Bitfinex a Tether spúšťajú Keet, aplikáciu na videohovory P2P

Bitfinex a Tether spúšťajú Keet, aplikáciu na videohovory P2P

od Simona

Kryptomenová burza Bitfinex a emitent USDT stablecoinu Tether, vytvorili spolu s Hypercore novú platformu s názvom Holepunch. Potom spustili plne šifrovanú aplikáciu na videohovory typu peer-to-peer (P2P) Keet.

NEWSLETTER okrypte.sk

Šifrované videohovory

Podľa oficiálnej tlačovej správy zverejnenej pre CryptoPotato, aplikácia Keet ponúkne používateľom platformu audio/video chat v reálnom čase, textový chat a zdieľanie súborov. Aplikácia je založená na distribuovanej technológii vrátane distribuovaných databáz DHT. To umožňuje používateľom nájsť a spojiť sa navzájom, čím sa vytvorí akýsi roj v domácich a kancelárskych sieťach pomocou techniky nazývanej Distributed Holepunching.

V praxi to umožňuje používateľom nájsť a spojiť sa navzájom. Na to potrebujú páry kryptografických kľúčov, ktoré prešli autorizáciou. Táto prax sa stáva čoraz populárnejšou v centralizovanom prostredí, napríklad medzi používateľmi aplikácie Zoom.

Zatiaľ čo stále viac webových aplikácií sa zameriava na čo najväčšie súkromie, Tether a technologický riaditeľ spoločnosti Bitfinex Paolo Ardoino sú presvedčení, že z nich je stále možné získať množstvo metadát. Ardoino, ktorý prevzal funkciu Chief Strategy Officer (CSO) v Holepunch, komentuje vývoj aplikácie nasledujúcimi slovami:

„S Keet môžete chatovať s rodinou, priateľmi, kolegami a neznámymi ľuďmi bez obáv, že veľké technologické spoločnosti alebo utláčateľské vlády budú počúvať vašu komunikáciu alebo zbierať vaše údaje.“

Holepunch a Keet

Práce na platforme a aplikácii trvali päť rokov. Bitfinex a Tether navyše vyčlenili viac ako 10 miliónov dolárov na ďalšie vývojové aktivity súvisiace s Holepunch a Keet.

V súčasnosti protokol Holepunch funguje ako softvér s uzavretým zdrojom a zostane ním až do dokončenia alfa testovania. Rozhodnutie bolo prijaté, aby sa zabránilo „nespravodlivým Web3 VC spreadom a altcoinom, ktoré sa k tomu pridali, aby podojili komunitu kryptomien. Protokol bude presunutý do otvoreného zdrojového kódu vo štvrtom štvrťroku 2022.

Ardoino tiež oznámil, že časom plánuje pridať aj aplikáciu VPN.

Na rozdiel od zdania, Holepunch nebude založený na žiadnom blockchaine. Namiesto toho bude fungovať vstavané platobné API a bude poháňané platobným protokolom „vrstvy 2“, Lightning Network (LN).

V situácii, keď by niektoré spoločnosti chceli začať stavať svoje produkty na platforme, bude im účtovaný predvolený mikroplatobný systém, ktorý bude podporovať tokeny USDT.

Mathias Buus, generálny riaditeľ spoločnosti Holepunch Inc., vysvetlil:

„Namiesto prenosovej komunikácie cez jediný server, ako to robí väčšina dnešných aplikácií virtuálnej komunikácie, je Holepunch otvorenou sieťou počítačov, ktorú môžu ostatní používatelia použiť na vzájomné objavovanie.“

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár