Kyberzločinci používajú aplikáciu na vzdialené ovládanie počítača na krádež peňazí

Hackeri môžu AnyDesk využiť na podvody viacerými spôsobmi, uvádza Nadácia pre bezpečné investovanie. Vo svojom príspevku opisuje, na čo si treba dávať pozor, aby vás zločinci neokradli.

od Simona

Newsletter news

Nadácia pre bezpečné investovanie: Pozor na AnyDesk

AnyDesk je softvér, ktorý umožňuje vzdialené ovládanie operačného systému cez internet. Tento nástroj je bezplatný. Okrem iného môže používateľ pomocou takéhoto programu na diaľku ovládať pracovnú plochu.

AnyDesk je veľmi užitočný, ale nesie so sebou určité riziká. Jeho možnosti využívajú zločinci. Ako upozorňuje program Safe Harbor, môžu ho použiť na to, aby nás okradli.

Nadácia poukazuje na niekoľko metód, ktoré môžu hackeri použiť. Prvým je „podvod s technickou podporou“. Zločinci nám môžu zavolať alebo poslať falošné e-maily, „vydávajúc sa za pracovníkov podpory známych spoločností, ako sú Microsoft alebo Apple“. Požiadajú obete, aby si stiahli aplikáciu AnyDesk a umožnili im tak vzdialený prístup k ich počítaču s cieľom vyriešiť nejaký naliehavý problém (môžu napríklad tvrdiť, že na našom zariadení boli zistené závažné chyby). Ak súhlasíme, môžu získať prístup k citlivým informáciám, ako sú heslá k bankovým účtom alebo osobné údaje.

Ďalším nebezpečenstvom sú „investičné podvody“. V tomto prípade sú zločinci ešte cynickejší. Svojim obetiam sľubujú falošné investície. Zároveň ich požiadajú, aby si nainštalovali aplikáciu AnyDesk, ktorá im pomôže s investičným procesom. Samozrejme, program im má len pomôcť ukradnúť údaje alebo finančné prostriedky z účtu.

Nadácia spomína aj „podvody s online platbami“. V tomto prípade vás zločinci „môžu požiadať o stiahnutie programu AnyDesk, aby vám pomohol vykonať online platbu, pričom sa vydávajú za zamestnanca platobnej spoločnosti alebo obchodníka“. Finále je niekedy rovnaké: krádež kreditnej karty alebo iných platobných údajov.

hacker

Dávajte si pozor na to, čo robíte!

Ako ste si možno všimli, v každom z týchto prípadov je však najslabším článkom používateľ počítača, ktorý si dobrovoľne nainštaluje AnyDesk. Ako dodáva spoločnosť Safe Investment, „je preto dôležité byť opatrný a nezdieľať svoje osobné alebo dôverné údaje s nikým, koho nepoznáte. Okrem toho je dôležité si uvedomiť, že žiadna známa a dôveryhodná spoločnosť vás nikdy nepožiada o stiahnutie programu AnyDesk alebo iného softvéru pre vzdialený prístup na riešenie technických alebo investičných problémov“.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár