Rusko môže obísť sankcie ťažbou kryptomien

od Simona

Medzinárodný menový fond (MMF) zverejnil novú správu o finančnej stabilite. V ňom varoval, že sankcionované krajiny ako Rusko môžu ťažiť kryptomeny, aby obišli ekonomické sankcie, ktoré sú na ne uvalené.

To však nie je všetko. Podľa MMF môže Rusko použiť množstvo nástrojov na nasmerovanie peňazí mimo tradičného finančného systému. Ako príklad inštitúcia uviedla neregulované burzy a platformy, ktoré zvyšujú anonymitu, t. j. DEXy a mixéry.

Okrem toho MMF zdôraznil používanie kryptomien na ochranu súkromia, ako je monero. Zabezpečujú väčšiu anonymitu transakcií tým, že ich nemožno sledovať, a tým uľahčujú ruskej vláde zmiernenie dopadov embarga.

Rusko môže využiť ťažbu na obídenie sankcií

Rusko je najviac sankcionovanou krajinou na svete, dokonca ešte viac ako Severná Kórea. Svet proti nej doteraz prijal viac ako 400 rôznych opatrení. MMF hovorí, že v takomto scenári sa vláda môže obrátiť na ťažbu kryptomien, aby „speňažila energetické zdroje, ktoré nemožno exportovať“.

Ťažba kryptomien je dlhodobo predmetom záujmu MMF a iných orgánov činných v trestnom konaní. Takáto činnosť sa môže ukázať ako zisková v čase, keď sú iné druhy hospodárskej činnosti zakázané alebo obmedzené. Medzi ďalšie sankcionované krajiny, o ktorých je známe, že ťažia kryptomeny a majú značnú komunitu digitálnych aktív, patrí Irán, Venezuela a spomínaná Severná Kórea.

V priebehu času môžu sankcionované krajiny tiež venovať viac zdrojov, aby sa vyhli sankciám prostredníctvom ťažby. Ťažba energeticky náročných blockchainov, ako je bitcoin, môže krajinám umožniť speňažiť svoje energetické zdroje. Niektoré z nich nemožno pre sankcie vyviezť.

MMF zatiaľ poznamenáva, že tento typ činnosti je „relatívne malý“. Napriek tomu možnosť jeho rýchleho rastu bude vždy existovať a je to niečo, čo sa nedá kontrolovať.

V tomto bode podiel ťažby v sankcionovaných krajinách a celkový objem príjmov z ťažby naznačujú, že rozsah takýchto tokov je relatívne obmedzený. Stále však existujú riziká pre finančnú integritu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár