Generálny riaditeľ JPMorgan opäť útočí na bitcoin

Jamie Dimon - generálny riaditeľ spoločnosti JPMorgan Chase & Co. - potvrdzuje svoju nepriaznivú pozíciu voči trhu s kryptomenami. Tentoraz vo svojom vyhlásení opísal bitcoin a zvyšok digitálnych aktív ako „decentralizované Ponziho schémy“.

od Martin Tkáč

Newsletter news

Jamie Dimon je kritický voči BTC

Okrem otvorenej averzie generálneho riaditeľa JPMorgan k digitálnym aktívam ponúka medzinárodná investičná banka svojim klientom už nejaký čas aj niektoré služby súvisiace s týmto trhom. Spoločnosť nedávno oznámila, že v poskytovaní tohto typu služieb bude pokračovať aj napriek poklesu na trhu.

Vedúci predstavitelia JPMorgan sú známi svojou nevraživosťou ku kryptomenám a najmä kritikou bitcoinu. Dimon hovorí o prvej kryptomene roky a označil ju za „bezcennú“. Okrem toho varoval investorov, aby sa držali ďalej od BTC. Vo svojom poslednom prejave 66-ročný bankár opäť zdôraznil svoj negatívny postoj a nazval bitcoin a celý trh s digitálnymi aktívami „decentralizované Ponziho schémy“:

Som veľký skeptik ohľadom tokenov kryptomien, ktoré nazývate menou ako bitcoin. Ide o decentralizované Ponziho schémy.

Tvrdil, že zločinci používajú digitálne meny na vykonávanie nezákonných operácií vrátane prania špinavých peňazí a obchodovania so sexom.

Napriek mnohým príkladom útokov na kryptomenový priemysel, najmä z bankového sektora, realita ukazuje, že je to trochu inak. Mnohé banky totiž čelia obvineniam z účasti na masovom praní špinavých peňazí. Počas tejto doby je technológia blockchain, na ktorej je založený celý sektor kryptomien, úplne transparentná, čo dáva každému možnosť sledovať tok financií.

Hotovosť zostáva dodnes najbežnejšou formou, v ktorej zločinci vykonávajú transakcie s drogami a inou tresnou činnosťou. Podľa rôznych štúdií sa odhaduje, že 34 % až 39 % všetkej hotovosti v obehu je zapojených do takýchto činností.

Je zaujímavé, že Jamie Dimon, napriek svojej averzii k bitcoinu, nie je vôbec kritický voči blockchainovej technológii a stablecoinom. Verí, že môžu byť prínosom pre finančný systém, ak sa zavedie množstvo komplexných regulácií. Pred niekoľkými mesiacmi generálny riaditeľ spoločnosti JPMorgan opäť vrelo hovoril o technológii blockchain a decentralizovanom financovaní (DeFi). Vtedy povedal, že tieto technológie sú „skutočné“ a môžu byť „implementované verejne aj súkromne, so súhlasom alebo bez neho“.

goldman sachs jpmorgan

Prístup JPMorgan ku kryptomenám

Minulý rok predstavil finančný gigant z Wall Street možnosť šiestich kryptomenových fondov pre svojich klientov. Štyri sú od Grayscale Investments a jeden je súčasťou Osprey Funds. Šiestou možnosťou je bitcoinový fond, ktorý vytvorila technologická spoločnosť a poskytovateľ finančných služieb New York Digital Investment Group (NYDIG).

Začiatkom tohto roka JPMorgan urobil pre Metaverse pomerne optimistický výhľad. Banka predpovedá, že táto oblasť technologického trhu môže v najbližších rokoch dosiahnuť hodnotu biliónov dolárov. Bankový gigant navyše začiatkom septembra zverejnil pracovnú ponuku na prijatie špecialistu, ktorý by mohol viesť aktivity subjektu v oblasti Web 3 a Metaverse.

Banka tiež zistila, že jej zákazníci veľmi stratili záujem o služby digitálnych aktív. To samozrejme, spôsobuje súčasný medvedí trh a medvedí trh s kryptomenami. Napriek tomu spoločnosť prisľúbila, že bude aj naďalej ponúkať tento typ možnosti pre ľudí, ktorí chcú investovať do kryptomien.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár