Ako získať stratené kryptomeny?

od Martin Tkáč

Ako sme už dávnejšie informovali v našom článku, vďaka strateným privátnym kľúčom je stratených až 20 % všetkých BTC a samozrejme netýka sa to len tejto kryptomeny. Väčšina z nich sa stratila v minulosti, keď kryptomeny neboli tak zaujímavé a nárast ceny nebol zaujímavý.

Obsah

Rastom trhu sa však tempo strácania postupne znižuje a užívatelia sú opatrnejší, stále sa však stretávame s príbehmi o zabudnutých heslách k peňaženkám.

Prečo sa kryptomeny strácajú?

Dôvod je pomerne jednoduchý, užívateľ sa stáva jediným majiteľom a správcom svojho bohatstva. Druhá stránka mince je aj absolútna zodpovednosť za daný majetok. Pri bankovom účte môžete stratiť platobnú kartu, zabudnúť PIN ale v princípe sa nič nestane lebo banka vás overí a pomôže vám.

V krypto svete je ale situácia úplne iná, blockchain neriadi žiadna centralizovaná spoločnosť.

Viem sa dostať k strateným kryptomenám?

Jediný prístup ku kryptomenám na svojej elektronickej peňaženke predstavuje privátny kľúč, ak je stratený, ku svojim kryptomenám sa už nikdy nedostaneme.

Jedinou možnosťou je spomenúť si na svoje heslo a s tým vám vie pomôcť spoločnosť Crypto Asset Recovery.

Spoločnosť sa nevenuje stopovaniu kryptomeny ani legálným hackom, práve naopak, snažia sa preniknúť do mysle zákazníkov a získať heslo týmto spôsobom. Klient predostrie všetky heslá ktoré v minulosti použil a spoločnosť ich testuje v šifrovanej elektronickej peňaženke.

V rozhovore opisujú aj zaujímavý prípad, kedy ich navštívil klient, ktorý mal na svojej peňaženke krypto aktíva v hodnote 250 000 dolárov a stratil heslo. Doniesol im aj 9 rôznych hesiel, o ktorých vedel, že ich v minulosti používal. Ako sa takmer ihneď ukázalo, jedno z nich bolo správne a celé „dešifrovanie“ tak trvalo iba 5 sekúnd. Takto jednoduché to však nebýva príliš často.

Niekoľko miliard dolárov

Spoločnosť Cryptovantage zistila, že takmer 40 % z 1000 amerických vlastníkov kryptomien tvrdí, že zabudli svoje heslo do elektronickej peňaženky a v prieme stratili ktyptomeny v hodnote 2870 USD.

Rovnako sa hovorí, že je stratených 20 % všetkých BTC.

V spoločnosti Crypto Asset Recovery veria, že z celkového objemu, by vedeli obnoviť 68 110 – 92 855 BTC. Pri aktuálnej hodnote BTC je to naozaj zaujímavá čiastka.  Spoločnosť si účtuje privíziu 20% a ak sa obnova nepodarí klienta to nestojí nič.

zdroj: cryptovantage.com, cryptonews.com, wiki, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár