Wrapped Bitcoin, čo prináša?

od Martin Tkáč

Interoperabilita je skutočnou hádankou v blockchainovom priestore. Bitcoinová sieť je skvelá a rovnako tak aj Ethereum. Ale za súčasných okolností nemôžete posielať BTC cez Ethereum sieť, alebo ETH cez BTC sieť. To obmedzuje, ako tieto blockchainové ekosystémy a protokoly, navzájom interagujú – pokiaľ nepoužívate šikovné riešenia, ako je wrapped bitcoiny (WBTC).

NEWSLETTER okrypte.sk
Tieto „zabalené“ tokeny vzali trh útokom a od svojho uvedenia narástli na popularite. V tomto článku sa pozrieme najmä na wrapped Bitcoin a na to, ako sa bitcoinové transakcie zjednodušili a zrýchlili.

Obsah

Čo sú to wrapped tokeny?

Wrapped token je tokenizovaná verzia kryptomeny, ktorá môže alebo nemusí byť na rovnakom blockchaine.

Vo väčšine prípadov sú zabalené tokeny hosťované na inom blockchaine, ako je ten, na ktorom sú založené, ako rýchle riešenie problému interoperability. Tieto tokeny sú viazané na hodnotu podkladového aktíva kryptomeny, ktoré predstavujú. Aj keď boli pôvodne obmedzené na blockchain Ethereum, ich rozsah sa odvtedy výrazne rozšíril.

Zatiaľ čo tieto tokeny sú dosť podobné stablecoinom v tom zmysle, že hodnota aktív je viazaná na iné, stablecoiny získavajú svoju hodnotu z fiat mien. To ale nie je prípad wrapped tokenov. Vo väčšine prípadov tieto tokeny odvodzujú hodnotu od podkladových kryptomien.

Keďže blockchainové ekosystémy teraz fungujú nezávisle od seba, spracovanie transakcií medzi reťazcami sa stalo ťažkopádnym. Aby však každý nový ekosystém prosperoval, je nevyhnutnou podmienkou interoperabilita. Decentralizované ekonomiky, ako predpovedajú kryptomeny, túto vlastnosť vyžadujú. Zabalené tokeny umožňujú aktívam prejsť (zvyčajne) do iného reťazca . A ak ich chcete premeniť späť do pôvodnej podoby, môžete tak urobiť kedykoľvek „rozbalením“.

Ak ste každodenným používateľom kryptomien, určite posledná vec, ktorú by ste chceli urobiť, je prejsť trápením s balením a vybaľovaním, aj keď tieto procesy sú stále jednoduchšie. Wrapped tokeny môžete získať z väčšiny búrz s kryptomenami. Obchodovanie s týmito tokenmi je možné rovnako, ako keby ste obchodovali s akoukoľvek inou kryptomenou.

Čo je zabalený bitcoin (WBTC)?

Bitcoin je najznámejšia kryptomena na svete. V skutočnosti je takmer synonymom blockchainu. Napriek uvedeniu konceptu blockchain technológie do sveta sa však vyvinul oveľa ďalej.

V súčasnosti máme veľa rôznych blockchainov a kryptomien, ktoré slúžia mnohým funkciám. Ak Bitcoin neinteraguje s týmito blockchainmi, jeho význam bude spochybnený – alebo naopak. Ak blockchain neuľahčí transakcie BTC, jeho význam môže stratuť hodnotu.

Takto vznikol Wrapped Bitcoin.

Wrapped BTC

zdroj: wbtc.network

Ľudia s rezervami BTC môžu teraz uskutočňovať platby, napríklad na polygon blockchaine, bez toho, aby znášali obrovské meškania a transakčné náklady – aj keď paradoxne, najpopulárnejšie využitie WBTC možno nájsť na ešte drahšom Ethereum blockchaine.

Ako funguje wrapped bitcoin?

Čo sa týka WBTC, ide o token ERC-20, ktorý má rovnakú hodnotu ako Bitcoin. Hoci obe bežia na rôznych blockchainoch, so zmenou ceny BTC sa mení aj cena WBTC. Stručne povedané, má hodnotu jedna k jednej s hodnotou BTC a uľahčuje transakcie BTC na blockchaine Ethereum, čím šetrí čas a umožňuje použitie bitcoinu napríklad v populárnych protokoloch DeFi.

Kto však tieto transakcie sleduje? Na to potrebujete správcu, ktorý vlastní rovnaké množstvo aktív, ako je množstvo tokenov, ktoré boli zabalené. Môže to byť DAO alebo smart kontrakt. V niektorých prípadoch aj multisig peňaženka alebo burza.

Chcete previesť 10 BTC na 10 WBTC. Na to musíte najskôr previesť svojich 10 BTC správcovi. Táto transakcia do rezervy bude zaregistrovaná v reťazci. Teraz správca vydá 10 tokenov WBTC a pošle vám ich. Je to celkom jednoduché.

Čo ak sa rozhodnete previesť WBTC späť na BTC? Správca bude informovaný so žiadosťou o spálenie WBTC, aby sa uvoľnilo päť BTC z rezervy. V skutočnosti tu správca vystupuje ako wrapper (ten, čo balí) a unwrapper (ten, čo vybaľuje).

Bitcoin a wrapped bitcoin: prečo používať WBTC?

Napríklad na uľahčenie interoperability BTC na Ethereu.

WBTC umožňuje držiteľom kryptomien rozšíriť užitočnosť BTC na sieť Ethereum. Nové segmenty kryptomien ako DeFi a NFT sú väčšinou postavené okolo siete Ethereum.

Ak ste niekto s obrovskou rezervou bitcoinov, budete musieť prejsť ťažkopádnym procesom konverzie BTC na ETH alebo token ERC-20 s pravdepodobne obrovským transakčným poplatkom, aby ste sa mohli zúčastniť DeFi. Nepríjemné je aj oneskorenie transakcií na bitcoinovom blockchaine a tiež volatilita trhu situáciu zhoršuje.

Aby ste sa vyhli všetkým týmto problémom, môžete jednoducho previesť svoje BTC na WBTC.

wrapped bitcoin

Výhody WBTC

  • Rýchlejšie transakcie: Bitcoinové transakcie môžu byť veľmi pomalé. Najmä keď je sieť zaneprázdnená. V týchto prípadoch môže byť Ethereum lepšou alternatívou.
  • Lepšia likvidita: Likvidita je stále problémom v centralizovaných burzách kryptomien. Vďaka AMM našli DEX ako Uniswap účinný spôsob, ako tento problém vyriešiť. Keďže však väčšina DEX je špecifická pre reťazec, je ťažké nájsť skupiny BTC. WBTC je tu jediné riešenie.
  • Väčšia použiteľnosť: Bitcoin bol vytvorený ako čisto digitálne platobné riešenie. Odvtedy sa rozsah technológie blockchain rozšíril. Prostredníctvom WBTC sa užitočnosť BTC môže rozšíriť na inteligentné zmluvy Ethereum, ktoré sú vytvorené na rôzne účely.

Nevýhody WBTC

  • Dôvera je predpokladom: Ak chcete zabaliť a rozbaliť bitcoiny, musíte vyhľadať pomoc správcu. Transakcie nie sú úplne krížové. Musíte dôverovať osobe alebo spoločnosti, ktorá drží vaše tokeny. Aj keď existuje veľa dôveryhodných platforiem, ktoré ponúkajú WBTC, je to škvrna na decentralizovanej povahe kryptomien.
  • Problém škálovateľnosti: Zatiaľ čo WBTC je niekedy nákladovo efektívne a časovo efektívne v porovnaní s obchodovaním s BTC, nie je to vždy tak. Ethereum rovnako zápasí so škálovateľnosťou.

Čo môžete robiť s WBTC?

  • Zarábanie úrokov: Svoje tokeny WBTC môžete darovať do fondu likvidity na protokoloch DeFi a Lending Protocol, aby ste ich mohli použiť a na oplátku získať úrok.
  • Výnosové hospodárenie: Výnosové hospodárenie zohralo kľúčovú úlohu pri posúvaní DeFi do bezprecedentných výšok. Tieto pooly bežia hlavne na Ethereu alebo BSC. To však neznamená, že je BTC vynechaný. V súčasnosti je na DEXoch množstvo WBTC poolov, ktoré vám prinesú značný pasívny príjem.
  • Obchodovanie s pákovým efektom: Mnoho platforiem, ako je Fulcrum, umožňuje držiteľom WBTC obchodovať s pákovým efektom pomocou ETH, stablecoinov a ERC-20 tokenov. Toto je jeden zo spôsobov, ako generovať zisky na WBTC. Za zmienku však stojí aj to, že obchodovanie s pákovým efektom je mimoriadne riskantné.

Alternatívy WBTC: Bitcoin BEP2 (BTCB) a renBTC (RENBTC)

RENBTC je wrapped bitcoin postavený na platforme Ren. Ako otvorený protokol Ren sprístupňuje interblockchainovú likviditu všetkým. Umožňuje vám jednoducho prevádzať aktíva z iných blockchainov do Ethereum DApps.

RENBTC sa stal jedným z hlavných konkurentov WBTC. Udržiava si výhodu na trhu vďaka tomu, že proces vydávania je tu jednoduchší. Používateľom stačí poslať svoje BTC spoločnosti RenVM. Takže napriek tomu, že majú rovnaké funkcie a bežia na blockchaine Ethereum, mnohí považujú RENBTC za lepšiu alternatívu k WBTC.

Ale čo ak chcete použiť BTC na iných blockchainoch? Presnejšie, Binance Smart Chain je rýchlejší a výnosnejší ako sieť Ethereum. To vysvetľuje jeho nárast popularity za posledných niekoľko mesiacov, najmä po zavedení mnohých DEX. Na integráciu BTC do siete prišla BSC s BTCB (Bitcoin BEP2).

WBTC: Bitcoin budúcnosti?

Wrapped bitcoiny zohrali kľúčovú úlohu pri udržiavaní dôležitosti BTC na rýchlo rastúcom trhu s kryptomenami. Pomohlo to tiež do značnej miery obísť problémy s interoperabilitou a likviditou. Napriek všetkej užitočnosti, ktorú prináša, decentralizované balenie ešte nedosiahlo svoj plný potenciál. V nadchádzajúcich rokoch očakávame, že sa táto technológia bude vyvíjať v súlade s duchom nedôveryhodnej technológie blockchain.

Graf


Kde kúpim WBTC?

Odskúšali sme všetky najznámejšie burzy a každú z nich sme používali dlhšiu dobu, aby sme si sami skúsili čo prináša. Ak plánujete nákup kryptomien náš portál odporúča burzu BINANCE.

V prípade, že potrebujete poradiť ako sa do burzy registrovať a kryptomenu nakúpiť napíšte nám alebo použite tento krátky návod, ktorý vás prevedie celou registráciou.

Užitočné odkazy

Oficiálna webová stránka: https://wbtc.network

zdroj: beincrypto.com, wbtc.network, wiki, koláž oKrypte

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár