Spoluzakladateľ spoločnosti OneCoin, Karl Greenwood bol odsúdený. Aký trest dostal?

Karl Greenwood, spoluzakladateľ spoločnosti OneCoin, bol v USA odsúdený na 20 rokov väzenia. Okrem toho musí vrátiť až 300 miliónov USD, ktoré zarobil prevádzkovaním svojho podvodu.

od Simona

Strávi Karl Greenwood zvyšok života za mrežami?

46-ročný Karl Greenwood strávi nasledujúcich 20 rokov vo väzení v USA. Odsúdil ho okresný súd USA pre južný obvod štátu New York. Podľa prokurátora Damiana Williamsa bol OneCoin „jedným z najväčších podvodov vôbec“.

Pripomeňme, že projekt bol spustený v roku 2014 a fungoval do roku 2017. V krátkom čase sa stal notoricky známym – najmä vďaka agresívnemu multi-level marketingu. Onecoin bol propagovaný ako „nový bitcoin. Problém bol v tom, že to ani nebola skutočná kryptomena, keďže nemala vlastný blockchain. Emisia tiež nebola založená na žiadnom algoritme.

Do OneCoinu oficiálne investovalo 3,5 milióna ľudí. S najväčšou pravdepodobnosťou bolo toto číslo vyššie, keďže môžeme predpokladať, že nie každá obeť sa službám prihlásila. Naivní investori nakúpili onecoiny v celkovej hodnote 4 miliardy USD.

Vráťme sa však k Greenwoodovi. Ten je vo väzbe od roku 2018. Vtedy bol vydaný z Thajska. Priznal sa k obvineniam voči nemu (organizovanie podvodu a pranie špinavých peňazí). Pôvodne mu hrozilo 60 rokov väzenia.

Údajne zarobil až 300 miliónov amerických dolárov na riadení spoločnosti OneCoin. Očakáva sa, že tieto finančné prostriedky teraz odovzdá službám.

Väzenie

Ruja Ignatova je nezvestná

Najzaujímavejšie je, kde je dnes vedúca projektu Ruja Ignatova. Naposledy ju videli v októbri 2017. Dnes je na zozname desiatich najhľadanejších osôb Federálneho úradu pre vyšetrovanie. Nie je známe, či je ešte nažive, keďže v posledných rokoch nebola zatknutá. Niektorí naznačujú, že mohla byť zavraždená na príkaz Hristoforosa „Takiho“ Amanatidisa, bulharského mafiána. Jej telo bolo údajne rozsekané na kusy a hodené do mora. Preto ju dodnes nikto nenašiel.

Podľa ďalšej teórie sa tvorkyňa OneCoinu ukrýva na jachte v Stredozemnom mori. Potom ju polícia a iné služby nemôžu zatknúť (žiadny orgán nemá právo zatýkať ľudí dvanásť námorných míľ od pobrežia).

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár