Profesor z Harvardu radí centrálnym bankám nakupovať bitcoiny

Profesor ekonómie z Harvardskej univerzity Matthew Ferranti spôsobil mierny rozruch nedávnou výskumnou prácou. Centrálnym bankám v ňom radí, aby časť svojich rezerv držali v bitcoine.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Mali by centrálne banky hromadiť bitcoiny?

Dokument s názvom „Hedging Sanctions Risk: Cryptocurrency in Central Bank Reserves”“ zverejnil 17. novembra Dr. Matthew Ferranti. Ferranti je doktorant piateho ročníka na ekonomickom oddelení Harvardu a poradcom Kena Rogoffa a bývalým ekonómom MMF a rady guvernérov Federálneho rezervného systému. Teraz sa ako profesor ekonómie na Harvarde rozhodol preskúmať potenciál Bitcoinu ako alternatívneho hedžového aktíva pre centrálne banky v boji proti prípadným sankciám.

Ferranti vo svojom výskume spomína, že centrálne banky by mali za normálnych okolností držať malé množstvo bitcoinov a podľa toho zvýšiť svoje rezervy, ak čelia riziku sankcií. Rozhodol sa, že má zmysel držať najväčšiu kryptomenu aj zlato. Profesor diskutoval o príklade bezprecedentných finančných sankcií uvalených na Rusko Spojenými štátmi po invázii na Ukrajinu. Po začiatku vojny bol zmrazený miliardový majetok patriaci tejto krajine. To je jeden z dôvodov, prečo chce Vladimir Putin vytvoriť medzinárodný platobný systém založený na blockchaine.

Ferranti tiež poukázal na to, že krajiny ohrozené americkými sankciami zvýšili podiel svojich zlatých rezerv oveľa viac ako krajiny, kde bolo riziko sankcií nižšie. Ak tieto centrálne banky nedokážu získať dostatok zlata na zabezpečenie proti riziku sankcií, bitcoinové rezervy majú potenciál stať sa optimálnou alternatívou.

Ako vládca krajiny si nemôžete len tak kúpiť zlato za povedzme 100 miliárd dolárov. Ide o komplikovanú prevádzku, potrebu vhodnej infraštruktúry a priestoru na ukladanie zdrojov. V prípade budovania rezerv v bitcoinoch môže celá transakcia prebehnúť okamžite.

Riziko sankcií by preto v konečnom dôsledku mohlo podnietiť diverzifikáciu rezerv centrálnej banky, čím by sa posilnila hodnota kryptomien a zlata.

Ferranti oceňuje konsenzuálny algoritmus PoW

Bitcoiny sa tradične nepovažujú za bezpečné útočisko a v časoch ekonomických nepokojov podliehajú výraznému poklesu. Napriek tomu údaje ukazujú, že hodnota bitcoinu prudko vzrástla hneď po sankciách amerického ministerstva financií voči centrálnej banke Ruska. Decentralizovaná povaha bitcoinu preto môže poskytnúť určitú formu poistenia proti deglobalizačným šokom, ako je narušenie spôsobené sankciami. Táto hypotéza je v súlade s Aysan et al. (2019), ktorí zistili, že Bitcoin neutralizuje geopolitické riziko. “

Autor publikácie upozorňuje aj na robustnosť systému PoW. Tento v poslednej dobe stráca na popularite kvôli značnej spotrebe energie potrebnej na zabezpečenie siete. Pred niekoľkými mesiacmi sme boli svedkami zmeny konsenzuálneho algoritmu Ethereum z PoW na PoS.

„Podľa systému proof-of-work si schopnosť cenzurovať blockchainové transakcie vyžaduje dosiahnutie „väčšinového výkonu“, čo znamená, že cenzor musí kontrolovať aspoň 51 % výpočtového výkonu využívaného všetkými minermi,“ píše sa v článku.

Korelácia medzi bitcoinom a zlatom

Digitálni stratégovia z Bank of America zdôraznili, že nárast korelácie medzi BTC a zlatom je indikátorom dôvery investorov v Bitcoin počas súčasného hospodárskeho poklesu. Títo experti sa tiež domnievajú, že rastúci sklon k sebaobsluhe vlastných zdrojov môže predznamenávať potenciálny pokles predajného tlaku.

K rozhovorom na túto tému prispel kolaps burzy FTX. Niektorí členovia komunity však tvrdia, že ukladanie prostriedkov v kryptomenách nie je bez rizika. Nejde len o zvýšenie likvidity. Existujú aj ďalšie potenciálne problémy, ktoré môžu nastať, keď sa ľudia starajú o svoje digitálne aktíva sami. Patria medzi ne okrem iného chyby v smart kontraktoch alebo problémy súvisiace s dedením aktív.

harvard

Bitcoin na Harvarde

Stojí za zmienku, že to nie je prvýkrát, čo zamestnanci jednej z najväčších svetových univerzít venujú svoju vedeckú prácu Bitcoinu. Na webovej stránke Harvard Business School môžete nájsť sériu publikácií venovaných kryptomenám a blockchainu. Prístup k článkom však vyžaduje predplatné.

Zaujímavosťou je, že univerzita pripravila aj špeciálny kurz o Bitcoine a blockchaine. Záujemcovia sa dozvedia o matematických a ekonomických základoch blockchainu. V rámci kurzu sú diskutované aj sociálne a právne dôsledky decentralizovaného menového systému založeného na konsenze.

Študenti získajú komplexné vedomosti o tom, čo bitcoiny sú a čo spôsobuje ich vysokú volatilitu. Prostredníctvom praxe so softvérovými platformami založenými na Bitcoine a Ethereu študenti budujú aj decentralizované aplikácie. Rozvíjajú tiež pochopenie kryptografických princípov a znovu skúmajú kritické ekonomické otázky, ako je hodnota peňazí a autorizácia transakcií treťou stranou.

Dostupnosť takéhoto kurzu je ďalším argumentom dokazujúcim progresívnu adopciu kryptomien.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár