Čo sa stane s bitcoinom po vyťažení všetkých 21 miliónov?

od Martin Tkáč

Botcoinov je celkovo 21 miliónov. K ich vyťaženiu by malo prísť okolo roku 2140 ale do obehu sa žiadne ďalšie BTC nedostanú.

Bitcoinový Blockchain bol založený na báze riadeného zásobovania, čo znamené, že každý rok je možné vyťažiť len pevne stanovený počet BTC, kým sa nevyťaží celkový počet 21 miliónov. Po ich vyťažení bude sieť fungovať rovnakým spôsobom ako doteraz ale pre minerov to bude zásadný rozdiel.

Približne každých desať minút bitcoinoví mineri objavia nový blok a vyriešia kryptografickú hádanku, ktorá úspešnému minerovi umožní pridať novoobjavený blok do blockchainu. Každý blok obsahuje balík záznamov o transakciách, ktoré predtým čakali v bitcoinovej pamäti, zvyčajne sa vyberajú na základe výšky poplatku za transakciu, ktorý poskytujú ťažiarom.
Na oplátku za objavenie bloku dostane baník za svoju prácu pevný počet bitcoinov, ktorý sa nazýva „block reward“. Pri prvom spustení bitcoinu bola odmena stanovená na 50 BTC – ale odmena sa zníži na polovicu každých 210 000 nových blokov, čo bude nakoniec zhruba každé štyri roky.

Postupom času sa teda block reward alebo bloková odmena znížila na 25 BTC, 12,5 BTC a 6,25 BTC. Doteraz boli dokončené tri polčasy. K poslednému deleniu bitcoinu na polovicu došlo v máji 2020, čím sa bloková odmena znížila na 6,25 BTC. Očakáva sa, že ďalšia polovica nastane v roku 2024.

Bitcoinoví ťažiari budú môcť naďalej zarábať na blokových odmenách, kým nebude vyťažených celkovo 21 miliónov BTC, po ktorých sa do obehu nedostane žiadny nový bitcoin. V súčasnosti sa vyrobilo iba niečo cez 18,5 milióna BTC, čo predstavuje 88,3% maximálnej zásoby, vyťaženej za niečo viac ako desať rokov. Bude však trvať ďalších 120 rokov, kým sa vyťažia posledné bitcoiny, a to kvôli postupnému znižovaniu tvorby nových bitcoinov.

Čo urobia ťažiari, keď sa vyťažia všetky bitcoiny?

Po vyťažení všetkých 21 miliónov bitcoinov sa mineri budú môcť naďalej zúčastňovať na procese objavovania blokov, nebudú však motivovaní formou odmeny za bitcoin. To však neznamená, že nebudú odmenení vôbec. Okrem blokových odmien dostávajú bitcoinoví mineri aj všetky poplatky vynaložené na transakcie zahrnuté v každom novoobjavenom bloku. V súčastnosti tvoria transakčné poplatky malú časť vínosov minera, klesajúcim zostatkom BTC však môže byť príjem z týchto poplatkov zaujímavejší.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár