Ruská centrálna banka zavedie CBDC do roku 2024

Ruská centrálna banka zavedie CBDC do roku 2024

Ruská centrálna banka pokračuje vo svojej práci na vydaní digitálnej meny centrálnej banky. Podľa najnovšej aktualizácie politiky inštitúcie už v roku 2024 začne centrálna banka pripájať všetky banky a úverové inštitúcie k platforme CBDC.

od Simona

NEWSLETTER okrypte.sk

Ruská banka chce CBDC

Do roku 2024 ruská centrálna banka očakáva, že dokončí testy vyrovnania medzi klientmi a firmami. V roku 2023 chce zasa vykonať beta-testy digitálnych smart kontraktov založených na e-rubli pre finančné transakcie.

Banka Ruska tiež uviedla, že očakáva postupnú implementáciu CBDC, pričom každý rok vykoná rôzne testy a predstaví nové funkcie. Hneď ako bude ministerstvo financií pripravené, bude digitálny rubeľ slúžiť okrem iného aj na platby spotrebiteľ-vláda, podnik-vláda, vláda-spotrebiteľ a vláda-spoločnosť.

Centrálna banka počíta aj so zavedením offline režimu pre digitálny systém rubľa. Stane sa tak do roku 2025 integráciou nebankových finančných sprostredkovateľov, finančných platforiem a výmennej infraštruktúry.

„Fázový proces zavádzania digitálneho rubľa poskytne účastníkom trhu príležitosť prispôsobiť sa novým podmienkam,“ uistila Banka Ruska.

„Centrálna banka bude spolupracovať aj s ďalšími takýmito inštitúciami z iných krajín na vývoji digitálnych mien na vykonávanie cezhraničných operácií,“ dodal úrad.

Práce prebiehajú od februára

Rusko začalo testovať digitálny rubeľ už vo februári 2022 po zverejnení oficiálnej cestovnej mapy pre svoj projekt CBDC zverejnenej minulý rok. Banka Ruska predtým vytvorila skupinu dvanástich bánk na testovanie elektronickej meny. Tím zahŕňa odborníkov z veľkých bánk, ako sú Sber, VTB a Tinkoff Bank.

cbdc

Zároveň Rusko zaostáva za svojimi reguláciami v odvetví kryptomien. Prezident Vladimir Putin opakovane vyzval vládu, aby vytvorila a prijala zákony o kryptomenách, ako je bitcoin. Nakoniec Duma schválila zákon o digitálnych finančných aktívach, ktorý sa však v národnej legislatíve príliš nezmenil, keďže v ňom stále chýbajú mnohé regulačné aspekty týkajúce sa otázok ako ťažba kryptomien, dane a iné podobné prvky.

Peking zostáva lídrom na trhu CBDC a už vykonal rozsiahle testovanie digitálneho jüanu.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár