), ktorá umožňuje využitie kryptomeny DAI. Keď používatelia zablokujú menu, ako je napríklad Ethereum v MakerDAO, začne generovať DAI. Cieľom je vytvoriť decentralizovanú ekonomiku, v ktorej by používatelia mohli prevádzať svoje tradičné fiat peniaze na kryptomeny a zároveň si tieto peniaze požičiavať.

Používateľom sa odporúča, aby uchovávali svoje DAI na platforme, ktorá sa potom vydá dlžníkom. Výsledkom je, že veritelia získavajú úroky z ich akcií, keď ich dlžník splatí. Časť tohto záujmu je pridelená na vývoj platformy, zatiaľ čo zvyšok je vyplatený používateľovi.

MakerDAO má aj ďalší token, MKR, token správy platforiem. Používatelia, ktorí majú tento token, sa môžu zúčastniť na procese správy a tiež sa rozhodnúť o zmenách a vylepšeniach zavedených do platformy.

Čo sú to CDP MakerDAO?

Pri prehliadaní webových stránok MakerDAO vidíte, že platforma podporuje niečo, čo sa nazýva CDP (zaistená pozícia dlhu). CDP je v podstate inteligentný kontrakt, kde používateľ blokuje ethereum na generovanie a požičiavanie DAI.

DeFi a DAO

Decentralizované financie sú v zásade tradičné finančné aplikácie, ako sú aplikácie na poskytovanie a požičiavanie peňazí, ktoré sú založené na blockchaine a inteligentných zmluvách. Vzhľadom na to, že blockchain ignoruje potrebu rušenia treťou stranou. Ako zaistíme, aby všetci v sieti dodržiavali pravidlá? Používame decentralizovanú autonómnu organizáciu (DAO).

Po vytvorení danej platformy blockchainu vývojári vytvoria súbor pravidiel, ktoré sú v sieti pevne zakódované. Tieto pravidlá nie je možné porušiť a pretože sú zabudované v sieti, DAO pri ich presadzovaní eliminuje možnosť ľudskej chyby.

Aby sa uľahčili zmeny a aktualizácie siete, užívatelia hlasujú za návrhy, ktoré potom implementuje DAO. Ako už bolo spomenuté, voliči majú token MKR, ktorý im umožňuje zúčastniť sa tejto metódy riadenia.

Aký je rozdiel medzi DAI a USDT?

Aj keď je väčšina stablecoinov viazaná na hodnotu fyzických aktív, kryptomena DAI sa mierne líši. Tento stablecoin je generovaný blokádou ethereum a nie je nevyhnutne krytý dolármi ležiacimi v banke. Pri blokovaní tohto Etherea by ste mali investovať ekvivalent 150% DAI, ktoré skutočne získate.

Táto dodatočná investícia sa používa na vyrovnanie účinkov volatility na trhu s kryptomenami. Koniec koncov, ak má dlžník určitú čiastku v DAI a táto hodnota klesne skôr, ako ju môže splatiť, potom kolaterál pokryje rozdiel.

Prečo je DAI zabezpečený?

Kryptomena DAI je zabezpečená, pretože je založená na ethereu. Pomer, ktorým sa DAI prevádza na ETH sa líši, ale typicky osciluje okolo 1,5 ETH k 1 DAI. Ako už bolo uvedené, tento pomer je určený na pokrytie akýchkoľvek výkyvov na trhu s kryptomenami.

Prečo sa oplatí používať DAI?

Aký zmysel má použitie DAI na získanie pôžičky namiesto toho, aby ste si ju zobrali v banke? Vďaka inteligentným zmluvám, ktoré nahrádzajú potrebu tretej strany, sú úrokové sadzby pre dlžníka často nižšie. V rovnakom zmysle ide väčšia časť týchto úrokov na veriteľa, pretože neexistuje žiadna banka, ktorá by zobrala časť zarobených finančných prostriedkov.

Použitie kryptomeny DAI na poskytnutie pôžičky je obojstranne výhodné. Obe strany sa môžu rozhodnúť pre variabilnú sadzbu, pri ktorej splatia pôžičku a veriteľ je v zásade poistený pomerom 150% ETH k DAI.

Ako ju používať?

Používanie DAI je celkom jednoduché. Podporuje ju niekoľko búrz, ale je najlepšie zamieriť do oficiálnej decentralizovanej burzy Oasis. Tam môžete získať pôžičku DAI s použitím rôznych aktív ERC-20 ako zábezpeky.

Ako si vybrať peňaženku DAI

Je veľa peňaženiek, ktoré podporujú kryptomenu DAI. Ktorú z nich si vyberiete, závisí úplne od požadovanej úrovne zabezpečenia. Na offline ukladanie si môžete napríklad vybrať hardvérovú peňaženku ako Trezor alebo Ledger. Alebo sa môžete rozhodnúť uložiť svoje DAI na podporovanú burzu, ako je Coinbase alebo FTX, alebo jednoducho do online peňaženky, ako je MetaMask.

Je kryptomena DAI dobrou investíciou?

Mnoho odborníkov tvrdí, že kryptomena DAI je dobrá investícia. Projekt napokon plánuje vybudovať masívny ekosystém DeFi. Keďže sa kryptomena stáva bežnejšou je možné, že DAI je veľmi populárny projekt.

Tiež, ak máte dostatok DAI na zarobenie primeraného úroku pri požičiavaní, môže to stáť za zváženie. Čo je však dôležité, treba mať na pamäti, že keďže ide o stablecoin, nezarobíme peniaze jednoduchým držaním v peňaženke bez toho, aby sme investovali finančné prostriedky do nejakého protokolu DeFi.

Kde kúpim DAI?

Odskúšali sme všetky najznámejšie burzy a každú z nich sme používali dlhšiu dobu aby sme si sami skúsili čo prináša. Ak plánujete nákup kryptomien náš portál odporúča burzu BINANCE.

V prípade, že potrebujete poradiť ako sa do burzy registrovať a kryptomenu nakúpiť napíšte nám alebo použite tento krátky návod, ktorý vás prevedie celou registráciou.

Užitočné odkazy

Oficiálna webová stránka: https://makerdao.com/en/

Kontrola transakcíí: https://etherscan.io

Graf


zdroj: markerdao.com, wiki, koláž oKrypte, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár