Web3 – 9 trendov na rok 2023

Za posledných dvanásť mesiacov bol záujem o vyhľadávanie na Web3 približne 30 % od svojho vrcholu koncom roka 2021. Pred sebou však môžeme mať ďalší vzostupný trend.

od Martin Tkáč

Newsletter news
V tomto článku budeme diskutovať o potenciálnych trendoch Web3 na najbližšie mesiace. Zoznámte sa s nimi, aby ste zvýšili svoje šance na úspešnú investíciu.

web3

Obsah

1. Social DeFi

0x… adresy, ktoré sa používajú na identifikáciu kryptomenových peňaženiek, sú často dlhé, zložité reťazce písmen a čísel, ktoré sa ťažko pamätajú a spájajú s konkrétnou osobou alebo spoločnosťou. Tento nedostatok sociálneho prepojenia medzi surovou adresou a online identitou osoby viedol k vývoju nového odvetvia decentralizovaných financií (DeFi) známeho ako Social DeFi.

Pojem Social DeFi sa vzťahuje na celý rad aplikácií a platforiem, ktorých cieľom je uľahčiť ľuďom vzájomné prepojenie a interakciu pomocou kryptomien. Riešenia navrhované v tomto sektore zahŕňajú:

  • Personalizované adresy 0x: Aplikácie ako DeBank a ENS umožňujú používateľom prispôsobiť adresy 0x do čitateľného používateľského mena. Tento postup značne uľahčuje identifikáciu a zapamätanie si peňaženiek iných ľudí
  • Odosielanie správ majiteľom peňaženky: DeBank umožňuje používateľom posielať správy majiteľom peňaženiek alebo sledovať konkrétne adresy a byť informovaní o ich aktivite
  • Budovanie komunity: DeBank vám tiež umožňuje budovať komunity súvisiace s konkrétnymi portfóliami alebo projektami
  • Agregátory DAO: Aplikácie ako Zapper uľahčujú používateľom objavovanie a účasť v decentralizovaných autonómnych organizáciách (DAO).

Snímka obrazovky peňaženky zakladateľa Etherea Vitalika Buterina

Používateľské mená ako NFT?

Telegram nedávno spustil Fragment. Je to trh, kde môžete nakupovať a predávať používateľské mená, ako aj virtuálne telefónne čísla.

To vytvára úplne nový trh pre všetkých majiteľov účtov na sociálnych sieťach. Vaše používateľské meno sa stane cenným aktívom. Je pravda, že Fragment ponúka iba používateľské mená v Telegrame, ale pri pohľade do budúcnosti existuje veľký potenciál na rozšírenie tohto sektora. To by mohlo zahŕňať obchodovanie s používateľskými menami na platformách ako Twitter, Instagram alebo TikTok.

Elon Musk nedávno oznámil, že Twitter plánuje odstrániť 1,5 miliardy neaktívnych účtov. Možno je to dobrá príležitosť na rezervovanie atraktívnych používateľských mien a možnosť ich neskoršieho predaja so značným ziskom.

web3

zdroj: Fragment

Social DeFi má potenciál spájať ľudí prelomovými spôsobmi. Je to príležitosť na vytvorenie nových príležitostí na spoluprácu a inovácie v kryptomenovom priestore. Počet jedinečných aktívnych peňaženiek interagujúcich so sociálnymi dApps sa v roku 2022 zvýšil o viac ako 1 250 % a predpokladá sa, že v roku 2023 bude naďalej rásť, keďže dopyt po Web3 identitách rastie.

2. Rizikové poistenie

Investovanie do kryptomien môže priniesť obrovské zisky, no prichádza aj s inherentnými rizikami, ako sú hacky, exploity a početné podvody. Mnohí investori sa obracajú na poisťovateľov, aby zmiernili toto riziko a ochránili svoj majetok, najmä po incidentoch LUNA a FTX v roku 2022. Na platformách Insurace.io, Nexusmutual.io alebo Neptunemutual môžete ochrániť svoju peňaženku proti takýmto udalostiam.

Ako to vyzerá v praxi?

  • Poistenie poskytuje ochranu pred hrozbami súvisiacimi s trhom s kryptomenami, ako sú hackovanie špecifických protokolov, stabilizácia stablecoinovv alebo platobná neschopnosť CEX
  • Poistné za poistné produkty sa pohybuje od 0,2 do 0,9 % mesačne
  • Poistné obdobia sa v súčasnosti pohybujú od 10 do 90 dní
  • Pokrytie je momentálne obmedzené a väčšina produktov je vypredaná

Oblasť poistenia kryptomien sa len rozrastá a stále je veľa vecí, ktoré treba zlepšiť: likvidita, kapitálová efektívnosť, dostupnosť produktov a náklady. Rok 2023 môže byť obdobím dynamického rozvoja tohto odvetvia.

3. Nástroje likvidity NFT

Likvidita NFT je vo svete Web3 už dlho problémom. Vlastníkom tokenov sťažuje ich premenu na hotovosť. Niektoré protokoly, ako napríklad Sudoswap, sa snažia tento problém vyriešiť vytvorením fondov, v ktorých je možné NFT okamžite nakupovať a predávať.

OpenSea a Uniswap nedávno získali NFT agregátorové služby gem.xyz a Genie. Na uľahčenie obchodovania plánujú využiť likviditu spomínaného Sudoswapu. Tieto typy nástrojov pravdepodobne v roku 2023 stabilizujú trh NFT a v konečnom dôsledku vytvoria lepšiu infraštruktúru Web3 pre používateľov a investorov.

4. Pokročilé obchodné nástroje pre DEX

Jednou z hlavných prekážok rozšíreného používania decentralizovaných búrz (DEX) je nedostatok pokročilých obchodných nástrojov, ako je funkcia stop-loss. Našťastie už na vyriešení tohto problému pracuje niekoľko protokolov a jedným z nich je dYdX. Platformy ako Hashflow zároveň inovujú modely likvidity DEX, aby minimalizovali sklz pri obchodovaní.

Celkovo je vývoj pokročilých obchodných nástrojov DEX dôležitým trendom vo svete Web3, pretože pomôže urobiť ich užívateľsky príjemnejšími a konkurencieschopnejšími s CEX.

5. Revolúcia typu move-to-earn.

Tento inovatívny spôsob cvičenia zaujal olympionika Usaina Bolta, ktorý sa spojil s nedávno spustenou aplikáciou Step App. Umožňuje používateľom zarábať NFT a kryptomenu za fyzickú aktivitu. Aplikácie typu Move-to-earn rýchlo rastú na popularite a ponúkajú nový a vzrušujúci spôsob, ako získať odmeny a zároveň zostať aktívny.

Prílev nových používateľov sa trochu spomalil, ale je to dané aj zimným obdobím. Keďže sa blíži jar a ľudia zvyšujú svoju aktivitu, očakáva sa opäť rýchlejší rast.

6. Hlavné značky NFT

Jedným zo vzrušujúcich udalostí vo svete NFT bolo objavenie sa neobchodovateľných tokenov od veľkých spoločností. Značkové NFT môžu byť použité na podporu podnikania, ako aj zapojenie fanúšikov novými a inovatívnymi spôsobmi.

Na druhej strane, športové karty sú už dlho najobľúbenejším zberateľským predmetom a fanúšikovia túžia zbierať karty s obrázkami svojich obľúbených hráčov a tímov. V poslednej dobe si digitálne športové karty získali popularitu vo videohrách, ako je FIFA Ultimate Team. Teraz sa zberateľský priemysel obracia na NFT ako nový prostriedok na zastupovanie a obchodovanie so športovými kartami.

7. Transparentnosť

Historicky mnoho projektov v oblasti kryptomien predstavovalo úplný nedostatok transparentnosti v ich operáciách, interných aktivitách, financiách, tíme alebo partnerstvách. Nedávny vývoj, ako napríklad ten týkajúci sa FTX, však viedol k väčšiemu tlaku na transparentnosť v celom odvetví.

Počet verejne dostupných monitorovacích nástrojov, ako sú Defi Llama a Dune Analytics, sa zvyšuje. Na druhej strane vládne regulačné opatrenia, strata dôvery zákazníkov a odliv kapitálu prinútili centralizované burzy a iné krypto projekty, aby sa stali transparentnejšími, napríklad prezentovaním údajov o ich rezervách.

Zdroj: Proof of Reserve (PoR) spoločnosti Chainlink

8. Akvizície a partnerstvá v odvetví kryptomien

Tvárou v tvár pokračujúcemu poklesu lídri v tomto odvetví, ako je Binance, získavajú menšie spoločnosti, ktoré sa snažia prežiť. Početné partnerstvá vznikajú aj medzi existujúcimi projektmi. Príkladom takejto konsolidácie je nedávne partnerstvo medzi spoločnosťami Balancer a Aave pri výmene manažérskych tokenov a zavedení spoločných fondov. Oba tieto projekty sú v odvetví dobre zavedené, no spojením síl môžu rozšíriť svoj dosah a ponúknuť používateľom ešte väčšiu hodnotu.

Partnerstvá a akvizície môžu poskytnúť prístup k novým zdrojom, technológiám a užívateľským základniam, čo môže pomôcť projektom prežiť a dlhodobo rásť. Ak bude trh pokračovať v konsolidácii, partnerstvá a akvizície budú pravdepodobne pokračovať.

9. Dodržiavanie pravidiel

Dodržiavanie pravidiel je pre odvetvie čoraz dôležitejšie, keďže vlády na celom svete sa snažia o väčší dohľad a transparentnosť. Nedávny prípad FTX zdôraznil potrebu zapojenia regulačných orgánov. Predseda americkej Commodity Futures Trading Commission (CFTC) Rostin Behnam vyzval zákonodarcov, aby čo najskôr vytvorili regulačný rámec pre digitálne aktíva. Komisia momentálne nemá potrebné právomoci na kontrolu aktivít spoločností v sektore kryptomien.

V Európe má byť v roku 2023 zavedené nariadenie MiCA (Markets in Crypto-Assets). Výbor pre hospodárske a menové veci Európskeho parlamentu 10. októbra 2022 prevažnou väčšinou hlasoval za nariadenie, čím sa otvorila cesta k hlasovaniu.

Ak by zákon prešiel, umožnil by poskytovateľom digitálnych peňaženiek a iných krypto služieb predávať svoje produkty v celej EÚ za predpokladu, že sa zaregistrujú u vnútroštátnych orgánov a splnia minimálne záruky ochrany investorov a finančnej stability. MiCA tiež vyžaduje, aby emitenti kryptomien zverejnili whitepaper s informáciami o ich projekte. Zakladatelia spoločnosti Web3 budú pravdepodobne čeliť prísnejšej regulačnej kontrole a možno budú musieť získať ďalšie licencie, aby mohli pokračovať v prevádzke.

web 3

Záverečná myšlienka

S rastúcim prijímaním technológie blockchain sa Web3 stal ďalšou cestou inovácií pre podnikateľov a dizajnérov aplikácií.

Odvetvie kryptomien je stále mladé a trendy sa menia naozaj dynamicky. V roku 2023 očakávame výrazný pokrok v oblasti Social DeFi, poistných protokolov a nástrojov likvidity pre NFT. Aplikácie typu Move-to-earn a pokročilé obchodné nástroje pre DEX budú tiež pravdepodobne rýchlo rásť.

Je však tiež mimoriadne dôležité venovať pozornosť novozavedeným priemyselným predpisom a držať krok s relevantnými konsolidáciami trhu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár