Nórsko si vďaka obnoviteľnej energii udržiava 1 % hash rate BTC

od Simona

Podľa nedávnej správy Arcane Research sa Nórsko stalo atraktívnym miestom pre sektor ťažby kryptomien. Krajina nielenže produkuje takmer 1 % celosvetového hash rate, ale na tento účel plne využíva aj obnoviteľnú energiu.

Prečo práve Nórsko?

Keď sa v súvislosti s bitcoinom povie Nórsko, najčastejšie sa zdôrazňuje energeticky náročné využívanie bitcoinu. Ako poznamenal Forbes vlani v máji, baníci primárnych kryptomien spoločne spotrebujú viac energie ako niektoré malé krajiny, Nórsko je jednou z nich.

V tejto krajine sa však v súčasnosti nachádza veľká časť celkového výpočtového výkonu siete. Hoci sa 0,77 % nemusí zdať ako veľká hodnota, vzhľadom na malú geografickú oblasť a počet obyvateľov Nórska je to dosť veľa.

Ako sme čítali vo štvrtok zverejnenej správe Arcane, tamojší priemysel pozostáva z niekoľkých malých lokálnych hráčov, ako sú Kryptovault a Arcane Green Data. Svoje operácie tam však vykonávajú aj mnohí z väčších svetových baníkov, vrátane Northern Data, Bitdeer, Bitzero a COWA.

Čiastočne je to spôsobené politickou stabilitou Nórska a priaznivým regulačným prostredím. Krajina je na 9. mieste v rebríčku Svetovej banky Ease of Doing Business a ponúka nízke dane za elektrinu pre členov priemyselného sektora kam patria aj baníci BTC.

Ďalším dôvodom relatívnej popularity Nórska sú nízke náklady na elektrinu, patrí k najlacnejším v Európe. Za posledných 5 rokov sa ceny na celoštátnej úrovni pohybovali od 0,03 do 0,05 USD za kWh a v roku 2020 klesli až na 0,01 USD za kWh.

Náhly pokles v tom roku bol spôsobený nezvyčajne silnými dažďami, ktoré rýchlo zaplnili nórske nádrže. Koniec koncov, hornatý terén krajiny a vlhké podnebie z nej robia 88 % vodnej elektrárne. Ďalších 10 % pochádza z vetra, vďaka čomu je Nórsko prakticky 100 % šetrné k životnému prostrediu.

tazba BTC

Výhody ekologickej ťažby

Tento fakt je dôležitý pre bitcoinových baníkov, ktorí sú v poslednom čase kritizovaní za „nezmyselné“ emisie uhlíka. Spoluzakladateľ Ripple dokonca financuje ekologickú kampaň vedenú s Greenpeace s cieľom priviesť bitcoiny k mechanizmu potvrdenia o stávke.

Nórsko nám však dáva svedectvo, že obavy o energetickú spotrebu bitcoinov môžu byť prehnané. V roku 2021 Rada pre ťažbu bitcoinov oznámila, že viac ako 50 % výpočtového výkonu kryptomeny je už poháňaných obnoviteľnými zdrojmi.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár