Čo je KYC a prečo burzy overujú svojich používateľov?

od Martin Tkáč

V poslednom čase niekoľkokrát týždenne píšeme o ďalších reguláciách súvisiacich s trhom s kryptomenami. V súvislosti so zvyšujúcou sa informovanosťou o právnom rámci by sme Vás radi oboznámili s problematikou overovania užívateľov burzy. KYC alebo Know Your Customer je typ kontroly, ktorý vyžaduje, aby poskytovatelia finančných služieb overili a identifikovali svojich zákazníkov. Aktivity KYC sú v súlade s nariadeniami o boji proti praniu špinavých peňazí a financovaní terorizmu (AML / CFT), a to všetko s cieľom predchádzať finančnej trestnej činnosti a chrániť svojich klientov.

Obsah

Čo je KYC?

Kontroly KYC zhromažďujú a overujú informácie o zákazníkoch. Burzy vďaka nim zvyšujú dôveru v kryptomenový priemysel, a tým chránia svojich používateľov a ich aktíva.

Ak máte účet na burze s politikou KYC, budete musieť vykonať niekoľko jednoduchých krokov na overenie svojej identity. Zahŕňajú poskytnutie základných osobných údajov a adresy bydliska, ako aj zaslanie naskenovaného dokumentu a výpisu z účtu. Hoci sa predpisy v jednotlivých krajinách líšia, napriek tomu existuje medzinárodný konsenzus o tom, ako získať základné informácie.

Výhody a nevýhody postupu Know Your Customer

KYC sa stáva štandardom pre kryptomenové burzy. Proces overovania nemožno účastníkom trhu uprieť, no pre niektorých je zbytočný až otravný. Sú však dostatočne veľkou skupinou na to, aby mohli ovplyvniť vznikajúce regulácie? Zdá sa, že nie.

Minulý rok jedna z najpopulárnejších búrz Binance, sprísnila svoje pravidlá KYC. To malo za následok vymazanie účtov 3 % existujúcich používateľov a zároveň sa to premietlo do záujmu mnohých nových zákazníkov.

Bez ohľadu na KYC sú prostriedky držané v kryptomenách stále relatívne anonymné kvôli používaniu neoverených peňaženiek. Je pravdou, že Európska komisia nedávno odhlasovala zákaz súkromných peňaženiek, no práca na reguláciách a ich finálnej implementácii bude určite nejaký čas trvať – aj niekoľko rokov.

KYC

Výhody a nevýhody overovania používateľov.

Výhody KYC

  • Vzhľadom na nezvratnosť blockchainových transakcií je v prípade krádeže finančných prostriedkov šanca na ich vymáhanie mizivá. KYC vám umožňuje sledovať ľudí zapojených do nelegálnych aktivít.
  • KYC zvyšuje zodpovednosť poskytovateľa finančných služieb a ovplyvňuje väčšiu dôveru. Univerzálne kontroly môžu pozitívne ovplyvniť celé odvetvie blockchainu a povzbudiť stále viac inštitúcií, aby investovali a rozvíjali sa týmto smerom.
  • Veritelia budú môcť v budúcnosti ľahšie posúdiť schopnosti svojho klienta a budú mať tiež prístup k informáciám o jeho prostriedkoch v kryptomenách. V budúcnosti pravdepodobne dôjde k určitému zjednoteniu tradičných financií a financií súvisiacich s kryptomenami, takže zákazníci by sa nemali obmedzovať len na ponechanie peňazí v banke, ak chcú získať úver.
  • KYC vám umožňuje bojovať proti mnohým finančným podvodom vrátane krádeže identity a prania špinavých peňazí.

Nevýhody KYC

  • Jednotliví používatelia môžu z rôznych dôvodov nedisponovať dokumentmi potrebnými na vyplnenie KYC, čo obmedzuje ich prístup k službám niektorých búrz.
  • KYC zahŕňa prenos citlivých údajov a nikdy skutočne nevieme, ako budú chránené. Vlámanie sa na burzy môže viesť k ich krádeži.
  • Kontroly predstavujú dodatočné náklady na výmeny, ktoré sa prenášajú na používateľov vo forme poplatkov.
  • KYC kritizuje časť komunity. Pre niektorých používateľov sú takéto akcie v rozpore s myšlienkou decentralizácie a ochrany súkromia kryptomien.
  • Ak ste odporcom KYC a chcete, aby vaše prostriedky zostali nepochybne súkromné, stále to nie je nič zložité. Väčšina búrz ponúka obmedzené služby bez overenia, ako napríklad Bybit a KuCoin. Môžete tiež obchodovať na decentralizovaných burzách ako Uniswap alebo PancakeSwap.

Úvahy o anonymite kryptomien

Niekto zastáva názor, že kryptomeny sú vo veľkej miere používané na terorizmus a obchod s drogami. Prax však ukazuje, že práve hotovosť financuje najviac nelegálnych aktivít.

Pravda je však niekde uprostred, pretože nemožno ignorovať množstvo zadných vrátok k anonymným transakciám, ktoré nám kryptografia poskytuje. Samozrejme, hovoríme o anonymných menách, akými sú Monero či Zcash, ako aj o mixéroch používaných používateľmi darknetu, ktoré nám umožňujú „preprať“ naše bitcoiny. A práve kryptomeny sú hlavným platobným prostriedkom za rôzne tovary a služby v temnej zóne internetu.

Niektorí zločinci považovali bitcoin za spôsob, ako obísť zákon, pretože ide o relatívne nový nástroj. Vlády spočiatku ignorovali existenciu digitálnej meny, takže to bolo zdanlivo bezpečné pre tých, ktorí chceli skryť svoje nákupy. Prečo len zdanlivo?

Jednou z najdôležitejších myšlienok sprevádzajúcich Satoshiho Nakamota pri vytváraní prvej kryptomeny na svete bola úplná transparentnosť siete. Mnoho účastníkov trhu spája kryptomeny s úplnou slobodou, pretože na nich zarobili veľa peňazí a zároveň inštitúcie celé odvetvie dlho ignorovali. Platby bitcoinami však nikdy nemali byť anonymné – práve naopak. Sme schopní sledovať cestu každej mince. Vďaka svojej špecifickosti spôsob, akým bitcoin funguje, prvýkrát pochopili ľudia s technickými znalosťami. Aj z tohto dôvodu bolo pôvodne ľahko použiteľné na ochranu súkromia.

Asi stojí za to prijať fakt, že nastali nevyhnutné časy regulácie. Nie nadarmo sa cena bitcoinu od svojho vzniku tak výrazne zvýšila. Pre jeho kúpu sa rozhodlo stále viac ľudí, čo znamenalo nárast adopcií. Nakoniec to muselo dospieť do bodu, kedy to upútalo pozornosť súdnych orgánov.

Ak chceme, aby sa používanie aspoň niektorých kryptomien stalo súčasťou každodenného života, mali by sme pochopiť, že vlády a veľké inštitúcie to nedovolia robiť anonymne alebo bez využitia možnosti uvalenia dane. Zdá sa, že ide o prirodzený chod vecí. Na druhej strane, záujemcom o úplné súkromie, kryptomeny stále dávajú možnosť fungovať týmto spôsobom.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár