Aká je úloha Garyho Genslera pri regulácii trhu s kryptomenami?

Vo svete financií je Gary Gensler uznávaný ako zdatný regulátor s hlbokým pochopením zložitých mechanizmov, ktoré riadia globálne financie. Jeho osoba bola vždy spojená s kľúčovými inštitúciami a rozhodnutiami, ktoré formujú financie na Wall Street aj mimo nej. Teraz ako predseda americkej Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC) stojí na čele regulácie rýchlo sa rozvíjajúceho trhu s kryptomenami.

od Martin Tkáč

Jeho prístup k regulácii vyvolal určité kontroverzie, najmä v komunite kryptomien. Pozrime sa preto na pozitívne aj negatívne aspekty jeho politiky. Pokúsime sa tiež posúdiť, aké dôsledky môžu mať jeho kroky pre budúcnosť odvetvia kryptomien, ako aj pre hospodárstvo USA ako celok.

Sú súčasné opatrenia SEC pod Genslerovým vedením skutočne v najlepšom záujme trhu s kryptomenami? Alebo by mohli spôsobiť viac škody ako úžitku? Poďme sa na to spoločne pozrieť.

Gensler a jeho prvé kroky v oblasti financií

Gensler začal svoju kariéru v banke Goldman Sachs, kde 18 rokov pracoval na oddelení fúzií a akvizícií. Nakoniec dosiahol pozíciu spoluvedúceho finančného oddelenia. Potom prešiel do verejného sektora a počas prezidentovania Billa Clintona zastával kľúčové funkcie na ministerstve financií USA. Neskôr sa stal vedúcim Komisie pre obchodovanie s termínovanými obchodmi (CFTC) počas funkčného obdobia Baracka Obamu.

Po nástupe do čela Komisie pre cenné papiere a burzy (SEC)

Genslerovo vymenovanie za predsedu SEC v roku 2021 bolo významným momentom pre financie a technológie v Spojených štátoch. Rozhodnutie prezidenta Bidena vymenovať Genslera sa spočiatku stretlo so širokým ohlasom. Vymenovanie naznačovalo zámer administratívy vniesť do rýchlo sa rozvíjajúceho sveta kryptomien jasnejšiu reguláciu.

Treba však poznamenať, že Genslerovo zameranie na centralizovanejší regulačný rámec je v rozpore s kľúčovými koncepciami DeFi. Tento rozpor medzi prístupom DeFi k decentralizácii a Genslerovým regulačným prístupom vyvolal diskusie o interoperabilite decentralizovaných technológií s existujúcimi regulačnými rámcami. Kritici sa domnievajú, že prísne zákony môžu odrádzať od inovácií, obmedzovať potenciál nových projektov a brániť demokratizácii finančných služieb.

Kryptomeny

Howeyho test

Otázka Howeyho testu sa objavuje v mnohých rozhovoroch o regulácii kryptomien. Tento test, ktorý pochádza z rozhodnutia Najvyššieho súdu USA z roku 1946, sa používa na určenie, či zmluva predstavuje „cenný papier“. V súvislosti s kryptomenami Howeyho test často používa SEC na určenie toho, ktoré digitálne aktíva by sa mali považovať za cenné papiere, a teda podliehať regulácii SEC.

Kritici však tvrdia, že Howeyho test je zastaraný. Nie je adekvátny na posúdenie zložitých a nových právnych konštrukcií, ako sú kryptomeny. Okrem toho nedostatok jasných usmernení zo strany Genslera a SEC o tom, ako konkrétne uplatňujú Howeyho test v kontexte digitálnych aktív, vytvára neistotu a nejasnosti pre investorov a spoločnosti pôsobiace v tejto oblasti.

Gensler a SEC sú odhodlaní chrániť investorov a zachovať integritu trhu. Mnohí pozorovatelia a účastníci trhu si však kladú otázku, či ich prístup nie je príliš opatrný alebo dokonca konzervatívny. Obávajú sa, že inovácie môžu byť utlmené a trh s kryptomenami nebude môcť naplno využiť svoj potenciál.

Opustia kryptomenové spoločnosti USA?

Nepochopiteľné a nepredvídateľné rozhodnutia, ktorých sme v súčasnosti svedkami zo strany SEC, by mohli viesť k masovému odchodu kryptomenových spoločností z USA. Spoločnosti na čele finančných inovácií sa môžu rozhodnúť presunúť svoje prevádzky do jurisdikcií, ktoré sú ku kryptomenám priateľskejšie. Takýto krok by zasa mohol mať vážne dôsledky pre hospodárstvo USA.

V prvom rade by odchod týchto spoločností znamenal stratu značného množstva potenciálnych daňových príjmov. Okrem toho by migrácia spoločností súvisiacich s kryptomenami z USA mohla mať za následok stratu tisícov pracovných miest. To by poškodilo americký trh práce a malo negatívny vplyv na celkové zdravie hospodárstva.

Je to obzvlášť dôležité vzhľadom na to, že sektor kryptomien je jedným z najrýchlejšie rastúcich sektorov na svete. Vhodná, jasná a na inovácie orientovaná regulácia je kľúčom k prilákaniu investícií a zachovaniu konkurencieschopnosti na globálnom trhu.

Záverečné myšlienky

Príliš opatrný prístup k regulácii kryptomien by mohol viesť k monopolu a väčšej centralizácii. Takýto scenár je úplne v rozpore s duchom technológie blockchain. Okrem toho by trhové pravidlá mali podporovať voľnú hospodársku súťaž a poskytovať priestor pre rozmanitosť.

Skutočná otázka znie: Chceme vytvoriť financie, ktorým budú dominovať tradičné inštitúcie a skostnatené regulácie? Alebo chceme vybudovať nový systém, ktorý bude otvorený, decentralizovaný a prístupný pre všetkých? Myslím si, že odpoveď je zrejmá. Bolo by dobré, keby SEC a ďalšie regulačné orgány pochopili potenciál kryptomien a umožnili tejto revolučnej technológii rozvíjať sa v rámci jasnej, premyslenej a modernej regulácie.

Prečítaj si aj

Zanechaj svoj komentár