Krajiny G7 budú diskutovať o kryptomenách

Lídri krajín G7 v máji predstavia globálnu stratégiu o tom, ako spolupracovať pri tvorbe pravidiel pre trh s kryptomenami.

od Simona

Newsletter news

Krajiny G7 si kryptomeny vezmú pod drobnohľad

Medzi krajiny G7 patrí napríklad: Japonsko, USA, Spojené kráľovstvo, Kanada, Francúzsko, Nemecko a Európska únia. Tieto krajiny sa už dlho zaoberajú trhom s blockchainom. Očakáva sa však, že najbližšie stretnutie ich zástupcov sa bude pevnejšie zameriavať na reguláciu tohto odvetvia, informovala tlačová agentúra Kyoto.

Politici by mali v máji načrtnúť stratégiu spolupráce s cieľom zvýšiť transparentnosť trhu s kryptomenami a zlepšiť ochranu spotrebiteľov na ňom. Okrem toho sa majú zaoberať potenciálnymi hrozbami pre globálny finančný systém, dodala Kyoto. Tohtoročný samit sa má konať v Hirošime.

Spomedzi členov G7 už trh s kryptomenami reguluje Japonsko. Podobným smerom sa vydala aj Európska únia. Jej MiCA má nadobudnúť účinnosť v roku 2024. Spojené kráľovstvo postupne vyvíja svoj regulačný rámec a pracuje na digitálnej libre.

Na druhej strane Kanada považuje digitálne aktíva za cenné papiere. V USA je tento problém zložitejší. Orgány v tejto krajine sa snažia na kryptomeny aplikovať pravidlá „starých“ finančných trhov, čo vedie k mnohým nejasnostiam.

Kryptomeny

MMF a BIS

Paralelné úsilie o vytvorenie štandardov pre trh s digitálnymi aktívami vyvíjajú Rada pre finančnú stabilitu (FSB), Medzinárodný menový fond (MMF) a Banka pre medzinárodné zúčtovanie (BIS), ako aj skupina 20 najväčších ekonomík sveta (G20). O tejto záležitosti sa rokovalo na februárovom zasadnutí v indickom Bengalúre.

Očakáva sa, že odporúčania pre reguláciu a dohľad nad stablecoinami, operáciami s kryptomenovými aktívami a trhmi budú vydané do septembra tohto roka. Nie je však jasné, aký bude výsledok.

Medzitým MMF vo februári zverejnil svoj akčný plán pre kryptomenové aktíva, v ktorom vyzýva krajiny, ktoré s ním spolupracujú, aby zrušili štatút zákonného platidla pre všetky kryptomeny. Nesúhlas MMF s kryptomenami ako zákonným platidlom je dobre známy, najmä odkedy Salvádor v praxi uznal bitcoin za svoju oficiálnu menu, čo sa stalo v septembri 2021.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár