Nariadenie o digitálnom eure vstúpi do platnosti už v roku 2023

Komisár pre financie Európskej únie oznámil, že návrh zákona, ktorým sa zavádza digitálne euro, bude analyzovať Európsky parlament už v roku 2023.

od Simona

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Digitálne euro už v roku 2023?

Európska komisia oznámila, že návrh zákona o digitálnom eure bude predložený v roku 2023.

Šéf financií EK, Mairead McGuinness, oficiálne prezradil detaily procesu.

„Naším cieľom je predstaviť pravidlá začiatkom roku 2023,“ povedal komisár pre finančné služby. „V najbližších týždňoch budú prebiehať cielené legislatívne konzultácie,“ dodal.

Znamená to však, že digitálne euro sa na trhu objaví už o rok? Nie nevyhnutne. Európska centrálna banka (ECB) už experimentuje s digitálnymi návrhmi a systémami eura, ale prvý prototyp bude dokončený do konca roka 2023. Pravdepodobne bude e-euro pripravené na vydanie na trhy až v roku 2025.

EÚ nechce zostať pozadu

EÚ vidí, čo robí Peking. V Číne sa okrem iného propaguje digitálny jüan počas prebiehajúcich olympijských hier.

„Ak tento dopyt, po digitálnych menách nesplníme my, urobia to iní,“ povedal v polovici novembra člen predstavenstva ECB Fabio Panetta a požadoval zavedenie digitálneho eura.

ECB minulý rok uskutočnila svoj prieskum a zverejnila správu o digitálnych menách. Zistila, že digitálne euro môže pomôcť znížiť úrokové sadzby, urýchliť transakčné procesy a znížiť spotrebu hotovosti.

Bez ohľadu na uvádzané výhody čelia centrálne banky ťažkému zápasu o získanie dôvery verejnosti. Výskum Výboru pre hospodárske záležitosti Spojeného kráľovstva a nemeckej centrálnej banky ukazuje, že väčšina respondentov je proti otázke vládou podporovaných digitálnych mien.

Zdôraznili svoj skeptický postoj k výhodám týchto riešení a strach z toho, že vláda bude sledovať ich transakcie.

Napriek tomuto faktu záujem o CBDC rastie po celom svete. Napríklad kenská centrálna banka robí výskum digitalizácie meny. Aj Thajsko už začalo implementovať legislatívu o budúcich emisiách CBDC.

Centrálna banka Baham bola jednou z prvých takýchto inštitúcií, ktorá uviedla na trh CBDC, piesočný dolár. Stalo sa tak v októbri 2020.

CBDC sú určite budúcnosťou finančného trhu. Má to však výhody aj riziká. Ostáva dúfať, že ten prvý bude väčší.

zdroj: blockchain.news, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár