Ethereum malo za sebou prvý deflačný týždeň

od Martin Tkáč

Sieť Ethereum (ETH) zaznamenala prvý záporný prísun za sedem dní po sebe. V podstate to znamená, že sa viac mincí spáli ako vyťaží.


Od aktualizácie London v auguste sieť spálila niektoré transakčné poplatky, aby vytvorila deflačný systém. Podľa Ultrasound je v súčasnosti v sieti spálených viac ako 65 miliónov dolárov (asi 15 000 ETH). V čase písania tohto článku, po odpočítaní toho od novo vyťaženého ETH, dostaneme týždennú čistú emisiu mínus 8 034 ETH (približne 34 miliónov dolárov) podľa WatchTheBurn.

Londýnsky hard fork tak mal za následok trvalé zničenie ETH 724 400 v hodnote približne 3,1 miliardy dolárov.

Spoluzakladateľ EthHub Anthony Sassano sa vyjadril, že deflačné emisie sa očakávali až po ETH 2.0. Očakáva sa, že sieť proof-of-stake bude uvedená do prevádzky v prvej polovici roku 2022.

Preto ceny plynu Ethereum musia zostať zhruba nad 150 gwei (približne 0,00000015 ETH), aby sa trvalo produkovali deflačné bloky. V súčasnosti je priemerná cena prevodu tokenu ERC-20, 46 USD. Pokročilejšie aktivity, ako napríklad poskytovanie likvidity na platforme DeFi alebo výmena tokenov za Uniswap, stoja v súčasnosti až 140 dolárov.

Ethereum a deflačný systém EIP-1159

Sassano však trvá na tom, že aktualizácia EIP-1559 urobila ceny predvídateľnejšími, nie ich zvýšila.

Na rozdiel od všeobecného presvedčenia, EIP-1559 nezvýšil ceny plynu. V skutočnosti to výrazne pomohlo vyrovnať sa s prudkým nárastom dopytu (napr. počas boomu NFT), čo viedlo k celkovej likvidite siete.

Transakčné poplatky za obdobie júl až september boli 536,5 miliardy USD. Toto číslo predstavuje 400 % nárast oproti rovnakému obdobiu minulého roka.

Ale aj keď Ethereum oslavuje svoj prvý deflačný týždeň, mnohí priaznivci Etherea podporujú migráciu do ekosystému druhého stupňa. Podľa L2beat bolo v sieťach L2 zablokovaných rekordných 4,68 miliardy dolárov. Toto číslo predstavuje 500 % nárast za posledné dva mesiace. Zdá sa, že stále viac používateľov Etherea hľadá spôsoby, ako sa vyhnúť náročným sieťovým poplatkom.

zdroj: decrypt.co, pixabay.com

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár