Severná Kórea financuje svoje jadrové testy kryptomenami, tvrdí OSN

Organizácia Spojených národov (OSN) tvrdí, že Severná Kórea financovala svoje jadrové testy ukradnutými digitálnymi aktívami.

od Simona

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

OSN: Severná Kórea financuje svoj jadrový výskum kryptomenami

Organizácia Spojených národov obvinila Severnú Kóreu z krádeže kryptomien v hodnote miliónov dolárov. OSN navyše dodáva, že totalitný štát použil ukradnutý majetok na financovanie raketových a jadrových experimentov.

Podľa nedávnej správy OSN, ktorú citovala agentúra Reuters, severokórejskí hackeri v období od roku 2020 do polovice roku 2021 podnikli početné útoky na najmenej tri kryptomenové burzy. Ukradli digitálne aktíva v hodnote približne 50 miliónov dolárov.

Minulý mesiac analytická firma Chainalysis urobila krok ďalej a uviedla, že hackeri v roku 2021 spreneverili viac ako 400 miliónov dolárov. Zločinci sa zamerali najmä na investičné firmy a centralizované burzy. Používali rôzne taktiky vrátane phishingu a rôznych techník sociálneho inžinierstva.

Bitcoin predstavoval približne 20 % ukradnutých prostriedkov, zatiaľ čo ethereum predstavovalo viac ako polovicu celkovej koristi (58 %). Zvyšných 22 % patrilo iným altcoinom a ERC-20 tokenom.

OSN poznamenala, že Severná Kórea len v januári vykonala deväť testov balistických rakiet. Ide teda o najväčší počet takýchto pokusov v histórii krajiny uskutočnených za jeden mesiac. Medzinárodná organizácia tvrdí, že ukradnuté digitálne aktíva boli použité na financovanie týchto jadrových cieľov Kimovho režimu.

Bezpečnostná rada OSN opakovane vyzvala Severnú Kóreu, aby zastavila experimenty, ako sú tie, ktoré sú opísané vyššie. Napriek sankciám a varovaniam Pchjongjang naďalej rozvíja svoju jadrovú infraštruktúru a infraštruktúru balistických rakiet.

Kryptomeny a geopolitika

Eskalujúci konflikt medzi Ruskom a Ukrajinou a znepokojujúce zvesti o tom, že Severná Kórea vyvíja svoje raketové programy, signalizujú, že svetový mier môže byť ohrozený.

Aký je vplyv kryptomien na geopolitiku? Pred viac ako rokom Centrum pre vedu a bezpečnostné štúdie (CSSS) tvrdilo, že technológia blockchain môže zvýšiť dôveru medzi krajinami.

Ako dodal, „hlavná chrbtica odvetvia kryptomien umožňuje autorizovaným účastníkom spoločne spravovať zašifrované údaje bez centrálnej autority.“ Informácie sa tak stávajú prehľadnejšími a vytvárajú „technický základ pre spoluprácu medzi stranami, ktoré si navzájom nedôverujú“.

Zjednodušene povedané, CSSS predpokladalo, že blockchain technológia môže znížiť riziko potenciálnych vojen.

Ale je to pravda? Nezabúdajme, že je tu aj druhá strana mince. Je možné, že kryptomeny môžu pomôcť krajinám, ktorím napríklad USA uvalia ekonomické sankcie, obísť tieto obmedzenia. Môže zmeniť aj formu financovania spravodajských aktivít, separatistických skupín či služieb.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár