Spoločnosť Kraken prestáva ponúkať staking. Okrem toho zaplatí pokutu vo výške 30 miliónov USD.

Kryptoburza Kraken už nebude ponúkať službu stakovania kryptomien pre zákazníkov z USA. Okrem toho zaplatí pokutu vo výške 30 miliónov USD. Vyplýva to z rozhodnutia Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC), ktorá zistila, že spoločnosť poskytla službu bez potrebného oznámenia úradu.

od Martin Tkáč

Newsletter news
Kraken s pokutou a vypnutím služby

SEC tvrdí, že spoločnosť Kraken nezaregistrovala svoju ponuku „stakingu ako služby“. Práve to spôsobilo problémy burzy.

Pripomeňme si tiež, že tento týždeň generálny riaditeľ Coinbase Brian Armstrong na Twitteri napísal, že má informácie, ktoré naznačujú, že SEC zakáže služby stakovania pre retailových zákazníkov.

Dúfam, že to tak nie je, pretože si myslím, že by to bolo pre USA hrozné riešenie.

– napísal na Twitteri.

Stakovanie prináša odvetviu mnoho pozitívnych zlepšení vrátane škálovateľnosti, zvýšenej bezpečnosti a zníženia uhlíkovej stopy.

– dodal.

Táto správa vyvolala na trhu obavy, pretože by znamenala problémy pre mnohé burzy a kryptomeny.

Teraz už vieme, že išlo pravdepodobne len o to, že SEC chcela, aby spoločnosti poskytujúce stakovanie informovali úrady. V súčasnosti sa o zákaze nehovorí.

Treba však poznamenať, že úder pre spoločnosť Kraken by mohol byť začiatkom útokov na ďalšie takéto spoločnosti. Mnohé centralizované burzy – ako napríklad Gemini – ponúkajú svojim zákazníkom možnosť stakingu. Je to zaujímavá alternatíva k vkladu v banke.

Ohrozil Kraken banky?

Ohrozil Kraken banky?

Táto posledná informácia môže byť kľúčová. Podľa SEC len zákazníci spoločnosti Kraken v USA uložili prostredníctvom tejto služby digitálne aktíva v hodnote viac ako 2,7 miliardy USD. Zapojil sa aj značný počet investorov, pričom službu stakingu na burze sa rozhodlo využiť viac ako 135 000 ľudí.

Spoločnosť Kraken medzitým inzerovala službu ako niečo, čo môže držiteľovi kryptomien priniesť až 20 % návratnosť investície ročne. O takejto ponuke môžu klienti bánk len snívať!

Hoci o tom nemáme dôkazy, môžeme si položiť otázku, či rozhodnutie SEC nie je diktované napríklad činnosťou lobistov z bankového trhu.

Gary Gensler, predseda SEC, však oficiálne vysvetľuje, že išlo len o požiadavku „poskytnúť primerané kapitálové záruky“ v rámci služby, čo „vyžadujú naše zákony o cenných papieroch“.

Uvedené tvrdenie mimochodom zapadá do Ganslerovho príbehu, ktorý sa naďalej domnieva, že kryptomeny – okrem bitcoinu – sú cenné papiere, nie meny alebo komodity.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár