Kto stojí za piatou najväčšou peňaženkou bitcoinu na svete?

Náhla smrť majiteľa súkromnej vojenskej spoločnosti Wagner (PMC) Jevgenija Prigožina vyvolala dohady, že vlastnil jednu z najdôležitejších peňaženiek bitcoinu (BTC). Pozrime sa, aké by mohli byť väzby Prigožina a jeho organizácie na kryptografickú komunitu.

od Simona

Vývoj

Večer 23. augusta sa prostredníctvom kanálov Telegramu a médií rozšírila správa o havárii lietadla v Tverskej oblasti. V lietadle sa údajne nachádzal Jevgenij Prigožin, a veliteľ Dmitrij Utkin. Pri havárii zahynulo 10 ľudí.

BBC informovala, že obete boli predbežne identifikované. Úrady začali vyšetrovať haváriu Jevgenija Prigožina.

Prigožinove údajné prepojenia na kryptomeny

So správou o havárii lietadla sa na internete objavili správy, ktoré naznačujú, že Prigožin kontroloval jednu z najväčších kryptopeňaženiek. Údajne sa v nej nachádzalo približne 100 000 bitcoinov (v hodnote približne 2,6 miliardy dolárov podľa súčasných cien).

Predpokladá sa, že približne 70 % tejto sumy sa nachádza v chladných peňaženkách. Zvyšok je zrejme rozptýlený medzi kryptomenovými burzami Binance a BTC-W.

Na porovnanie, tretia najväčšia bitcoinová peňaženka má 118 300 mincí a piata najväčšia 94 643 BTC. Ak by teda Prigožin skutočne vlastnil 100 000 mincí, patril by medzi päť najväčších držiteľov bitcoinov.

zdroj: bitinfocharts

Hoci neexistujú žiadne konkrétne dôkazy o Prigožinovom zapojení do kryptomien alebo o tom, že vlastní také obrovské portfólio, nepriame dôkazy poukazujú na jeho možný záujem o digitálne aktíva.

Bitcoin

Prečo mohol bitcoin Prigožina zaujímať?

Začiatok roka 2022 znamenal začiatok rastúceho napätia medzi Ruskom a Ukrajinou. Rusko znášalo hlavnú ťarchu viacerých sankcií.

V dôsledku toho sa z Ruska stiahli významní finanční hráči vrátane spoločností Visa a Mastercard, čo obmedzilo cezhraničné transakcie. To malo za následok, že mnohí Rusi považovali kryptomeny za životaschopné riešenie.

V júli 2023 Parlamentné zhromaždenie OBSE uznalo PMC Wagner za teroristický subjekt.

Hoci spoločnosť Wagner údajne platila vojakom v hotovosti, po vzbure v júni 2023 PMC presunula svoje operácie do Ruska a Bieloruska, kde boli fyzické transakcie s menou stále možné. Vzhľadom na prítomnosť spoločnosti Wagner v Afrike však môžu kryptomeny, najmä bitcoin, uľahčiť hladší priebeh finančných transakcií na dlhé vzdialenosti vzhľadom na ich rozšírenosť v neformálnej ekonomike.

Dôležité je, že pri správnych preventívnych opatreniach môže bitcoin umožniť anonymné transakcie, čím sa stáva preferovanou menou v darknete.

Stojí za zmienku, že povstanie s účasťou Wagnera v júni 2023 spôsobilo prudký nárast nákupov stablecoinov medzi Rusmi.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár