Kto môže za pomalý vývoj bitcoinu?

Za viac ako štrnásť rokov existencie čelil bitcoin mnohým výzvam. Hlavnej kryptomene bola predpovedaná „smrť“ už stokrát, ale napriek všetkému je BTC naďalej najväčším aktívom v blockchainovom ekosystéme. Rozsah toho, čo sa deje v bitcoinovej sieti, by mohol byť oveľa väčší. Tomu však zabránil ICO humbuk. Tvrdí to nadšenec kryptomien a generálny riaditeľ Blockstream Adam Back. V tomto článku vám povieme viac o názore tohto odborníka.

od Simona

Čo je ICO?

ICO, Initial Coin Offering alebo počiatočná ponuka mincí, je kedysi populárnou formou fundraisingu pre nové začínajúce kryptomeny. V rámci ICO projektový tím distribuuje tokeny investorom. Potom ich možno použiť ako nástroj správy špecifický pre protokol alebo jednoducho na obchodné burzy.

V konečnom dôsledku z toho profitujú obe strany. Developeri môžu získať kapitál potrebný na udržanie projektu, rozšírenie personálu a celkový rozvoj. Investori zase kupujú token za veľmi nízku cenu. Ak je platforma úspešne spustená, cena tokenu zvyčajne stúpa a generuje zisky.

ICO boli obzvlášť populárne pred šiestimi rokmi. Počas býčieho trhu v roku 2017 bol humbuk taký veľký, že aj škrupinové projekty s takmer zbytočným bielym papierom, t. j. bez serióznych plánov rozvoja, získavali prostriedky prostredníctvom ICO.

Väčšina ICO bola realizovaná pre tokeny na báze etherea, čo okrem iného malo za následok citeľný nárast ceny natívneho tokenu siete – ETH. Podľa Becka prílev financií do ICO predtým spôsobil veľkú medzeru vo financovaní v ekosystéme bitcoinu. To zase spomalilo jeho vývoj.


Hlavná nevýhoda ICO kryptomien

Adam Back poskytol rozhovor Cointelegraphu. Odvolal sa na štúdiu, ktorú zverejnili analytici z Trammell Venture. Dokument analyzoval prílev investícií rizikového kapitálu do odvetvia kryptomien po spustení etherea a začiatku ošiaľu ICO. Čo presne povedal Back?

„Veľkí investori nakupovali tokeny so zľavou a čakali, kým spoločnosť, do ktorej investovali, vstúpi na burzu. Potom predali tokeny retailovým investorom ešte predtým, ako bol skutočný štartovací produkt vôbec dostupný.“

Treba poznamenať, že tento prístup nespôsobuje, že ostatné kryptomeny vyzerajú horšie ako bitcoin. Aj tak obdobie ICO horúčky prinieslo do odvetvia viacero silných hráčov. Najpopulárnejším príkladom medzi nimi je kryptomenová burza Binance, ktorá týmto spôsobom zbierala finančné prostriedky.

ICO priniesli investorom všetkých veľkostí veľa peňazí – Back to nepopiera. Rozvoj užitočných projektov a zarábanie peňazí na kryptomenách však nejde vždy ruka v ruke. Obľúbenosť ICO podľa neho neviedla k vzniku mnohých prelomových startupov.

Kryptomeny

Obete ICO

Dá sa s istotou povedať, že ICO sa stali návnadou pre obrovské množstvo obetí. Táto forma fundraisingu bola propagovaná ako spôsob, ako rýchlo zarobiť peniaze, takže veľa ľudí investovalo do nových altcoinov bez akejkoľvek analýzy.

Podľa štúdie Trammell Venture bolo 97 percent rizikového kapitálu investovaných do iných kryptomien, nie do bitcoinu. Back komentoval tieto informácie takto:

„Je to trochu šokujúce, keď sa nad tým zamyslíte. Pretože v skutočnosti sa popularita digitálnych aktív a objemy transakcií z 90 percent alebo viac týkajú bitcoinov.“

Celkovo na tejto štatistike nie je nič prekvapujúce. Znamená to jednoducho, že účastníci trhu sa rozhodli minúť svoje peniaze týmto spôsobom namiesto priameho investovania do bitcoinov. Preto nemá zmysel obviňovať iných ľudí za ich rozhodnutia. Keďže je však Adam Back známy BTC maximalista, jeho pohľad je iný.

V iných kryptomenách nevidí zmysel. Očakávať od neho racionálnejší komentár ako taký by bolo príliš naivné.

Je teda nepravdepodobné, že by si pamätal, že plodom éry ICO bola už spomínaná burza Binance. A pre popularizáciu digitálnych aktív urobila viac než dosť.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár