Peňaženka Trezor T

od Martin Tkáč

Trezor T je peňaženka od českých tvorcov a jedná sa naozaj o skvelý kúsok. Je to zatiaľ jediná kryptopeňaženka ktorá má dotykový displej a funguje nielej ako trezor pre kryptomeny alej aj vaše heslá. 

Obsah

 

 

Peňaženka umožňuje generovať QR kód pre prijímanie kryptomien a umožňuje dvojfaktorové overenie čo zvyšuje bezpečnosť.

Ako Trezor T funguje?

Rovnako ako ostatné krypto peňaženky ani Trezor T nieje stále pripojený k sieti a preto nieje možné ho hacknúť a ide o najbezpečnejší spôsob uchovania kryptomien. Transakcie sa potvrdzujú zadaním 9-miestneho PIN kódu, ktorý poznáte len vy.

Na zadanie správneho PIN kódu máme 16 pokusov a potom sa zariadenie zablokuje. V prípade straty zariadenia alebo zablokovania zadaním nesprávneho PIN kódu je možné zariadenie obnoviť pomocov seedu v novej hardware peňaženke.

Zablokovanie, strata alebo zničenie

V prípade, že peňaženku zablokujeme stratíme alebo poškodíme, stačí zakúpiť nový model Trezor One a obnoviť predchádzajúcu peňaženku pomocou obnovovacej sekvencie 12, 18 alebo 24 slov, ktorú nám peňaženka ukáže pri jej spustení. Tieto slová je potrebné uchovať práve pre tento prípad.

Keďže karta s obnovovacou sekvenciou je prostriedkom k obnove obsahu vašej peňaženky, je nutné ju veľmi starostlivo uschovať. Samotná peňaženka je chránená silným PINom a preto je možné ju bežne používat. Navyše môžete nastaviť aj dvojfaktorovú úroveň prihlasovaní.

Podporované kryptomeny

Trezor T podporuje najvýznamnejšie kryptomeny ako Bitcoin, Litecoin, Dash a mnoho ďalších, ktoré nájdete na stránkach výrobku. Celkovo je možné použiť 1080 kryptomiena tokenov.

Správa kryptomien prebieha prostredníctvom aplikácie „Trezor wallet“, ktorú si stiahnete z oficiálnych stránok výrobcu. Akonáhle si zaobstaráme Trezor T, stránky výrobcu nás prehľadne prevedú prvotným spustením a inštaláciou, čo je veľmi jednoduché.

Aplikácia Trezor wallet

Kryptomeny spravujeme pomocou aplikácie Trezor wallet, ktorú stiahneme na stránkach výrobku. Niektoré kryptomeny spravujeme pomocou extrerných internetových rozhraní. Aj v prípade externého rozhrania nestrácame bezpečie lebo súkromné klúče stále ostávajú v trezore.

Staking

Trezor T umožňuje staking kryptomeny Tezos. Staking, čiže ukladanie, umožňujú niektoré kryptomeny založené na mechanizme Proof-of-Stake. Tým, že vlastníte túto kryptomenu, môže fungovať zároveň ako akýsi validátor blockchainu, resp. umožníte ju použiť pre overovanie transakcií. A práve za to ste následne odmeňovaní. Podstatné je, že kryptomeny sú stále vaše.

Trezor ako správca hesiel

Oproti konkurencii napríklad peňaženke Ledger, možeme Trezor používať aj ako správcu hesiel.

Trezor odporúčame všetkým, ktorý majú radi svoje heslá v bezpečí.

Čo nájdeme v balení Trezor T?

Pri kúpe Trezoru One nájdete v obale:

  • Hardvérovú peňaženku
  • kábel USB na nabíjanie alebo pripojenie k počítaču
  • manuál
  • 2 x kartu za zapísanie seedu
zdroj: ledger.com, koláž oKrypte, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár