Vladimir Putin chce, aby vznikol medzinárodný blockchainový platobný systém

Ruský prezident kritizoval Západ za sankcie, ktoré uvalili na Rusko. Dodal tiež, že je potrebné vytvoriť medzinárodný platobný systém založený na technológii blockchain.

od Simona

Newsletter news

Rusko chce vytvoriť blockchainový platobný systém

Ruský prezident Vladimir Putin si všimol skutočnosť, ktorá je mnohým zrejmá. Na trhu medzinárodných platieb existuje monopol. Uviedol, že stojí za to vytvoriť nezávislú fakturačnú sieť založenú na blockchaine. Vyššie uvedené oznámil počas vystúpenia na Medzinárodnej konferencii AI Journey v Moskve.

Počas podujatia organizovaného Sberbank, najväčšou ruskou bankou a hlavným vládnym veriteľom, Putin povedal, že „technológiu blockchain možno použiť na vytvorenie nového medzinárodného zúčtovacieho systému, ktorý bude oveľa pohodlnejší, úplne bezpečný pre svojich používateľov a čo je najdôležitejšie, bude nezávislí od bánk alebo zásahov tretích krajín.“

„Som presvedčený, že niečo také určite vznikne a vyvinie sa, pretože nikto nemá rád diktát monopolistov, ktorý škodí všetkým, aj tým istým monopolistom,“ dodal.

Putin tiež poznamenal, že dnes sú medzinárodné platby ohrozené kvôli napätiu medzi Ruskom a Západom. Dôvodom je útok Moskvy na Ukrajinu. Samotné sankcie, ktoré USA a EÚ uvalujú na jeho krajinu, označil prezident za „protizákonné“.

„Súčasný medzinárodný platobný systém je drahý, účtovný systém a regulácie sú kontrolované úzkym klubom štátov a finančných skupín,“ poznamenal.

High Tech Internet GIF by Matthew Butler

Plánovaná reforma v Rusku

Deň predtým miestne médiá informovali, že politici v Rusku diskutujú o dodatkoch k existujúcej legislatíve o kryptomenách s cieľom vytvoriť nový právny rámec pre digitálnu výmenu mien v krajine.

V ruskej Štátnej dume, dolnej komore ruského parlamentu, bol zasa 17. novembra do legislatívneho obehu uvedený návrh zákona, ktorý legalizuje ťažbu kryptomien a predaj takto vydaných digitálnych mien.

Predseda Výboru pre finančné trhy Štátnej dumy Anatolij Aksakov verí, že „prijatie zákona presunie túto činnosť na právnu pôdu a umožní formovať prax v oblasti presadzovania práva v otázkach súvisiacich s vydávaním a obehom digitálnych mien.“ Pripomeňme, že v súčasnosti nie je možné v Rusku použiť kryptomeny na finančné vyrovnanie. Nový zákon to má zmeniť.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár