Budú mať krajiny BRICS spoločnú digitálnu menu?

Krajiny BRICS pracujú na novej forme spoločnej meny. Tá sa má prerokovať na najbližšom samite lídrov skupiny. Podľa slov podpredsedu Štátnej dumy Alexandra Babakova ide o to, aby sa „v blízkej budúcnosti zabezpečil obeh digitálnej meny“.

od Simona

Newsletter news

Nová digitálna mena pre krajiny BRICS

Skupina BRICS je blokom rozvojových krajín. Tvoria ho Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika (JAR).

Tieto krajiny teraz diskutujú o spoločnej digitálnej mene. O tejto téme sa bude rokovať v auguste, potvrdil podpredseda Štátnej dumy Alexander Babakov, ktorý vystúpil na indicko-ruskom podnikateľskom fóre v New Delhi . Toto podujatie je takpovediac predohrou Medzinárodného ekonomického fóra v Petrohrade.

Babakov uviedol, že „prvým krokom je prechod na zúčtovanie v národných menách. Ďalším je zabezpečiť v blízkej budúcnosti digitálny obeh alebo nejakú inú formu v podstate novej meny. Myslím si, že na samite lídrov BRICS v Južnej Afrike bude oznámená pripravenosť na tento projekt. Takéto práce už prebiehajú.“

Poznamenajme, že k BRICS sa chcú pripojiť aj Argentína, Irán, Indonézia, Turecko, Saudská Arábia a Egypt.

Etapa zúčtovania v národných menách sa už začala. Nedávno sa ruský prezident Vladimir Putin a čínsky prezident Si Ťin-pching dohodli na uznaní čínskeho jüanu ako meny pre zúčtovanie s rozvíjajúcimi sa ekonomikami. Čínska vláda tiež podpísala bilaterálnu dohodu s Brazíliou o uľahčení obchodovania s použitím národných mien.

Babakov naznačil, že nová digitálna mena BRICS by potenciálne mohla byť krytá zlatom. Ruský predstaviteľ tiež vyjadril spokojnosť s hospodárskou situáciou svojej krajiny, pričom kritizoval amerického prezidenta Joea Bidena a Európsku úniu. Tvrdil, že dolár slúži skôr záujmom Washingtonu než širšieho svetového spoločenstva.

dolár

Pripomeňme, že v pozadí prebiehajú práce Číny na alternatíve k systému SWIFT.

Hra o trón

Uvedené informácie môžu byť kľúčové, pokiaľ ide o geopolitickú hru, ktorá v súčasnosti prebieha. Čína spolu s Ruskom a ďalšími krajinami vytvára protiamerický blok, ktorého cieľom je okrem iného oslabiť dolár a dosiahnuť, aby táto mena prestala byť hlavným prostriedkom zúčtovania na svete. V minulosti USA na takúto hrozbu reagovali vojnou. Budú teraz konať inak? Ťažko predpovedať budúcnosť, ale jedno je isté: Čína je najsilnejším protivníkom Američanov od čias, keď sa USA stali mocnosťou.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár