Kurz ETH reagoval na The Merge poklesmi

Včera prebehlo The Merge, teda zmena v algoritme ťažby ETH. Sieť Ethereum prešla na model Proof-of-Stake a rezignovala na Proof-of-Work. Ako na túto zmenu reagoval trh?

od Martin Tkáč

Newsletter news

ETH klesá

Dnes stojí 1 ETH „len“ okolo 1 470 USD. To znamená, že v 7-dňovom meradle cena klesla o 13% a od včera – teda prechodu na Proof-of-Stake – o 7,6%.

Aké sú nálady na trhu ETH? Posledný prieskum indexu strachu a chamtivosti sa uskutočnil na 1 634 dolároch. Index potom stál na 39, čo bolo stále neutrálne voči ETH.

Ako sa bitcoinom darí na tomto pozadí? 1 BTC momentálne stojí 19 770 dolárov. To je približne o 4 % menej ako týždeň predtým ao 1,4 % menej ako včera.

Index strachu a chamtivosti bitcoinu ukazuje úroveň 28, čo znamená strach. Posledný prieskum nálady sa uskutočnil za cenu 20 267 dolárov. V súčasnosti môže byť postoj investorov k BTC ešte horší.

Prečo cena ETH klesá?

Prečo však cena ETH klesá? Po prvé, môže nastať fenomén – dodajme: celkom typický pre finančné trhy – „kupujte fámy, predávajte fakty“. Znamená to, že investori kúpia dané aktívum skôr, ako zaujímavé zmeny vstúpia do platnosti, ale keď sa tieto zmeny stanú skutočnosťou, predajú ho.

Z dlhodobého hľadiska je The Merge naďalej veľmi býčím signálom pre kupujúcich. V rozsahu niekoľkých týždňov nás však môžu čakať ťažšie časy.

O to viac, že ​​médiá ukazujú prvé náznaky, že SEC sa začne o Ethereum zaujímať. Predtým bol ETH regulačnými orgánmi považovaný za komoditu, ale teraz – po prechode na PoS – ho môže vedenie Komisie považovať za cenný papier. To by mohlo spôsobiť nepokoj medzi investormi a uškodiť ETH, čo by samozrejme viedlo ku krátkodobým minimám.

O rok či dva však môže cena ETH pozitívne prekvapiť. PoS povedie k zníženiu ponuky obehových mincí, čo by sa malo premietnuť do výrazného skoku vo výmennom kurze. Niektorí ľudia veria, že éter by sa dokonca mohol stať kryptomenou číslo 1 na trhu.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár