Blíži sa halving litecoinu. Vystrelí kurz tejto kryptomeny nahor? Čo nám to povie o budúcnosti BTC?

Už o deväť dní prebehne v sieti litecoin halving, teda rozdelenie odmeny ťažiarom. Povedie to - tak ako sa to stalo v minulosti - k prudkému nárastu ceny tejto kryptomeny? Zatiaľ tomu veľa nenasvedčuje.

od Simona

Halving litecoinu

Litecoin bol ešte v roku 2013 považovaný za „druhú najbohatšiu“ kryptomenu, ktorou bol bitcoin. LTC bol „striebro internetu“ (bitcoin bol v tejto analógii zlatom). Z hľadiska trhovej kapitalizácie bola táto digitálna mena tiež druhá za BTC. Bola a je, keď na to príde, založená na podobnom emisnom procese – každé štyri roky dochádza v jej sieti k halvingu, čo znižuje ponuku nových mincí, ktoré sa dostávajú na trh. Tá, podobne ako v prípade BTC, mohla viesť k prudkému nárastu ceny. Mnohé nasvedčuje tomu, že tentoraz sa tak nestane. Prečo? To sa pokúsime vysvetliť o chvíľu.

Najprv sa však pozrime na graf litecoinu. V minulosti dosiahla cena „striebra internetu“ svoj lokálny vrchol 45 dní pred halvingom. Potom, ako sa blížilo rozdelenie ceny, čoraz viac investorov z trhu utekalo. Hádam to bolo tak trochu na princípe „kupuj fámy, predávaj fakty“.

V skutočnosti sa teraz história do istej miery zopakovala, hoci dôvodom cenového skoku nebol halving. V reakcii na kótovanie LTC na EDX cena vyskočila, ale len na 114 USD (v tom čase zostávalo 30 dní do halvingu). Potom kurz klesol a dnes je na úrovni približne 92,4 USD. Na sedemdňovej báze klesol o 0,6 %.

litecoin halving

Zdroj: CoinMarketCap

Prečo nerastie, keď by mal?

Vráťme sa však k tomu, prečo litecoinu tentoraz chýba sila na rast? Ukazuje nám to pravda o halvingu. Tento fenomén síce dlhodobo poháňa cenu danej kryptomeny, ale v momente, keď vstúpi do platnosti rozdelenie odmeny (nehovoriac o tom, že ešte pred ním), investori kupujú dané digitálne aktívum najmä kvôli špekulácií. Kľúčová je tu psychológia davu a fakt, že halving je na trhu kryptomien určitou „ekonomickou pravdou“, takže trh predpokladá, že cena bude rásť. Ako vidíme v dnešných podmienkach, stále vysoké úrokové sadzby v USA, nedostatok špekulatívneho kapitálu na trhu s blockchainom, to sa nepremieta do skokového nárastu ceny.

Z uvedeného vyplýva aj určité varovanie pre investorov do bitcoinu. Kryptomena v budúcnosti pravdepodobne zdražie, napr. o niekoľko mesiacov po halvingu, ale samotné rozdelenie odmeny siete, ktoré sa očakáva v priebehu 264 dní, tentoraz nemusí viesť k okamžitému nárastu.

Všetky uvedené informácie nie sú investičným poradenstvom!

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár