Viceprezidentka Fedu Lael Brainard, chce regulovať trh s kryptomenami čo najrýchlejšie

od Martin Tkáč

Viceprezidentka Fedu Lael Brainard nalieha na úrady, aby urýchlene regulovali trh s kryptomenami. Mimochodom, pochvaľuje si, akú úlohu zohrávajú stablecoiny.

NEWSLETTER okrypte.sk
Lael Brainard: nariadenia sú potrebné teraz!

Viceprezidentka americkej centrálnej banky Lael Brainard v piatok na konferencii Bank of England v Londýne povedala, že trh s kryptomenami treba rýchlo regulovať.

Vo svojom prejave zdôraznila to, čo sa v poslednom čase na trhu udialo – poklesy cien najdôležitejších digitálnych aktív a koreláciu ceny bitcoinu s rizikovými akciami. Venovala sa aj témam, ktoré užšie súvisia s aktivitami Fedu – zodpovednosť banky za potenciálnu bankovú paniku a ďalšie riziká spojené s tradičným financiami.

Povedala, že ako sa kryptomeny viac integrujú do expandujúceho finančného systému, potreba regulácie sa stáva naliehavejšou. Verejnosť preto apelovala na orgány pre medzinárodnú spoluprácu finančných regulátorov jednotlivých krajín, aby riešili „cezhraničný rozsah“ kryptomenového priemyslu. Toto posledné odvolanie je odrazom záverov správy amerického ministerstva financií zverejnenej deň predtým.

Stablecoiny a CBDC

Predstavitelia Fedu zaujali najmä dve konkrétne oblasti. Prvým bolo zapojenie bánk do trhu s kryptomenami, čo by mohlo pomôcť regulovať toto odvetvie.

Viceprezidentka Fedu navyše vyjadrila podporu stablecoinom, ktoré nazvala akýmsi mostom medzi kryptomenami a fiat menami. Poznamenala, že dva najpopulárnejšie stablecoiny dnes tvoria až 80 % trhovej kapitalizácie tejto časti trhu.

Brainard tiež vidí dôležitú úlohu digitálnej meny centrálnej banky (CBDC).

Digitálna, natívna forma bezpečných peňazí centrálnej banky môže zvýšiť stabilitu tým, že poskytne neutrálnu, dôveryhodnú vrstvu vyrovnania v budúcom finančnom systéme kryptomien,

-povedala.

Ako potenciálnu aplikáciu pre túto neutrálnu účtovnú vrstvu uviedla interoperabilitu medzi stablecoinmi.

Ako môžete vidieť, Fed pomaly mení názor na kryptomeny. Podobným smerom sa uberajú aj ruské úrady. Anatolij Aksakov, šéf Ruskej bankovej asociácie a finančného výboru Štátnej dumy, uviedol, že moskovská burza cenných papierov (MOEX) by bola dobrým miestom pre takéto aktíva. Viac o tom nájdete tu.

zdroj: decrypt.co

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár