Od decembra investori sťahujú z búrz 100 000 BTC mesačne

Zákaz bitcoinu bude chybou v biliónoch dolárov, povedal Michael Saylor o zákone MiCA

od Simona

Niektoré regulačné orgány na celom svete sú čoraz viac represívne a nepriateľské voči bitcoinom a digitálnym aktívam. Situáciu ešte zhoršila vojna na Ukrajine, keďže zákonodarcovia sa teraz mylne domnievajú, že Rusi začnú používať kryptomeny na obchádzanie sankcií.

Iní regulátori sa čoraz viac obávajú nadmernej energetickej náročnosti ťažby BTC. A to aj napriek tomu, že stále spotrebuje menej elektriny ako všetky chladničky a televízory len v Spojených štátoch.

Zakázať bitcoiny je veľká chyba

Európska únia je dnes pripravená hlasovať o zákone o trhoch s kryptografickými aktívami MiCA, ktorý by mohol viesť k prísnym obmedzeniam ťažby Proof of Work.

Podľa návrhu by kryptomeny obchodované v Európe „mali podliehať minimálnym štandardom environmentálnej udržateľnosti a mali by vypracovať a udržiavať plán implementácie po etapách na zabezpečenie súladu“.

13. marca agentúra Bloomberg informovala, že nový zákon môže byť de-facto zákazom ťažby bitcoinov a etherea stále PoW v Európskej únii.

Zakladateľ MicroStrategy Michael Saylor má iný názor. Aktíva proof-of-stake budú podľa neho považované za cenné papiere, takže proof-of-work je stále veľmi dôležitou metódou konsenzu:

„Jedinou osvedčenou metódou vytvorenia digitálneho vlastníctva je proof-of-work. Metódy neenergetickej kryptomeny ako proof-of-stake treba považovať za cenný papier. Aspoň kým sa nepreukáže opak. Zákaz digitálneho vlastníctva by bol bilión dolárov chybou“.

Jasné pravidlá sú nevyhnutné

Saylor, ktorý predtým zdôraznil potrebu jasnej regulácie, dodal, že bitcoin je digitálnym vlastníctvom a „najúspornejšou metódou, akú sme doteraz objavili, ako premeniť energiu na prosperitu“. MicroStrategy je najväčším podnikovým množiteľom BTC. Portfólio spoločnosti zahŕňa 125 051 mincí v hodnote približne 4,8 miliardy dolárov.

Podľa údajov z University of Cambridge z augusta 2021 Európa spracováva okolo 12-14% z celkového hash rate siete Bitcoin. Leví podiel na tejto sume majú Írsko a Nemecko.

zdroj: cointelegraph.com, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár