Čo sa môže bitcoin naučiť z vojny o veľkosti bloku?

V sieti bitcoin sa toho deje čoraz viac. Teraz je možné vytvárať a posielať NFT, implementovať inteligentné zmluvy a vydávať tokeny. Bitcoin sa však napriek všetkým týmto inovatívnym doplnkom nikdy nezmenšil. Bloky majú prakticky rovnakú veľkosť, čo znamená, že počet transakcií za sekundu je stále obmedzený. Je to ešte stále naša doba?

od Simona

Preplnený bitcoin zvyšuje transakčné náklady

Nie je to prvýkrát, čo bola táto otázka položená. Vždy, keď sa sieť bitcoinu preplní, či už kvôli tomu, čo sa deje teraz, alebo jednoducho preto, že cena bitcoinu rastie a všetci pociťujú FOMO,  vracia sa táto otázka.

Preplnenie totiž znamená dlhšie čakanie na transakciu a v dôsledku toho sa zvyšujú transakčné poplatky. A nikto nechce v sieti bitcoin platiť viac (okrem ťažiarov, ktorí potom zarobia viac peňazí).

Väčšie bloky bitcoinu = viac transakcií

Vráťme sa o niekoľko rokov späť, do obdobia medzi rokmi 2015 a 2017. V komunite Bitcoinu prebiehala vášnivá diskusia o tom, či by mali byť bloky väčšie. Limit 1 MB na blok bol pre mnohých obmedzujúci.

Zástancovia zväčšenia veľkosti bloku tvrdili, že je to potrebné na uspokojenie rastúceho dopytu po transakciách bitcoinu. Poukazujú na to, že súčasná obmedzená veľkosť bloku 1 MB umožňuje len obmedzený počet transakcií na blok, čo môže viesť k preťaženiu a vysokým transakčným nákladom. Väčšia veľkosť bloku by umožnila viac transakcií za sekundu a zlepšila by používateľský komfort.

Zástancovia sa tiež domnievajú, že zvýšenie kapacity blokov zvýši prijatie bitcoinu. Riešením problémov so škálovateľnosťou by bitcoin mohol lepšie konkurovať tradičným platobným systémom, ako sú kreditné karty a bankové prevody. To by mohlo viesť k širšiemu prijatiu bitcoinu ako účinnej a praktickej platobnej metódy.

Ale aj tak radšej centralizovanejšiu sieť bitcoinu

Odporcovia zväčšovania veľkosti blokov sa obávajú jeho potenciálneho negatívneho vplyvu na decentralizáciu a bezpečnosť siete. Poukazujú na to, že väčšia veľkosť bloku si vyžaduje viac úložného priestoru a šírky pásma. Znamená to, že na uloženie verzie blockchainu v počítači a fungovanie uzla je potrebná oveľa väčšia pamäť (exponenciálne väčšia). V konečnom dôsledku to zvyšuje náklady a obmedzuje prístup k sieti uzlov len pre veľkých hráčov s dostatočnými zdrojmi.

Ďalšou námietkou odporcov je riziko centralizácie. Tvrdia, že väčšia veľkosť bloku by mohla sústrediť moc okolo niekoľkých veľkých ťažiarov alebo uzlov, čo by ohrozilo decentralizáciu siete. To by mohlo viesť k zníženiu bezpečnosti a odolnosti bitcoinu voči útokom.

Bitcoin Cash je dieťa vojny

Vojna medzi dvoma tábormi (slovo vojna v tomto prípade pochádza z knihy The Blocksize Wars) vyvrcholila v lete 2017. Spor o veľkosť bloku nakoniec viedol k rozkolu v komunite bitcoinu a vyústil do vytvorenia novej kryptomeny s názvom Bitcoin Cash.

K rozdeleniu došlo 1. augusta 2017, keď sa Bitcoin Cash oddelil od pôvodného bitcoinového blockchainu. Bitcoin Cash zväčšil veľkosť svojho bloku na 8 MB, čo mu umožnilo spracovať viac transakcií za sekundu ako bitcoin. Zástancovia Bitcoin Cash veria, že toto zväčšenie podporuje rýchlosť a lacné transakcie.

Bitcoin Cash klesol o 98,5 %

Bitcoin Cash je teda teraz kryptomenou oddelenou od Bitcoinu. Nižšie je uvedená hodnota BCH vyjadrená v bitcoinoch.

zdroj: tradingview.com

Graf pochádza z kryptomenovej burzy Bitstamp a ukazuje, že ak by sme hodnotu Bitcoinu Cash vyjadrili v bitcoinoch, cena od vzniku klesla o 98,5 %.

Možno teda tvrdiť, že rozdelenie bolo zbytočné a že zväčšenie veľkosti bloku nie je riešením.

Bitcoin má druhú vrstvu

Aké je teda riešenie preťaženia siete Bitcoin? Bitcoinieri vkladajú svoje nádeje do takzvanej Lightning Network. Napriek všetkým sľubom si však nezískala také veľké prijatie. Kto ju okrem niekoľkých maximalistov bitcoinu skutočne používa?

zdroj: bitcoinvisuals.com

Hoci oranžová čiara naznačuje rast, ide len o 5 000 bitcoinov za 5 rokov. To sa len ťažko dá nazvať úspechom. Týchto 5 000 bitcoinov predstavuje hodnotu približne 150 miliónov dolárov a to by Lightning Network zaradilo na približne 160. miesto na Coinmarketcap. Najbližšími konkurentmi siete by tak boli projekty ako TerraClassicUSD, Open Campus a Biconomy.

Nová minca s väčšími blokmi teda nie je riešením a Lightning Network potrebuje lepších obchodníkov. Krypto svet sa však rýchlo mení. Kto by si minulý rok pomyslel, že sieť Bitcoinu bude plná obrázkov žiab a že na Bitcoine bude vznikať jeden shitcoin za druhým?

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár