Jesse Powell tvrdí, že Komisia pre cenné papiere a burzy zámerne umožňuje podvodníkom pôsobiť na trhu

Jesse Powell, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti Kraken, sa domnieva, že regulačné orgány v USA konajú dosť zvláštnym spôsobom. Umožňujú totiž, aby sa na trhu darilo podvodníkom. Okrem toho útočia na subjekty, ktoré sú čestné.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Jesse Powell poukazuje na zvláštnu politiku SEC

Je to už niekoľko dní, čo spoločnosť Kraken, jedna z najväčších kryptomenových búrz na svete, prestala poskytovať zákazníkom v USA službu stakingu a SEC ju prinútila zaplatiť pokutu vo výške 30 miliónov USD.

Bývalý generálny riaditeľ burzy Kraken Jesse Powell s rozhodnutím amerického finančného regulátora nesúhlasí. Podľa jeho názoru úrady umožňujú fungovanie podvodníkom a sťažujú fungovanie poctivým podnikom.

Hoci to znie ako typická sťažnosť podnikateľa potrestaného úradníkmi, niečo na tom bude. Veď burza FTX – hoci postavená na prehnitých základoch – fungovala niekoľko rokov. Politici s radosťou prijímali dary od Sama Bankman-Frieda a samotný generálny riaditeľ spoločnosti sa stretával s dôležitými predstaviteľmi Bieleho domu.

Powell to všetko považuje za cynický plán na zničenie kapitálu investovaného do ekosystému kryptomien. Tým sa prijatie blockchainu zastaví a zároveň sa umožnia útoky na poctivé subjekty.

Odhalí Caitlin Longová ďalší škandál?

Táto mrazivá teória však nevznikla len tak zo vzduchu. Je výsledkom predchádzajúcich udalostí. Powell a Caitlin Longová, generálna riaditeľka banky Custodia, varovali regulačné orgány pred niektorými podozrivými transakciami v odvetví kryptomien.

bitcoin

Longová hovorí, že poskytla „orgánom činným v trestnom konaní dôkazy o pravdepodobných trestných činoch“ spáchaných nemenovaným projektom trhu s digitálnymi aktívami. Dodáva, že trestné konanie záhadného projektu sa začalo „niekoľko mesiacov pred krachom tejto spoločnosti“ a viedlo k obrovským stratám jej klientov. Existuje mnoho indícií, že spoločnosť FTX mohla byť do tohto projektu zapojená.

Longová tvrdí, že je potrebné regulovať trh a hlasovať o návrhu zákona naprieč stranami, ktorý by zaručil rozumnú reguláciu odvetvia kryptomien. Poukazuje tiež na to, že blockchainové spoločnosti by mali fungovať ako podielové fondy v 40. rokoch minulého storočia.

Je na Powellovej teórii niečo pravdy? Znie to príliš fantasticky. Pravdepodobnejšie je, že úradníci v USA predtým pristupovali k trhu s kryptomenami príliš liberálne a dnes sa to snažia napraviť škodlivou prehnanou horlivosťou.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár