ETH rastie po nedávnom oznámení o The Merge

Ako sme písali, Vitalik Buterin v novom tweete pripomenul, že predtým, než vstúpi do platnosti slávny the Merge, teda prechod Etherea na nový emisný algoritmus, prebehne aktualizácia siete Beacon Chain. Stane sa tak 6. septembra, teda dnes. V reakcii na to cena ETH silne stúpa.

od Martin Tkáč

Newsletter news
ETH stúpa

Za 1 ETH musíte zaplatiť približne 1 655 USD. To znamená zvýšenie sadzby za deň o 6 %. Počas týždňa sa ETH zvýšil o cca 5 %.

Ako sa bitcoinom darí na tomto pozadí? 1 BTC stále stojí menej ako 20 000 dolárov. V čase písania tohto článku má jeden bitcoin hodnotu približne 19 820 dolárov. To znamená nárast o cca 0,5 % na 24-hodinovej báze a pokles o cca 2,8 % v priebehu 7 dní.

Zvýšenie ETH však nezlepšilo náladu na trhu. Index strachu a chamtivosti bitcoinu je 22, čo predstavuje extrémny strach.

Údaje ETH vyzerajú oveľa lepšie. ETH index strachu a chamtivosti je 36, čo znamená „obyčajný“ strach. Pomaly sa blíži k neutrálnym polohám.

Vystrelí kurz po The Merge?

Čo nás čaká po nadobudnutí platnosti The Merge? Z dlhodobého hľadiska je to pre Ethereum veľká zmena. Niektorí odborníci dokonca naznačujú, že vďaka celému projektu Ethereum 2.0 ether predbehne bitcoin v trhovej kapitalizácii. The Merge zníži zásoby ETH, ktoré sú momentálne v obehu. Stane sa tak v dôsledku implementácie zmien týkajúcich sa nového algoritmu vydávania mincí – Proof-of-Stake.

Bude však aj Ether z krátkodobého hľadiska naďalej rásť na cene? Tu majú analytici isté pochybnosti. Nechýbajú názory, že teraz bude fungovať mechanizmus „kupuj fámy, predaj fakty“. V praxi to môže znamenať, že cena ETH porastie, ale len do doby, kým vstúpia do platnosti zmeny The Merge. Potom budeme čeliť silnej korekcii súčasného mini-býčieho trhu.

Na otázku o kurze ETH je preto ťažké jednoznačne odpovedať. Okrem toho treba počítať s tým, že počas Merge môžu nastať technologické problémy, ktoré pravdepodobne povedú k poklesom. Zdôraznime to však znova: z dlhodobého hľadiska je Merge dôležitou a pozitívnou zmenou pre Ethereum.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár