Fear & Greed nieje jediným indikátorom na ktorý sa investori obracajú pri analyzovaní trhu, ale keďže v sebe kombinuje fundamentálne a sentimentálne trhové faktory, je veľmi užitočným pomocníkom.

Obsah
–
Čo je Fear & Greed Index?
Fear & Greed index inak nazývaný aj ako index strachu a chamtivosti je trhový indikátor zameraný na multikriteriálnu analýzu sentimentu na trhu. Pôvodne bol vytvorený sooločnosťou CNNMoney, ktorá ho vytvorila na anlýzu akciového trhu.
Neskôr ho na aktuálnu verziu pre kryptomenový trh upravili weboví developeri Gregor Krambs a Victor Tobies v spoločnosti alternative.me.
Správanie investorov na trhu kryptomien je častokrát veľmi emocionálne, keď trh rastie investori majú tendenciu byť chamtivý. Na druhej strane, pri prudkých cenových prepadoch podliehajú panike a svoje kryptomeny predávajú.
–
Vysvetlenie indexu
Fear & Greed index na dennej báze analyzuje rozličné trendy a trhové faktory, aby zistil, či sú užívatelia na trhu v danom čase chamtivý, alebo naopak, ich správanie podlieha strachu.
Aby sme si index pochopili, vysvetlime si najskôr dva zákadné predpoklady:
- Extrémny strach – Strach a panika na trhu sú znakom toho, že investori sú v obavách. Extrémny strach na trhu kryptomien môže indikovať, že aktíva sú podhodnotené, pretože silný strach motivuje investorov k nadmernému predaju aktív. Strach na trhu však nemusí nutne znamenať, že trh vstúpil do fázy medvedieho trendu.
- Extrémna chamtivosť – Ak je na trhu extrémna chamtivosť, investori a obchodníci sa chytajú každej investičnej príležitosti, čo môže viesť k nadhodnoteniu aktív a k tvorbe investičnej bubliny. Inak povedané, vysoká chamtivosť na trhu môže viesť krátkodobo k nadbytočnému dopytu, čo umelo zvyšuje cenu.
–
Fungovanie indexu
Index je aktualizovaný každý deň a ukazuje aktuálnu hodnotu sentimentu na trhu v intervale od 0 do 100 bodov.
Od júla 2021 sa index používa iba na trhové informácie súvisiace s Bitcoinom, kvoli jeho korelácii s celým kryptomenovým trhom.
Bodovú stupnicu indexu je možné rozdeliť do štyroch skupín:
- 0-25: Extrémny strach (oranžová)
- 26-50: Strach (jantárová/žltá)
- 51-75: Chamtivosť (svetlozelená)
- 76-100: Extrémna chamtivosť (zelená)

zdroj: alternative.me
Index vypočítava svoju hodnotu podľa presne určených kombinácii šiestich trhových faktorov:
- Volatilita (25 %) – Faktor sleduje aktuálnu volatilitu (mieru kolísania hodnoty aktíva) a maximálne prepady bitcoinu a porovnáva ich priemernými hodnotami za posledných 30 a 90 dní. Neobvyklý nárast volatility vníma index ako znak strachu.
- Trhové objemy a dynamika trhu (25 %) – Tento faktor meria aktuálne objemy obchodovania a trhovú dynamiku, ktoré porovnáva s priemerom za posledných 30 a 90 dní a následne ich kombinuje. Vo všeobecnosti platí, že ak sú na trhu vysoké nákupne objemy, pôsobí to na trh pozitívne.
- Sociálne siete (15 %) – Faktor sa zameriava na počet hashtagov na Twitteri týkajúcich sa bitcoinu a na mieru ich interakcie. Vysoké množstvo interakcií spravidla súvisí s rastom chamtivosti.
- Dominancia Bitcoinu (10 %) – Tento faktor sleduje dominaniu BTC na trhu kryptomien. Platí, že ak dominancia bitcoinu rastie, prílev kapitálu do altcoinov klesá a bitcoin sa v tomto prípade stáva bezpečným útočiskom investorov. Ak sa dominancia Bitcoinu znižuje, rastie na trhu chamtivosť a investori agresívne investujú do riskantnejších altcoinov v snahe maximalizovať svoje zisky.
- Google Trends (10 %) – Faktor sleduje a analyzuje dopyt po vyhľadávaní informácií súvisiacich s Bitcoinom. Ak rastie vyhľadávanie informácií o Bitcoine na Google Trends, rastie aj záujem investorov- spôsobuje to rast indexu.
- Prieskumy (15 % – v súčasnosti pozastavený faktor) – Tento faktor bol založený na pravidelných týždenných prieskumoch týkajúcich sa sentimentu na trhu. Aktuálne je však vplyv tohto faktora pozastavený.

zdroj: alternative.me
–
Záver
Index je cenným nástrojom na kontrolu zmien nálady a sentimentu na trhu. Investorom poskytuje možnosť vstúpiť alebo vystúpiť z trhu skôr, ako iný investori.
V každom prípade je potrebné sledovať viacero trhových indikátorov a dlhodobá skúsenosť na trhu kryptomien je tiež dôležitá. Určite nieje vhodné riadiť sa len podľa jedého indexu.
zdroj: investopedia.com, alternative.me