Elon Musk odstupuje z funkcie výkonného riaditeľa spoločnosti Twitter. Aké zmeny vykonal v službe za posledných niekoľko mesiacov?

Elon Musk od kúpy Twitteru v októbri 2022 a nástupu do funkcie generálneho riaditeľa spoločnosti vyslal množstvo signálov, že v tejto funkcii nebude pôsobiť príliš dlho. Len mesiac a pol po tom, ako začal vykonávať funkciu generálneho riaditeľa giganta sociálnych médií, sa svojich foloverov opýtal, či by mal odstúpiť. Vo štvrtok 11. mája oficiálne oznámil, že do šiestich týždňov odovzdá funkciu generálneho riaditeľa novej osobe.

od Simona

Elon Musk končí na poste generálneho riaditeľa Twitteru

Jeden z najbohatších ľudí na svete – Elon Musk – oznámil svoju rezignáciu po viac ako šiestich mesiacoch v kresle generálneho riaditeľa Twitteru. Neznamená to však, že má v úmysle predať spoločnosť, za ktorú v októbri zaplatil 44 miliárd dolárov. Musk oznámil, že sa ujme funkcie technologického a výkonného riaditeľa spoločnosti X Corp, materskej spoločnosti Twitteru.

Zatiaľ nevieme, kto bude jeho nástupcom, presnejšie jeho nástupkyňou, keďže jediné, čo bolo odhalené je, že ide o ženu. Musk napísal, že už najal niekoho, kto bude pokračovať v jeho práci, a tá by ho mala oficiálne nahradiť koncom júna alebo začiatkom júla.

Predchodcom miliardára na poste generálneho riaditeľa Twitteru bol Parag Agrawal, ktorý bol prepustený hneď po tom, ako Musk službu kúpil. Agrawala namiesto neho vystriedal Jack Dorsey, spoluzakladateľ platformy, ktorý teraz riadi spoločnosť Block (predtým Square), ktorá sa zaoberá kryptomenami. Twitter bol spustený v roku 2006.

Čo sa stalo počas Muskovej vlády?

Elon Musk má rozhodne schopnosť prekvapovať a byť nepredvídateľnou osobnosťou. Pripomeňme, že aj príbeh jeho kúpy platformy sociálnych médií bol dosť turbulentný. Pôvodne chcel generálny riaditeľ spoločnosti Tesla kúpiť túto službu už v apríli minulého roka a všetko nasvedčovalo tomu, že transakcia bude dokončená pomerne rýchlo. Musk sa však stihol dostať do konfliktu s vtedajšími majiteľmi Twitteru a oznámil, že od kúpnej zmluvy odstupuje. Po niekoľkých mesiacoch sa však téma transakcie vrátila na titulné stránky novín a nakoniec v posledných októbrových dňoch Musk spoločnosť oficiálne kúpil za 44 miliárd dolárov.

Svoje vládnutie začal tiež veľkolepo, keďže už v prvý deň prepustil kľúčových manažérov. Dokonca to došlo až tak ďaleko, že Musk dostal žalobu od zamestnancov, ktorí prišli o prácu.

Zamerajme sa však viac na problémy okolo kryptomien a Twitteru. Jednou zo zmien zavedených za miliardára bol vznik indexov s cenou digitálnych aktív. Spočiatku bolo možné na platforme zobraziť len cenu bitcoinu a etherea, po čase však pribudlo ďalších 50 digitálnych aktív.

Twitter

Elon Musk sa nikdy netajil tým, že chce zo svojej služby urobiť „aplikáciu pre všetko“, ktorá bude slúžiť na transakcie. Pokiaľ ide o uľahčenie investovania do digitálnych aktív pre používateľov platformy, medzičasom bolo nadviazané partnerstvo so spoločnosťou eToro.

V posledných šiestich mesiacoch sa tiež začali objavovať informácie naznačujúce, že Twitter možno pracuje na špecializovanom systéme monetizácie pomocou kryptomien. Tvrdilo sa tiež, že služba bude mať dokonca vlastný natívny token, nazvaný „Twitter Coin“. V apríli tohto roka preto Elon Musk predstavil plán plateného predplatného, ktorý má odmeňovať najaktívnejších tvorcov obsahu v službe.

Nemôžeme vynechať ani príbeh s nastavením symbolu dogecoinu (DOGE) ako loga platformy. Týmto krokom Elon Musk zahral na nos investorom, ktorí v tom čase opäť požadovali milióny dolárov ako kompenzáciu za to, že údajne manipuloval s cenou memecoinu šéfa. Po niekoľkých dňoch sa však symbol štebotajúceho vtáčika na Twitter vrátil.

Budeme teraz počuť menej rôznych správ a kontroverzií okolo platformy? Nemyslíme si to, pretože Musk, ako sme už spomínali, neodchádza z predstavenstva tejto spoločnosti, len prechádza na inú pozíciu a stále je kľúčovým členom predstavenstva, takže pravdepodobne bude pokračovať vo svojich plánoch na zmenu Twitteru.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár