Burzové tokeny – všetko, čo o nich potrebujete vedieť

V tomto článku budeme diskutovať o tom, čo sú burzové tokeny. Dozviete sa, na čo slúžia, ako ich kúpiť a rozoberieme si ich silné a slabé stránky naštudovaním prípadu krachu kryptomenovej burzy FTX.

od Simona

Newsletter news

Obsah

Obrovská likvidácia FTX tokenov

6. novembra 2022 Changpeng Zhao, generálny riaditeľ najväčšej svetovej kryptomenovej burzy Binance, povedal, že jeho spoločnosť má v úmysle zlikvidovať svoje rezervy FTT, natívneho tokenu konkurenčnej burzy FTX. Jeho oznámenie spustilo kaskádový výpredaj FTT a samotná burza zažila okamih bankovej paniky. Zákaznícke prostriedky v hodnote 5 miliárd USD boli vybraté za jeden deň, čo spôsobilo obrovské problémy s likviditou.

Po krachu sa objavila správa odhaľujúca, koľko FTT tokenov použil Sam Bankman-Fried ako pochybný kolaterál FTX. Tieto odhalenia rýchlo postavili tokeny burzy do centra pozornosti. Máte sa čoho obávať, ak máte vo svojom portfóliu ďalšie mince tohto typu? Poďme sa na to pozrieť bližšie.

Čo sú burzové tokeny?

Burzové tokeny sú kryptomeny vytvorené spoločnosťou, ktorá prevádzkuje platformu. Často sú prezentované ako úžitkové tokeny, pretože majú špecifické použitie na burze. Najznámejšími príkladmi takýchto tokenov sú BNB od Binance (najväčší výmenný token podľa trhovej kapitalizácie) a FTT od FTX. Medzi ďalšie top centralizované burzy s vlastnými tokenmi patria KuCoin (KCS), Bitfinex (LEO), Crypto.com (CRO), OKX (OKB) a Huobi Global (HT).

Použiteľnosť burzových tokenov

Burzy kryptomien vytvárajú svoje vlastné tokeny z rôznych dôvodov. Môžu slúžiť napríklad ako:

  • odmena pre zákazníkov, ktorí rozhodujú o stakovaní
  • meny na pokrytie transakčných nákladov, získavania kapitálu a likvidity
  • prístup k exkluzívnym predpredajovým ponukám ICO alebo NFT airdropom
  • v prípade búrz riadených DAO môžu fungovať ako token riadenia, napríklad pri hlasovaní.

V prípade Binance BNB „poháňa“ blockchain podobne ako plyn v Ethereu. Zároveň funguje ako manažérsky token, ako sme sa dočítali v článku na blogu Binance. Burza tvrdí, že vlastníctvo BNB dáva investorom právo na „hlas“ a je nevyhnutné podieľať sa na decentralizovanom riadení reťazca BNB.

Na KuCoine „držitelia tokenov dostávajú špeciálne zľavy na transakčné poplatky a ďalšie súvisiace náklady v rámci burzy KuCoin,“ píše burza vo svojom vysvetlení výhod tokenu KCS. Percento zliav, ktoré môže investor získať, sa vypočítava na základe počtu KCS, ktoré vlastní. Jeho držitelia môžu výmenný token použiť aj na úhradu transakčných poplatkov.

CRO Crypto.com „poskytuje svojim používateľom prístup k špeciálnym odmenám a zľavám ponúkaným prostredníctvom ich vlajkového produktu – kreditných kariet,“ uvádza platforma. Ako držiteľ tokenu získate aj vyššie odmeny za stakovanie a ďalšie.

Ako kúpiť burzové tokeny?

Ako už názov napovedá, investori si môžu tieto tokeny kúpiť prostredníctvom burzy, ktorá dané mince vydáva. V mnohých prípadoch, ako napríklad FTT a BNB, sa dajú kúpiť aj na konkurenčných burzách.

Pokiaľ burza nemá fiat bránu, proces nákupu bude vyžadovať výmenu inej populárnej kryptomeny za natívny token. Prvým krokom bude vytvorenie účtu a prechod cez KYC – spoznajte svoje overenie zákazníka. V závislosti od burzy môžu byť niektoré tokeny dostupné len v určitých regiónoch. FTT napríklad nie je k dispozícii v Spojených štátoch a iných zakázaných jurisdikciách.

„Ak sa nachádzate, registrujete sa alebo inak sídlite alebo máte bydlisko v Spojených štátoch amerických, nemôžete obchodovať s DFT“, uvádza web FTX.com.

Bitcoin GIF by eToro

Aké sú riziká spojené s burzovými tokenmi?

V prípade FTX, ktorý sa zdal ako silný hráč s globálnym vplyvom, by investícia do FTT mohla teoreticky vyzerať ako dobrý nápad. To bolo dovtedy, kým sme nezistili, koľko z týchto tokenov vlastní konkurenčná burza kryptomien.

Ako už bolo spomenuté vyššie, Binance mala veľké množstvo FTT tokenov. Hovoríme presne o 23 miliónoch mincí v hodnote približne 529 miliónov USD. Binance držala tieto rezervy, pretože bola prvým investorom do FTX v roku 2019. Keď FTX vyplatila akcie Binance v júli 2021, väčšina z nich bola vyplatená v FTT.

Keď Binance oznámila, že likviduje celú svoju pozíciu, kríza likvidity poslala FTT dole o 95 %. V čase písania tohto článku má token FTT hodnotu iba 1,76 USD.

Situácia ukazuje, že obľúbenosť danej burzy by nemala prevážiť nad vaším potenciálnym investičným rozhodnutím. Rovnako ako pri každej kryptomene sú tokeny za projektom rovnako dôležité. Burzové tokeny často tvoria veľkú časť bezpečnosti danej platformy. Oplatí sa preto skontrolovať ich percentuálny podiel v portfóliách tých najlepších väčších držiteľov a pravidlá ich vydávania.

Riziko protistrany

Ďalším rizikom spojeným s investovaním do výmenných tokenov je takzvané riziko protistrany. V kryptomenovom priemysle to súvisí najmä so stablecoinami a ubezpečeniami emitenta, že za ich hodnotou sa skrýva skutočná bezpečnosť. Burzové tokeny nesú podobné riziko. Burza musí mať likviditu potrebnú na zálohovanie svojho tokenu, podloženú akoukoľvek rezervou, ktorú môže čerpať.

Ako sme už spomenuli, ako investor možno budete musieť obchodovať s BTC alebo ETH, aby ste dostali burzové tokeny. Ak hodnota alebo cena tohto tokenu klesne, stratíte možnosť získať späť zaň vymenené kryptomeny. Rovnaké riziko je spojené s token stakingom. Počas fixného obdobia uzamknutia nemôžete tieto tokeny prevádzať ani obchodovať. Ak dôjde k zlyhaniu burzy alebo kybernetickému útoku, tokeny môžu s ňou zmiznúť.

Záverečná myšlienka

Spoločným sloganom medzi komunitou bitcoinov a kryptomien je „nie vaše kľúče, nie vaša kryptomena“. Výnimkou z tohto pravidla sú však burzové tokeny, pretože v tomto prípade je pád burzy, ktorá ich vydala, dodatočným rizikovým faktorom. Neuchránite sa pred ním tým, že budete mať v peňaženke menné mince, preto sa oplatí dobre si premyslieť, aká časť vášho portfólia by mala byť investovaná do vyššie uvedených mincí.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár