Krajiny G20 budú hovoriť o kryptomenách

Ministri financií a guvernéri centrálnych bánk z krajín G20 diskutujú o problémoch moderného sveta: globálny dlh, inflácia a nedostatočná regulácia trhu s kryptomenami. Finančníci sa stretli v indickom Bengaluru a potrvá do 25 februára.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Veľké medzinárodné plány

G20 je skupina 19 krajín a Európskej únie. Cieľom skupiny je diskutovať a rozvíjať spoločnú finančnú politiku. Jeho členovia sa stretávajú raz ročne a zastupujú ich ministri financií a centrálni bankári.

Nádeje na tohtoročný summit sú veľké. Uvedené je okrem iného zvýšiť pomoc Ukrajine. Očakáva sa tiež, že americká ministerka financií Janet Yellen bude tlačiť na Čínu, aby „rýchlo zaviedla“ odpustenie dlhov krajinám s nízkymi a strednými príjmami.

Keď uvažujeme o problémoch s dlhmi krajín, je dôležité myslieť aj na to, čo môžeme urobiť, aby sme im zabránili

– novinárom to na tlačovej konferencii pred stretnutím G20 povedala V. Anantha Nageswaran, hlavná ekonomická poradkyňa indických úradov.

Počas podujatia má Medzinárodný menový fond (MMF) uskutočniť virtuálne stretnutie so zástupcami Svetovej banky, Indie, Číny, Saudskej Arábie, USA a ďalších krajín. Cieľ? Pokus dosiahnuť dohodu o vytvorení spoločných globálnych štandardov dlhu.

G20 diskutuje o kryptomenách

Bez ignorovania dlhových problémov sa pozrime na problematiku kryptomien. Ďalším bodom programu je regulácia digitálnej meny.

Indická ministerka financií a hostiteľka summitu Nirmala Sitharamanová uviedla, že skupina skúma, či by mohla spoločne regulovať trh s kryptomenami. Povedala, že ako G20 „hovoríme so všetkými krajinami“, aby sme vytvorili „štandardný operačný postup“. Toto sa má stať základom pre navrhovanie regulačného rámca súvisiaceho s blockchainovým priemyslom.

Podľa jej názoru si moderné technológie a ich špecifickosť vyžadujú, aby hlavy vlád na celom svete vypracovali spoločný regulačný rámec.

Toto všetko je v súlade s USA. SEC v poslednej dobe intenzívne analyzuje aktivity spoločností zaoberajúcich sa kryptomenami, čo má negatívny vplyv na ich fungovanie. Úrad uložil napríklad pokutu burze Kraken. V reakcii na to prestala ponúkať staking zákazníkom mimo USA. Pod drobnohľadom boli aj aktivity Paxosu, emitenta stablecoinu BUSD.

Nie je to prvýkrát, čo krajiny G20 hovoria o kryptomenách. V roku 2019 požiadali Radu pre finančnú stabilitu (FSB) a organizácie stanovujúce štandardy globálnej ekonomiky, aby monitorovali riziká spojené s aktívami kryptomien.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár