Prečo je bitcoin stále PoW a zmení sa to niekedy?

Popularita kryptomien znamená, že čoraz viac ľudí sa zaujíma o tému digitálnych aktív. Zvedavosť o investíciách často vedie k hľadaniu informácií o základoch kryptomien.

od Simona

Každý bitcoinový investor už určite počul pojem Proof of Work, teda overovanie transakcií v bitcoinovej sieti. Hlavnou sťažnosťou na PoW je neustále sa zvyšujúca spotreba elektriny. Mnohí kritici BTC naznačujú, že je najvyšší čas, aby kryptomena Satoshiho Nakamota prešla na algoritmus Proof of Stake. Je to vôbec možné?

PoW, základ bitcoinu

Rok 2008. Tajomný Satoshi Nakamoto zverejňuje 31. októbra Bitcoin White Book, súbor pravidiel pre fungovanie siete bitcoin. Práve v tomto manifeste je prezentovaný spôsob overenia transakcie a ťažby ďalšieho BTC. Počítače riešia zložitý matematický problém na generovanie nového bloku transakcií. Tieto bloky sa potom pridajú do reťazca, ktorý je verejnou knihou všetkých transakcií v sieti BTC.

Satoshi Nakamoto má premyslené fungovanie svojho systému do takej miery, že potvrdenie transakcie je zároveň ťažbou ďalšej mince. Prvý blok bitcoinu bol vyťažený 3. januára 2009 a prvá transakcia BTC v histórii sa uskutočnila 12. januára.

Bitcoin, ako prvá kryptomena na svete sa stal základom pre celý trh s kryptomenami, ktorý sa v priebehu nasledujúcich rokov vyvíjal. Z tohto dôvodu prešiel na altcoiny aj algoritmus na potvrdzovanie transakcií a ťažbu novej mince. Proof of Work potom začal byť kritizovaný kvôli zvyšujúcemu sa dopytu po elektrine. S rastúcou popularitou bitcoinu sa začali objavovať BTC ťažobné centrá, ktoré ťažia bitcoin v obrovskom rozsahu. Stovky ťažiarov kryptomien spotrebujú obrovské množstvo elektriny na vyriešenie matematického problému a ťažbu BTC.

Proof of Stake, ako ekologickejší prístup ku kryptomenám

Postupom času bol vytvorený ďalší konsenzus na algoritmus, ktorý mal spôsobiť rozruch v kryptomenovom priemysle. No poriadne sa pokazil. Proof of Stake je algoritmus, v ktorom overenie transakcie a ťažba ďalšieho bloku nevyžaduje toľko výpočtového výkonu, ako v prípade PoW.

PoS svoju činnosť nezakladá na ťažbe, ale na validátoroch. Algoritmus vyberá validátorov na základe mnohých atribútov, ako je počet mincí držaných na jednej adrese alebo ich vek. Všetko si však vyžaduje podstatne menej energie a výpočtového výkonu. Hlavnou výhodou algoritmu PoS je teda jeho zelený charakter. Kryptomeny založené na PoS majú teda oveľa menší vplyv na klímu ako tie PoW.

Vznik algoritmu PoS mal zmeniť odvetvie kryptomien, čo sa aj stalo. Druhá najpopulárnejšia kryptomena ethereum v septembri 2022 prešla z PoW na PoS. Po tejto udalosti mnohí ľudia z kryptomenového priemyslu navrhli, že presne rovnaký krok by mal urobiť aj bitcoin. Obzvlášť angažovaným agitátorom takejto transformácie BTC je CEO Ripple Labs, ktorý na tento účel vytvoril celú kampaň ukazujúcu neekologickosť BTC a PoW. Ale ste si istý, že nemôžete skombinovať PoW algoritmus s ekológiou?

Zelená ťažba BTC. Prečo sú bitcoin a ekológia dobrá kombinácia?

Ťažba bitcoinov je dnes často spojená s vysokou spotrebou elektrickej energie. Ukazuje sa však, že ekologická ťažba BTC je čoraz populárnejšia najmä v krajinách, ktoré sú lídrami v obnoviteľných zdrojoch energie. Kombinácia ťažby BTC pomocou PoW s ekológiou je možná. BTC ekologické ťažobné centrá vo Venezuele, ktoré využívajú elektrinu vyrobenú z vodnej priehrady Guri, sú toho dokonalým príkladom.

Obnoviteľné zdroje energie sú vynikajúcim spôsobom, ako znížiť vplyv ťažby BTC na klímu a životné prostredie. Ekologickí fanúšikovia BTC však idú ešte o pár krokov ďalej. Čo ak skombinujete ekologické BTC centrá s inými druhmi aktivít tak, aby všetko fungovalo v rámci jedného ekosystému?

Plány na vytvorenie vodou chladených BTC ťažobnývh centier, ktoré budú poskytovať teplo skleníkom, rybím farmám a obytným budovám, sa javia ako nadšenci kryptomien po býčom trhu. Je potrebné dodať, že na vykurovanie skleníka s rozlohou 3 000 metrov štvorcových stačí iba 8 zariadení WhatsMiner. To dáva podnet na zamyslenie, najmä v kontexte nových nápadov na ekologické využitie BTC ťažobných centier. Je teda jasné, že argument o neekologickosti BTC je dnes pomaly irelevantný.

Prejde niekedy bitcoin na PoS?

Bitcoinová komunita okrem ekológie kategoricky odmieta prechod bitcoinu z PoW na PoS. Prvým dôvodom je bezpečnosť siete BTC. Za roky ťažby BTC si ťažiari z blokov vytvorili obranný val, vďaka ktorému je celá sieť odolná voči útokom a rýchlo detekuje akékoľvek anomálie. Skvelým príkladom by bolo rýchle zachytenie chybného bitcoinu, ktorý nedávno vyťažil Marathon Digital.

Druhý dôvod sa odráža vo filozofii samotného bitcoinu a pôvodných predpokladoch Satoshi Nakamota. Ide o decentralizovaný aspekt bitcoinovej siete. V prípade algoritmu PoS existuje veľká šanca na vytvorenie monopolu a centralizácie validátorov, ktorí držia vo svojich peňaženkách množstvo mincí na primeranú dobu. V PoW sa môže ktokoľvek stať ťažiarom a začať ťažiť BTC. Najväčší ťažiari zase nemajú monopol na ťažbu, pretože vždy sa môže objaviť väčšie ťažobné centrum.

Aby sme to zhrnuli, prechod bitcoinu na algoritmus Proof of Stake sa v najbližších rokoch určite neuskutoční. Bitcoinová komunita jasne poukazuje na nedostatky PoS algoritmu a zdôrazňuje, že PoW algoritmus je zabudovaný do základov kryptomeny Satoshiho Nakamota.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár