5 býčích signálov, ktoré si všímajme na budúci týždeň

od Martin Tkáč

Bitcoin (BTC) začal nový týždeň, no obchodníci stále pociťujú dôsledky toho predchádzajúceho. Počas neho došlo k výraznému poklesu cien. Ako bolo uvedené, pôvodná kryptomena sa prepadla z takmer 60 000 USD na iba 42 000 USD.

NEWSLETTER OKRYPTE.SK

Odvtedy sa BTC začal zotavovať, no stále zápasí s odporom na úrovni 50 000 USD.

Keďže na trhoch panuje pocit déjà vu, analytici začínajú akceptovať skutočnosť, že koniec štvrtého štvrťroka 2021 pravdepodobne neprinesie očakávaný zlom na nové maximá. Existujú tiež obavy, že pred skutočným zotavením môže dôjsť k ďalšiemu, ešte hlbšiemu prepadu.

Čo sa môže stať v posledných týždňoch roka? Pozrime sa na päť vecí, ktoré môžu veci trochu objasniť.

Obsah

Najlepší Q1 2022?

Po tom, čo sa BTC tento víkend priblížil k 50 000 USD, následne ustúpil späť do oblasti 48 000 USD. Pôvodná minca stále stráca 16% na týždennej báze. V porovnaní s ATH vo výške 69 000 USD bola piatková maximálna strata 39 %. Ide o obrovský pokles, no stále nie rekordný pre bitcoiny.

Cenové prognózy analytikov začali zlyhávať. Investori sa teda teraz nezameriavajú na cenu, ktorú bitcoin dosiahne do konca roka, ale na jeho oživenie v roku 2022. William Clemente v diskusii na Twitteri predpovedá vzostupný Q1 2022:

Trhy s derivátmi budú hlavným meradlom udržateľnosti oživenia cien. Najmä po poslednej kaskáde likvidácie pozícií.

Piatkové udalosti dokázali „resetovať“ otvorené pozície na bitcoinových futures na úrovne naposledy zaznamenané v septembri.

Nové údaje CPI a problémy s infláciou

Makrotrhy sú už v dosť silnej kríze. Tento týždeň by však mohol priliať ešte viac oleja do ohňa. Zverejnia sa totiž nové údaje o indexe spotrebiteľských cien (CPI).

V novembri sa očakáva, že hodnoty CPI v USA prekročia dokonca októbrových 6,2 % medziročne.

Lyn Alden, finančná komentátorka a zakladateľka investičnej stratégie Lyn Alden, upozornia lna prognózy ekonómov. Faktorom ovplyvňujúcim výsledky bude zrejme bytová výstavba, ktorá minulý mesiac nehrala až takú dôležitú úlohu, dodala.

Inflácia zaujala minulý týždeň všetky titulky. Jerome Powell, predseda Federálneho rezervného systému, naznačil, že slovo „prechodný“ už nie je jeho presným popisom.

Bitcoin na túto informáciu okamžite zareagoval. Býci budú teraz pozorne sledovať nové údaje CPI v nádeji na podobnú reakciu ako v októbri.

Kryptomena sa napriek svojej nedávnej volatilite považuje za najlepšie možné riešenie na ochranu kúpnej sily, najmä preto, že inflácia je v skutočnosti oveľa vyššia, ak vezmeme do úvahy aktíva bez CPI.

Koncom minulého mesiaca Michael Saylor, generálny riaditeľ MicroStrategy, známy kritik CPI v bitcoinových kruhoch, varoval:

Medzitým tlačenie peňazí centrálnymi bankami, najmä Fedom, nedávno vyvolalo verejnú kritiku zo strany hlavy iného suverénneho štátu.

Salvádorský prezident Nayib Bukele reagoval na Powellov prejav takto:

Dajte si pozor na futures gap

Bitcoin tento týždeň čelí „obrovskej“ medzere v kontraktoch futures. Podľa Michaëla van de Poppe bude taká veľká, že sa nemusí hneď zavrieť.

Obchodníci s derivátmi len cez víkend podporili predajný tlak. Futures kontrakty by sa však mohli ukázať ako katalyzátor pozitívnej dynamiky.

CME futures uzavreli v piatok na 53 545 USD. To je o 5 000 USD viac ako úroveň spotovej ceny v čase písania tohto článku.

Tradične môže BTC tiež stúpať, aby „vyplnil“ túto medzeru. Tým sa otvára cesta k oživeniu vo výške 50 000 USD a možno až 1 bilión USD v trhovej kapitalizácii. van de Poppe v nedeľu predpovedal:

Neskôr dôjde k masívnemu rozdielu CME na 53,5 000 USD. Pomerne často, ako v 99% prípadov, sa zatvoria v konkrétnom čase. Toto je dôležitá úroveň, ktorú treba v nadchádzajúcich týždňoch sledovať, ak bude trh pokračovať v raste bitcoinov.

Očakávam nejaké mierne pohyby na trhoch cez víkend, ale očakávam skutočnú volatilitu, ktorá sa prejaví, keď sa týždeň otvorí a futures sa v USA opäť rozbehnú.

Porovnanie s marcom 2020

Aj keď od septembrových cenových turbulencií ubehlo len niekoľko mesiacov, minulotýždňové pohyby boli prirovnané k krachu z marca 2020.

Vtedy, ako aj teraz, bol pozadím nestability koronavírus. V marci minulého roka stratil BTC celkovo 60 % svojej hodnoty len za týždeň.

Tentoraz platí, že pokles nebol až taký veľký. Napriek tomu mnohí ľudia začali súčasnú situáciu nazývať „miniatúrnym“ opakovaním toho obdobia.

Jeden kľúčový rozdiel spočíva v zložení trhu: pred 18 mesiacmi mali obchodníci s pákovým efektom oveľa menší vplyv na trh.

Danny Scott, generálny riaditeľ spoločnosti CoinCorner, v sobotu napísal v sérii tweetov:

Scott tvrdí, že súčasná situácia mala podkopať pozitívny sentiment a dúfa, že rok 2021 sa skončí boomom, nie kolapsom. V marci 2020 došlo k pomalému odrazu od miním, ktorý sa zdvihol až o osem mesiacov neskôr.

Medzitým pohľad na Crypto Fear & Greed Index poukazuje na strach medzi investormi. Aktuálne je index na úrovni 16/100. To znamená „extrémny strach“ medzi účastníkmi trhu. Je to zároveň najnižšia hodnota od júla.

Michael van de Poppe komentoval index takto:

Hash rate na rekordných úrovniach

Existuje jeden aspekt bitcoinu, ktorý vôbec nevyzerá ako medvedí, základ webu.

Panika medzi obchodníkmi a pesimistické mediálne pokrytie nijako nepoškodili kľúčovú sieťovú aktivitu bitcoinu, hash rate. To podčiarkuje dlhodobú perspektívu minerov.

Ani pokles na 42 000 dolárov nestačil na utrpenie výkonu a hash rate, miera výpočtového výkonu siete sa blíži k rekordom všetkých čias.

Sedemdňový priemer Blockchain.com je v súčasnosti 162 exahashes za sekundu (EH/s) – 18 EH/s od jeho rekordu spred Číny v zákazoch.

Obtiažnosť, ktorá drží bitcoiny v rovnováhe bez ohľadu na zmeny v hash rate, sa teraz počas šiestich dní zvýši o niečo menej ako 1 %. Predtým mala táto metrika klesnúť už druhýkrát za sebou.

zdroj: beincrypto.pl, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár