Stoicizmus v kryptomenách – prečo sa nezaoberať býčím a medvedím trhom?

Prekonanie bariéry 30 000 USD pre bitcoin vyvolalo v komunite kryptomien vlnu optimizmu. Stále však pretrváva konflikt medzi medvedím a býčím trhom. Investori so zatajeným dychom sledujú zelenú alebo červenú na grafoch kryptomien a hryzú si pery alebo euforicky vyskakujú od radosti.

od Martin Tkáč

Ukazuje sa, že značná časť investorov sa príliš necháva unášať emóciami, takže ich rozhodnutia sú diktované prvotným inštinktom utiecť (z trhu) alebo bojovať. Je možné dosiahnuť v kryptomenách stoickosť? Nuž áno, a je to potrebné najmä pre všetkých, ktorí nechcú žiť životom obchodníka, ale jednoducho investovať do digitálnych aktív. Zistite, prečo má emocionálna rovnováha obrovský vplyv na vaše investície.

Dualita trhu s kryptomenami alebo cyklická povaha hodnoty digitálnych aktív

Bitcoin sa kĺže! No nie, pokles trhu a panický výpredaj vašich mincí! Čím skôr si uvedomíte, že trh kryptomien sa vyznačuje dualizmom, tým lepšie pre vás. Od vzniku bitcoinu jeho hodnota stúpala a klesala. Samozrejme, v priebehu času kurz neustále rástol a približoval sa k vyšším a vyšším cenovým stropom. Ak sa pozriete na grafy hodnoty BTC v rokoch 2014 až 2017, už vtedy sa systematicky prekrývali býk a medveď. Cena BTC dokázala vzrásť z 365 USD v marci 2016 na 674 USD v júni toho istého roku.

Wzrost bitcoina na przestrzeni 10 lat.

Neustále sa prelínajúci medvedí a býčí trh je prirodzeným modelom nielen pre kryptomeny, ale aj pre mnohé tradičné aktíva. Cena závisí od ponuky a dopytu – je to jednoducho zákon ekonómie. Preto vykrúcanie rúk pri poklesoch a kvílenie radosti pri rastoch nevedie k ničomu dobrému. Prečo? Pretože svoje investície robíte závislými od dopamínových injekcií, ktoré sa vo svete ovládanom sociálnymi médiami stali akousi prirodzenou a široko dostupnou drogou. Riadiť sa pri investovaní emóciami je hotový recept na finančné zlyhanie. Pochopenie duality trhu s kryptomenami a toho, ako ich hodnota rastie a klesá v prirodzenom procese, je kľúčom k nasledovaniu cesty investičného stoicizmu.

Nepodliehajte emóciám, keď všetci panikária alebo jasajú – to je stoicizmus v kryptomenách

Stoicizmus je veľmi často mylne vnímaný ako základ, ktorý odmieta všetky emócie. Práve naopak. Skutočný stoik si je vedomý emócií, ktoré prebublávajú v každom človeku, ale nedovolí, aby ho ovládla radosť alebo hnev. Jeden z najznámejších predstaviteľov stoicizmu, cisár Marcus Aurelius, hovorieval, že najlepšie je skromne prijímať a pokojne prehrávať. Kvintesenciou tejto myšlienky je vypestovať si zvyk nenechať za seba v prvom momente rozhodovať emócie.V kontexte trhu s kryptomenami je to mimoriadne dôležité. Panický výpredaj digitálnych aktív počas prebiehajúceho býčieho trhu je toho dokonalým príkladom. Investovanie, to je chladný výpočet, ktorý by mal byť ovplyvnený mnohými rôznymi faktormi. Dôležité je predovšetkým pozerať sa na všetky trhové udalosti z nadhľadu a nielen emočne. Výpredajom mincí počas býčieho trhu sa správate tak trochu ako štamgast. Ide o hromadnú paniku zvierat spôsobenú psychológiou stáda. Takéto zvieratá sa často spoločne ženú k priepasti a umierajú len preto, že celá tlupa beží tým smerom. Aj ľudské správanie na burze často vykazuje znaky davovej psychológie, čo je len na prospech tých, ktorí k investovaniu pristupujú s chladnou hlavou. Uvedomujú si dualitu trhu, prirodzenosť vzostupov a pádov a na svoju situáciu sa pozerajú s nadhľadom.

Keď trh krváca – nakupujte

Mnohí skúsení investori veľmi dobre čítajú náladu davu a riadia sa ňou pri svojich investičných rozhodnutiach. Pravidlo „kupuj, keď trh krváca“ je toho skvelým príkladom. Investovanie počas paniky na akciovom trhu sa zdá ako bláznivý nápad len zdanlivo.

Dovoľte mi uviesť metaforu, ktorá vám ukáže logiku takéhoto postoja. Predstavte si, že ste rybár z čias Marca Aurelia, ktorý každý deň predáva čerstvé ryby. Každý váš deň sa začína lovom morských plodov v Tyrhénskom mori. Jedného dňa sa na vašej lodi objavia vaši kolegovia rybári so závažnou správou. Už tri dni sa žiadnemu rybárovi nepodarilo uloviť toľko rýb, ako sa to podarilo tebe za posledné mesiace. Drvivá väčšina vašich konkurentov v panike opúšťa svoje lovné miesta a necháva sa unášať emóciami. Na druhý deň sa vrátite na svoje miesto a zistíte, že je tam viac rýb ako kedykoľvek predtým. Rybári v panike opustili svoje lovné miesta, čo vám umožnilo zarobiť trojnásobok dennej sadzby.

Na poklesoch môžete zarobiť – potrebujete len širšiu perspektívu

Uvedomenie si neustále sa prelínajúcich býčích a medvedích trhov je základom múdrych investičných rozhodnutí. Samozrejme, nehovorím o investovaní do stratových projektov, ktoré vám neprinesú zisk. Hovorím o nákupe určitých digitálnych aktív aj vtedy, keď strácajú na hodnote a na trhu vládne panika. Takto pri každom ďalšom náraste zarobíte oveľa viac peňazí.

Tu sa oplatí uviesť základ investičného stoicizmu, a to uvedomenie si, že zarobíte aj na poklesoch. Ako je to možné? Ak sa pozriete na graf hodnoty BTC, všimnete si, že jeho hodnota neustále rastie. A to aj napriek dočasným výkyvom a poklesom. Z tohto dôvodu pokles trhu neznamená, že prídete o celý svoj kapitál. Ide len o dočasný pokles hodnoty, ktorý bude z dlhodobého hľadiska prakticky nepostrehnuteľný. Dokonale to ilustrujú jednotlivé cykly BTC, vďaka ktorým je dnes kryptomena Satoshiho Nakamota taká populárna.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár